728x90

Güncel

-

18 Nisan 2015

Avusturya vizesi ev hanımları için istenen evraklar.Bu günkü yazımda, Ev hanımları Avusturya vize başvurusu sırasında, istenen evraklar neler işte, bu sorulara cevaplar vereceğim. Genellikle seyahat masrafları eşleri tarafından karşılanmaktadır. Emekli yada herhangi farklı bir geliri bulunuyor da olabilir. ekonomik durumları seyahat için yeterliliği konsolosluk tarafından değerlendirilir. Eşleri tarafından seyahat masrafları karşılanacağını gösterecek başvuru sahipleri, Eşleri dilekçe, iş evrakları, banka hesap dökümü gibi belgeler sunması gerekir. Dikkat edilecek diğer bir husus ise Ülkelerinde (Türkiye'de) geçimini nasıl sağladıklarını belge ile kanıtlamalıdırlar (eşleri tarafından masrafları karşılanmayanlar) Dilekçeden biraz daha detaylı bahsetmemiz gerekirse örnek dilekçeyi inceleyebilirsiniz. Sunduğunuz evraklar net olarak gidiş ve dönüş tarihini her hangi bir tarih zaman hatası yapılmadan seyahat planınızı göstermelidir.

Örnek dilekçe

İstanbul Avusturya Başkonsolosluğuna

...... tarihinde ülkenize yapacağımız ziyaret sırasında Eşim ........ 'nın tüm masrafları tarafımdan karşılanacaktır. Ziyaretimizi tamamladıktan sonra ülkemize dönmeyi kabul ediyoruz. Gerekli vizenin verilmesini rica ederim.

şeklinde bir hazırladığınız belgeyi de sunmanız gerekir Daha farklı olarak hazırlamanız da bir sakınca yoktur önemli olan konsolosluğa bu durumunuzu açıklayıcı olarak bildirmektir.

 • Eksiksiz olarak doldurulmuş Avusturya vize başvuru formu. başvuru sahibi tarafından bizzat imzalanmış ve büyük harf ile doldurulması gereklidir
 • Pasaport : başvuru yapacağınız vize isteğinden dönüş tarihiniz den itibaren üç (3) ay daha geçerli olmalıdır. (örnek Vize isteğiniz 10.03.2015 ile 10.06.2015 tarihleri arasında siz bu vize başvurusunu gerçekleştirebilmeniz için pasaportunuzun geçerlilik tarihi En az 10.09.2015 tarihine kadar olmalıdır.(sayfalarında eksik yırtık sayfa bulunmaması gerekmektedir.)
 • Daha önceden Avusturya yada farklı bir schengen vizeniz bulunuyor son 3 yıl içinde aldığınız vizenizin fotokopisi (A4 sayfasında olmalı yarım sayfa kabul edilmemektedir.)
 • İki (2) adet son üç (3) ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf  (3.5 x 4.5 ölçülerinde) arka fon beyaz olmasına dikkat edin
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi (A4 sayfasına iki tarafı da aynı yüzde olmalıdır.)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Seyahat planınızı kapsayan seyahat sağlık sigortası en az 30000€ kadar taahhütlü olmalıdır ve  ülkeye ilk giriş tarihinden itibaren başlamalıdır. Önemli: Seyahat dönüş tarihinden bir gün fazla yaptırınız.
 • Ulaşım evrakları olarak Avusturya'ya gidiş ve dönüş bilgilerinizi gösteren Uçak, otobüs, tren Seyahat tarihiniz Avusturya'ya ilk giriş tarihinizi ve çıkış tarihinizi gösteren rezervasyonunuz (ödemesi yapılmamalıdır. henüz vizenizi almadığınız için konsolosluk bu evrakların ödenmiş, olmasını talep edebilmektedir. ama siz ilk olarak rezervasyon göstermeniz gerektiğini unutmayın
 • Konaklama evraklarınız. olarak kalacağınız otel rezervasyonunuz, seyahat tarihini göstermelidir.(davetiye ile başvuranlar için otel rezervasyonu istenmemektedir.)
 • Kocaları ile beraber ziyaret edecekler iş ve gelir evraklarının fotokopilerini eşlerinin dosyalarına da eklemelidirler. (Çalıştığı şirketin imza siküleri, vergi levhası, ticaret odası sicil kaydı, faaliyet belgesi, Son üç (3) aylık maaş bordrosu, SGK işe giriş bildirgesi, SGK hizmet dökümü, Seyahat masraflarını karşılayacak kadar bakiye bulunan güncel tarihli banka hesap dökümü ve bankanın imza siküleri.)
 • Dilekçe (seyahat masraflarını karşıladıklarına dair eşleri tarafından yazılmış ve imzalanmış olmalıdır)
 • farklı bir schengen ülkesine geçilecek ve orada da konaklama yapılacak ise seyahat edeceğiniz güzergah için ulaşım evrakları ve diğer ülkede konaklama yapılacak otel rezervasyonları da sunulması gereklidir.

Not: 23.09.2014 tarihinden itibaren vize başvurusu sırasında parmak izi ve biyometrik uygulaması başlamıştır. kişiler vize başvuruları sırasında bizzat bulunması gerekmektedir.


Söz sizde:Bu yazının gelişmesine katkıda bulunmak isterseniz yorum bölümden deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz. (reklam ve spam içeriklerden korunmak için denetlenecektir.Bu yazı 18.04.2015 tarihinde yazılmıştır, güncelleme yapıldığında tarihi dipnot olarak belirtilir.

Fotoğraf: Maria Del RussoDMCA.com Protection Status
Avusturya vizesi ev hanımları için istenen evraklar. Reviewed by Vize Hocam on Cumartesi, Nisan 18, 2015 Rating: 5 Bu günkü yazımda, Ev hanımları Avusturya vize başvurusu sırasında, istenen evraklar neler işte, bu sorulara cevaplar vereceğim. Genellikle...

2 yorum:

 1. Çalışmayan eşinde başvuruya gitmesi gerekiyor mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Parmak izi ve biyometrik bilgilerin alınması gerektiği için evet gitmesi gerekiyor.

   Sil

Teşekkürler.

-