728x90

Güncel

-

20 Nisan 2015

Avusturya vizesi emekliler için istenen evraklar hakkındaBu yazımda sizlere Avustuya vize başvurusu yapmak isteyen, emekliler için istenen evraklar ve işlerini kolaylaştıracak bilgiler vereceğim. Seyahat planımı yapıyorsunuz, sizden istenen evrakları hazırlayıp başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Sunduğunuz evraklar konsolosluk tarafından kabul görmesi gerekir, püf noktası ise resmi kurum tarafından onaylı olmasıdır. Örnek SGK dan emekli olduğunuzu gösteren kaşeli ve imzalı belgeniz, Emekli cüzdan fotokopisi, Emekli maaşınızı aldığınız Banka, PTT gibi güncel tarihli hesap, özetiniz ile emeklilik durumunuzu kanıtlamış olursunuz. Diğer önemli konu seyahat masraflarınızı karşılayacak kadar bakiyeniz bulunması ve sunduğunuz banka hesap dökümünde görünmesidir. 23.09.2014 tarihinden itibaren, yapılacak tüm schengen vize başvurularında, parmak izi biyometrik uygulaması başlamış bulunmaktadır. Geçerlilik süresi beş (5) yıldır. standart olarak istenen evraklar gidiş dönüş ulaşım belgeleriniz, konaklama yapılacak otellerden yapılmış seyahat planı veya rezervasyonu istenen evrakları aşağıda sırasıyla verelim.Turizm amaçlı izin başvurularında Emekliler için istenen evraklar.


 • Eksiksiz olarak doldurulmuş Avusturya vize başvuru formu. başvuru sahibi tarafından bizzat imzalanmış ve büyük harf ile doldurulması gereklidir
 • Pasaport : başvuru yapacağınız vize isteğinden dönüş tarihiniz den itibaren üç (3) ay daha geçerli olmalıdır. (örnek Vize isteğiniz 10.03.2015 ile 10.06.2015 tarihleri arasında siz bu vize başvurusunu gerçekleştirebilmeniz için pasaportunuzun geçerlilik tarihi En az 10.09.2015 tarihine kadar olmalıdır.(sayfalarında eksik yırtık sayfa bulunmaması gerekmektedir.)
 • Daha önceden, bir schengen vizeniz bulunuyor son 3 yıl içinde aldığınız vizenizin fotokopisi (A4 sayfasında olmalı yarım sayfa kabul edilmemektedir.)
 • ki (2) adet son üç (3) ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf  (3.5 x 4.5 ölçülerinde) arka fon beyaz olmasına dikkat edin
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi (A4 sayfasına iki tarafı da aynı yüzde olmalıdır.)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Seyahat planınızı kapsayan seyahat sağlık sigortası en az 30000€ kadar taahhütlü olmalıdır ve  ülkeye ilk giriş tarihinden itibaren başlamalıdır. Önemli: Seyahat dönüş tarihinden bir gün fazla yaptırınız.
 • Ulaşım evrakları olarak gidiş ve dönüş bilgilerinizi gösteren Uçak, otobüs, tren Seyahat tarihiniz, ilk giriş tarihinizi ve çıkış tarihinizi gösteren rezervasyonunuz (ödemesi yapılmamalıdır. henüz vizenizi almadığınız için konsolosluk bu evrakların ödenmiş, olmasını talep edebilmektedir. ama siz ilk olarak rezervasyon göstermeniz gerektiğini unutmayın
 • Konaklama evraklarınız. olarak kalacağınız otel rezervasyonunuz, seyahat tarihini göstermelidir.(davetiye ile başvuranlar için otel rezervasyonu istenmemektedir.)
 • farklı bir schengen ülkesine geçilecek ve orada da konaklama yapılacak ise seyahat edeceğiniz güzergah için ulaşım evrakları ve diğer ülkede konaklama yapılacak otel rezervasyonları da sunulması gereklidir.
 • SGK veya farklı bir emeklilik sisteminden emekli olduğunuzu gösteren belge veya Emekli cüzdan fotokopisi
 • Emekli maaşınızı aldığınız gösteren güncel hesap dökümü kurum (Banka,PTT vb.) 
 • Seyahat masraflarını karşılayacak kadar, bakiye bulunan güncel banka hesap dökümü  ve (bankanın imza sirküleri)
 • Kira geliri veya tapu bulunuyor ise fotokopilerini ekleyebilirsiniz.
 • Seyahat amacınızı belirten dilekçe (İngilizce veya Almanca istenebilir.)

Not: 23.09.2014 tarihinden itibaren vize başvurusu sırasında parmak izi ve biyometrik uygulaması başlamıştır. kişiler vize başvuruları sırasında bizzat bulunması gerekmektedir.

Söz sizde:Bu yazının gelişmesine katkıda bulunmak isterseniz yorum bölümden deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz. (reklam ve spam içeriklerden korunmak için denetlenecektir.Bu yazı 20.04.2015 tarihinde yazılmıştır, güncelleme yapıldığında tarihi dipnot olarak belirtilir.

Fotoğraf: Woman's Day

DMCA.com Protection Status
Avusturya vizesi emekliler için istenen evraklar hakkında Reviewed by Vize Hocam on Pazartesi, Nisan 20, 2015 Rating: 5 Bu yazımda sizlere Avustuya vize başvurusu yapmak isteyen, emekliler için istenen evraklar ve işlerini kolaylaştıracak bilgiler vereceğim....

Hiç yorum yok:

Teşekkürler.

-