728x90

Güncel

-

14 Ocak 2015

Yunanistan vizesi Emekliler için vize başvurusunda istenen evraklar

Yunanistan vize

Yunanistan vizesi Emekliler için vize başvurusunda istenen evraklar


Sizlere Yunanistan vize başvurusu  sırasında, emeklilerden istenen evraklar hakkında bilgiler vereceğim. Yunanistan'a seyahat planı yaptığınızda sizden istenen, en önemli evraklar arasında gelir durumunuzu gösteren belgeler, bulunmaktadır. Bu sebeple emekliler den istenen SGK veya diğer emeklilik sistemlerin den  maaş aldıklarını ve emekli oldularını gösteren, belgeler ile kanıtlanmalıdır. Bunun nedeni potansiyel mülteci durumun da olmadığınızı, göstermeniz için gereklidir. 23.09.2014 tarihinden itibaren tüm schengen ülkelerine yapılan vize başvurularında parmak izi ve biyometik uygulaması başlamıştır, başvurunuz sırasında sizden alınan parmak izi ve biyometrik bilgilerinizin geçerlilik tarihi beş (5) yıldır vizenizin üzerinde VIS işareti ile belirtilmektedir. Sınır geçişleriniz de bu bilgiler  kontrol edilmektedir.


Turizm amaçlı vize başvurusunda Emekliler için istene evrakları şu şekilde sıralayabiliriz.


 • Eksiksiz olarak doldurulmuş Yunanistan vize başvuru formu. Daha detaylı bilgi almak için Yunanistan vize başvuru formu nasıl doldurulmalı ve yapılan hatalar yazımı inceleyebilirsiniz.
 • Pasaport : başvuru yapacağınız vize isteğinden dönüş tarihiniz den itibaren üç (3) ay daha geçerli olmalıdır. (örnek Vize isteğiniz 10.03.2015 ile 10.06.2015 tarihleri arasında siz bu vize başvurusunu gerçekleştirebilmeniz için pasaportunuzun geçerlilik tarihi En az 10.12.2015 tarihine kadar olmalıdır.(sayfalarında eksik yırtık sayfa bulunmaması gerekmektedir.)
 • Daha önceden Yunanistan schengen vizeniz bulunuyor son 3 yıl içinde aldığınız vizenizin fotokopisi (A4 sayfasında olmalı yarım sayfa kabul edilmemektedir.)
 • İki (2) adet son üç (3) ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf Buradan detaylı bilgi alabilirseniz
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi (A4 sayfasına iki tarafı da aynı yüzde olmalıdır.)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Seyahat planınızı kapsayan seyahat sağlık sigortası en az 30000€ kadar taahhütlü olmalıdır ve  ülkeye ilk giriş tarihinden itibaren başlamalıdır.  (yaşa göre fiyatlarında değişiklilik olabilir) Buradan detaylı bilgiye ulaşın
 • Ulaşım evrakları olarak Yunanistan'a gidiş ve dönüş bilgilerinizi gösteren Uçak, otobüs, gemi, tren (kendi aracınız ile seyahat gerçekleşecek ise ehliyet, ruhsat fotokopisi ve seyahati kendi aracınız ile gerçekleştireceğinizi belirten dilekçeniz.) Seyahat tarihiniz Yunanistan'a ilk giriş tarihinizi ve çıkış tarihinizi gösteren rezervasyonunuz (ödemesi yapılmamalıdır. henüz vizenizi almadığınız için konsolosluk bu evrakların ödenmiş, olmasını talep edebilmektedir. ama siz ilk olarak rezervasyon göstermeniz gerektiğini unutmayın.
 • Konaklama evraklarınız. olarak kalacağınız otel rezervasyonunuz, seyahat tarihini göstermelidir.(davetiye ile başvuranlar için otel rezervasyonu istenmemektedir.)
 • Emekliler için gelir evraklarını şöyle sıralayabiliriz Emeklilik durumlarını gösteren SGK emeklilik cüzdanı,(Küçük siyah Emekli cüzdanı)   Emekli oldukları kurumdan Emeklilik durumlarını gösteren kaşeli imzalı evrak ve maaş aldıkları banka vb. ödeme aldıklarını gösteren hesap dökümü Daha detaylı bilgi için Yunanistan vize başvurusu sırasında istenen iş ve gelir durumunuzu gösteren evrakları hakkında detaylı bilgiler yazımı inceleyebilirsiniz.
Not: 23.09.2014 tarihinden itibaren vize başvurusu sırasında parmak izi ve biyometrik uygulaması başlamıştır. kişiler vize başvuruları sırasında bizzat bulunması gerekmektedir.

Söz sizde:Bu yazının gelişmesine katkıda bulunmak isterseniz yorum bölümden deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz. (reklam ve spam içeriklerden korunmak için denetlenecektir.)Bu yazı 14.01.2015 tarihinde yazılmıştır, güncelleme yapıldığında tarihi dipnot olarak belirtilir.
Son güncellenme tarihi 04.02.2015

Fotoğraf: Pedro Ribeiro Simões

DMCA.com Protection Status
Yunanistan vizesi Emekliler için vize başvurusunda istenen evraklar Reviewed by Vize Hocam on Çarşamba, Ocak 14, 2015 Rating: 5 Yunanistan vizesi Emekliler için vize başvurusunda istenen evraklar Sizlere Yunanistan vize başvurusu  sırasında, emeklilerden istenen evra...

Bu yazı faydalı mı?

2 yorum:

 1. Sitenizde yer alan bilgiler çok işime yaradı Eşimle birlikte Yunanistan'a yapacağımız seyahat için vize işlemlerini kolaylıkla hallettik, çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim Mehmet bey iyi yolculuklar.

   Sil

Teşekkürler.

-