728x90

Güncel

-

27 Haziran 2015

İspanya vizesi çalışanlar için istenen evraklar

İspanya vizesi çalışanlar için istenen evraklar

Bu yazımda sizlere İspanya vize başvurusu yapacak çalışanlar için istenen, evraklar hakkında bilgiler vereceğim. İlk olarak sizlere şu önemli hatırlatmayı yapmam gerekiyor. Ticari yada turist vizesi gibi farklı durumlarda istenen belgeler farklılık gösterir Örnek: Ticari amaçlı başvurularda İspanya'da bulunan şirket tarafından adınıza ticari davetiye, gönderilmesi gerekir. Dikkat edilecek en önemli noktalardan diğeri ise İkamet ettiğiniz ilin hangi,konsolosluğun veya Büyük Elçiliğin görev bölgesinde olduğunu öğrenmeniz gerekir. Örnek: Bursa'da ikamet eden kişiler, İstanbul İspanya başkonsolosluğunun görev alanında bulunmaktadırlar ve müracaatlarını konsolosluğun yetkilendirdiği merkezlere yapabilirler. Diğer önemli nokta ise başvurunuzu yapacağınız merkez randevu almanız olacaktır. (bazı merkezlerde randevu sistemi olmayabilir. başvuru saatlerini mutlaka öğrenin) Sizden istenen evrakları eksiksiz olarak hazırlayıp müracaatınızı kolaylıkla yapabilirsiniz. Belgeleri hazırlarken konsolosluk tarafından kabul gören evraklar sunmaya özellikle dikkat etmeniz gerekir, aksi taktirde işlemleriniz normalden uzun sürer ve tüm gününüzü koşuşturma içinde geçirebilirsiniz. Sakin ve dikkatli olmanız son derece önemlidir. Şimdi sizlere ilk olarak turistik müracaatlar da hazırlamanız gereken belgeleri madde madde açıklayalım.

Not: Vize müracaatınızı yaparken İspanya'da  daha fazla konaklama göstermeniz gerektiğini unutmayın
İspanya Turist vizesi çalışanlar için istenen evraklar

 • Eksiksiz olarak doldurulmuş başvuru formu. başvuru sahibi tarafından bizzat imzalanmış olması gereklidir.
 • Pasaport : başvuru yapacağınız vize isteğinden dönüş tarihiniz den itibaren üç (3) ay 15 gün (105) daha geçerli olmalıdır. (örnek Vize isteğiniz 10.03.2015 ile 10.06.2015 tarihleri arasında siz bu vize başvurusunu gerçekleştirebilmeniz için pasaportunuzun geçerlilik tarihi En az 25.09.2015 tarihine kadar olmalıdır.(sayfalarında eksik yırtık sayfa bulunmaması gerekmektedir.)
 • Pasaportunuzun resimli olan ilk sayfa fotokopisi
 • Daha önceden İspanya yada farklı bir schengen vizeniz bulunuyor son 3 yıl içinde aldığınız vizenizin fotokopisi (A4 sayfasında olmalı yarım sayfa kabul edilmemektedir.)
 • 1 adet 6 aydan eski olmayan fotoğraf Arka fon beyaz, gözlüksüz 35mm genişlik 45mm yükseklik olmalı  parlak ve gölgeli zımbalı lekeli olmamalıdır.  (Fotoğrafın ispanya vizesi için olması gerektiğini fotoğrafcınıza söyleyiniz)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi (A4 sayfasına iki tarafı da aynı yüzde olmalıdır.)
 • Seyahat planınızı kapsayan seyahat sağlık sigortası en az 30000€ kadar taahhütlü olmalıdır ve  ülkeye ilk giriş tarihinden itibaren başlamalıdır.
 • Ulaşım evrakları olarak İspanya'ya gidiş ve dönüş bilgilerinizi gösteren Uçak, Seyahat tarihiniz İspanya'ya ilk giriş tarihinizi ve çıkış tarihinizi gösteren rezervasyonunuz. Eğer farklı bir schengen ülkesine geçiş yapılcak ise ara geçiş ulaşım evraklarını sunmalısınız. (ödemesi yapılmamalıdır. henüz vizenizi almadığınız için konsolosluk bu evrakların ödenmiş, olmasını talep edebilmektedir. ama siz ilk olarak rezervasyon göstermeniz gerektiğini unutmayın.
 • Konaklama evraklarınız. olarak kalacağınız otel rezervasyonunuz, seyahat tarihini göstermelidir. Eğer farklı bir schengen ülkesine geçiş yapılcak ise otel rezervasyonu konaklama evraklarını sunmalısınız.
 • E-devlet şifreniz ile alabileceğiniz SGK 4A hizmet dökümünüz.
 • Çalışanlar için iş ve gelir durumlarını şu evraklar ile kanıtlanması gerekmektedir. güncel olmasına dikkat edin 
 • İş yerini ticaret odası kaydı (Aslı istenebilir.)
 • Ticari sicil gazetesi (fotokopi)
 • Vergi levhası (fotokopi)
 • Faaliyet belgesi: Çalışanlar, işverenler Faaliyette bulunduğu işletmenin bağlı bulunduğu ticaret odasından yada hangi odaya kayıtlı ise güncel tarihli (son 3 aya ait) Faaliyet belgesi / Oda sicil kayıt belgesi almalıdırlar. (Faaliyet belgesi: Orijinal kaşeli ve imzalı olamalı Aile ile birlikte yapılan vize müracaatlarında Renkli fotokopisi diğer aile bireylerinin dosyalarına eklenebilir.)
 • İsterseniz Tapu, araç ruhsatı vb. evrakların fotokopilerini de ekleyebilirsiniz
 • Güncel olarak son üç (3) aylık hesap hareketlerinizi gösteren ve seyahat masraflarınızı karşılayacak kadar bakiyesi bulunan (1 günlük konaklama için 500 ₺ olmalı) banka hesap dökümü  (Bankanın kaşe ve imzası bulunması gereklidir.)
 • İkametgah: Mahalle muhtarınızdan alabilirsiniz. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinizde yerleşim adresiniz bulunuyor ise Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği İkametgah yerine kullanabilirsiniz. 

Not: 23.09.2014 tarihinden itibaren vize başvurusu sırasında parmak izi ve biyometrik uygulaması başlamıştır. kişiler vize başvuruları sırasında bizzat bulunması gerekmektedir. Eğer daha önce İspanya vizesi için parmak izi verilmiş ise gerek yoktur.

Söz sizde:Bu yazının gelişmesine katkıda bulunmak isterseniz yorum bölümden deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz. (reklam ve spam içeriklerden korunmak için denetlenecektir.

Bu yazı 27.06.2015 tarihinde yazılmıştır, güncelleme yapıldığında tarihi dipnot olarak belirtilir.
Son güncelleme: 22.04.2016

Fotoğraf: Robert Saleh

DMCA.com Protection Status
İspanya vizesi çalışanlar için istenen evraklar Reviewed by Vize Hocam on Cumartesi, Haziran 27, 2015 Rating: 5 İspanya vizesi çalışanlar için istenen evraklar Bu yazımda sizlere İspanya vize başvurusu yapacak çalışanlar için istenen, evraklar hakkında...

Bu yazı faydalı mı?

Hiç yorum yok:

Teşekkürler.

-