728x90

Güncel

-

31 Ocak 2015

Yunanistan vizesi Aile ve akraba ziyareti için istenen evraklar

Yunanistan vize

Yunanistan vizesi Aile ve akraba ziyareti için istenen evraklar


Bu yazımda sizlere Yunanistan'da bulunan eş, aile ve akraba ziyaretleri için vize başvurusu yaparken sizden istenen evraklar hakkında bilgiler vereceğim. Genellikle başvurunuzu yaparken sizden istenen evraklar ulaşım konaklama ve Yunanistan'da bulunan, akrabalarınızın aile bağınızı gösteren belgelerdir. Yunanistan'dan daha önce vize almış iseniz, sizin bu vizeyi nasıl kullandığınız schengen alanına yaptığınız seyahatlerde vizenizi doğru veya yanlış kullanım yapıp yapmadığınıza bakılır

Örnek: Üç (3) ay 20 günlük çok girişli (Multi) Yunanistan vizeniz var bu vizenizin 10 gününü Yunanistan'da geçirdiniz. Daha sonra 2 günlük İtalya seyahatiniz oldu bir sonraki Schengen vizeniz için bir sorun oluşturmaz. Fakat siz aldığınız vizenizi bir (1) gün Yunanistan'da diğer 15 günü İtalya'da kalmak için kullanırsanız bir sonraki vize başvurunuz konsolosluk tarafından doğru kullanmadığınız için sıkıntı yaşayabilirsiniz. nedeni ise schengen kurallarına göre hangi ülkede fazla kalınacak ise sizden o ülkenin schengen vizesine başvurmanız gerektiğini bilmelisiniz.


Aile ve akraba ziyareti için istenen evraklar

 • Eksiksiz olarak doldurulmuş Yunanistan vize başvuru formu. (18 yaşından küçükler için form Anne ve Baba tarafından imzalanmalı) Daha detaylı bilgi almak için Yunanistan vize başvuru formu nasıl doldurulmalı ve yapılan hatalar yazımı inceleyebilirsiniz
 • Pasaport : başvuru yapacağınız vize isteğinden dönüş tarihiniz den itibaren üç (3) ay daha geçerli olmalıdır. (örnek Vize isteğiniz 10.03.2015 ile 10.06.2015 tarihleri arasında siz bu vize başvurusunu gerçekleştirebilmeniz için pasaportunuzun geçerlilik tarihi En az 10.12.2015 tarihine kadar olmalıdır.(sayfalarında eksik yırtık sayfa bulunmaması gerekmektedir.)
 • Daha önceden Yunanistan schengen vizeniz bulunuyor son 3 yıl içinde aldığınız vizenizin fotokopisi (A4 sayfasında olmalı yarım sayfa kabul edilmemektedir.)
 • İki (2) adet son üç (3) ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi (A4 sayfasına iki tarafı da aynı yüzde olmalıdır.)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Seyahat planınızı kapsayan seyahat sağlık sigortası en az 30000€ kadar taahhütlü olmalıdır ve  ülkeye ilk giriş tarihinden itibaren başlamalıdır.  (yaşa göre fiyatlarında değişiklilik olabilir) Buradan detaylı bilgiye ulaşın
 • Ulaşım evrakları olarak Yunanistan'a gidiş ve dönüş bilgilerinizi gösteren Uçak, otobüs, gemi, tren (kendi aracınız ile seyahat gerçekleşecek ise ehliyet, ruhsat fotokopisi ve seyahati kendi aracınız ile gerçekleştireceğinizi belirten dilekçeniz.) Seyahat tarihiniz Yunanistan'a ilk giriş tarihinizi ve çıkış tarihinizi gösteren rezervasyonunuz (ödemesi yapılmamalıdır. henüz vizenizi almadığınız için konsolosluk bu evrakların ödenmiş, olmasını talep edebilmektedir. ama siz ilk olarak rezervasyon göstermeniz gerektiğini unutmayın. Daha detaylı bilgi almak için Yunanistan vize başvurunuz sırasında istenen ulaşım evrakları hakkında detaylı bilgiler yazımı inceleyebilirsiniz
 • Konaklama evraklarınız. olarak kalacağınız otel rezervasyonunuz, seyahat tarihini göstermelidir.(davetiye ile başvuranlar için otel rezervasyonu istenmemektedir.)
 • Yunanistan'da ikamet eden akrabalarınızın sizin için davetiye göndermesi son derece önemlidir. Davetiye çıkartmak için Önce Yunanistan'da bulunan Belediyeden davetiye çıkartılacak ve Polis den onaylatması gerekir.  
 • Seyahat giderlerini karşılayacak kadar, hesap bakiyesi bulunan banka hesap dökümü en az 1500₺ hesap bakiyesi bulunması tavsiye edilir. Daha detaylı bilgi için Yunanistan vize başvurusu sırasında istenen iş ve gelir durumunuzu gösteren evrakları hakkında detaylı bilgiler yazımı inceleyebilirsiniz.
 • Çalışanlar iş durum evrakları olarak son üç (3) aylık maaş bordrosu istenmektedir. 
Not: 23.09.2014 tarihinden itibaren vize başvurusu sırasında parmak izi ve biyometrik uygulaması başlamıştır. kişiler vize başvuruları sırasında bizzat bulunması gerekmektedir. (0-12 yaş için parmak izi alınmamaktadır başvuru sırasında bizzat gelmeleri ve özel alanlarda biyometik fotoğraf çekilmeleri gereklidir)

Sizden istenen gerekli evrakları hazırladıktan sonra başvurunuzu gerçekleştirin bekleme yaparsanız evrakların güncellik süresi geçer ve tekrar hazırlamanız gerekebilir. Yunanistan vize başvurum ne zaman sonuçlanır yazımı inceleyebilirsiniz.Bu yazı 31.01.2015 tarihinde yazılmıştır, güncelleme yapıldığında tarihi dipnot olarak belirtilir.
Son güncellenme tarihi 18.10.2015

Fotoğraf: Marina van Dongen

DMCA.com Protection Status
Yunanistan vizesi Aile ve akraba ziyareti için istenen evraklar Reviewed by Vize Hocam on Cumartesi, Ocak 31, 2015 Rating: 5 Yunanistan vizesi Aile ve akraba ziyareti için istenen evraklar Bu yazımda sizlere Yunanistan'da bulunan eş, aile ve akraba ziyare...

Bu yazı faydalı mı?

Hiç yorum yok:

Teşekkürler.

-