728x90

Güncel

-

16 Eylül 2015

Bulgaristan vizesi çalışanlar için gerekli belgeler.

Bulgaristan vizesi calısan

Bu yazımda sizlere Bulgaristan vize başvurusu yapmak isteyen bir iş yerinde bordrolu olarak çalışanların, hangi belgeleri hazırlaması gerekir, belgelerin özellikleri nasıl olmalı, hangi evraklar geçerli, nasıl ve nereden başvuru yapabilirler ve daha bir çok konuda ayrıntılı bilgiler vereceğim. Öncelikle Bulgaristan normal, (Bordo renkli) pasaport sahibi Türk vatandaşlarından geçici ikamet  izni talep etmektedir. Bunun için sizden istediği kurallara uygun bir şekilde hazırlanmış evrak talebinde bulunur. Turist, ticari, aile ziyareti, kültürel, vb bir çok seçenek vardır. sizlere daha çok turistik olarak, talep edilenlere dair açıklamalar yapacağım. Turizm amaçlı gezilerde yapacağınız seyahat planınız hakkında geçerli bir plan ortaya koymalısınız.

Örneğin 10.10.2015 tarihinden  başlayıp 20.10.2015 tarihi arasında yapacağınız gezinin konaklama olarak hangi otelde kalacaksınız. Yapacağınız masrafları karşılayabilecek yeterli banka hesabınızda para bulunmakta mı? Başlangıç tarihinden itibaren geçerli seyahat sağlık sigortanız, var mı? Bunların yanı sıra siz standart olarak talep edilen Tam Vukuatlı Nüfus kayıt örneğiniz, çalıştığınız iş yerinden alınan güncel maaş bordrosu, dönüş tarihinizden itibaren geçerli 90 gün (3 ay) pasaportunuz bulunuyor mu? Sorularını net ve açıklayıcı olarak belge ile kanıtlamanız son derece önemlidir. Bulgaristan konsolosluğu yapacağınız müracaatın özelliklerini bu kriterleri dikkate alarak değerlendirmeye alır. Eksiksiz, sunacağınız bilgi veya evraklar ile hiç bir sorun yaşamadan vizenizi alıp seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. Red konusuna gelirsek daha önce bir ülkeye müracaat edip sonunda red aldıysanız, yada daha önce aldığınız izni kurallarına uygun olmayarak kullandıysanız, sizin için sorun oluşturabilir. Böyle durumlarda kişi çok dikkatli, özenli belge sunmalıdır. Daha net anlamanız ve sıkıntı yaşamamanız sağlamak amacıyla maddeler halinde açıklayalım
Gerekli evraklar

 1. Bulgaristan vize başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından bizzat imzalanmış konsolosluğun geçerli olarak saydığı, eksiksiz, doldurulmuş form
 2. Geçerli Pasaport: Yapacağınız ziyaretin dönüş tarihinizden itibaren 3 ay geçerli Normal (Bordo renkli) pasaportunuz
 3. Biyometrik fotoğraf: 3.5 - 4,5 ölçülerinde güncel tarihli (son 3 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf)
 4. Pasaport Fotokopisi: Yarım olarak sunulan sayfa kabul edilmez bu sebepler A4 sayfasına çekilmiş Resminizin bulunduğu sayfanın fotokopisi
 5. Bulgaristan izin fotokopileri: Son 3 yıl içinde alınmış Bulgaristan vizeniz bulunuyor ise Fotokopilerini sunmanız gereklidir.
 6. Tam tekmil vukuatlı Nüfus kayıt örneği: Her hangi bir Kaymakamlık tan alınabilen güncel tarihli (en fazla 6 ay önce alınmış) kendinize ait Nüfus kayıt örneğiniz Aile bireyleri ile birlikte yapılan müracaatlarda kendinize ait olan belgeyi kullanabilirsiniz.
 7. Ödenmemiş Otel rezervasyonu: Konaklamanızı gerçekleştireceğiniz otelden kalınacak tarih, gün sayısı, kişilerin isminin bulunduğu, otel rezervasyonu evrakı Aile bireyleri ile gidilen gezilerde kişilerin adları rezervasyonda bulunması gereklidir.
 8. Seyahat sağlık sigortası: Bulgaristan'a giriş tarihinden itibaren başlayan ve geçerli olduğu ülke özellikle belirtilen dönüş tarihinde veya 3-5 gün daha fazla süresi olan sigortanız. (Araç ile çıkış yapanların yeşil sigorta yaptırılmalıdır, fakat başvurunuz sırasında yeşil sigorta sadece transit vize müracaatlarında talep edilir.
 9. Maaş bordrosu: Çalıştığınız şirketten alınan güncel son 3 aya ait maaş bordrosu, Bazı konsolosluklar 1 aylık olarak sunmanız yeterli olacaktır.
 10. Banka hesap özeti: Yapacağınız masrafları karşılayabileceğinizi göstermeniz açısından yeterli bakiye bulunan güncel banka hesap dökümü, Aile bireyleri ile gidilen gezilerde diğer kişilerin masraflarını siz karşılıyor iseniz bu evrakın fotokopilerini diğer kişilerin dosyalarına eklemelisiniz.


Notlar: 
 • Yukarıda adı geçen evraklar dışında sizden, ekstra, belge talep edilebilir
 • Kesinlikle yırtık, delik, deforme olmuş, belge sunmayın.
 • İmza kısmını kesinlikle atlamayın. (18 yaşından küçükler de anne ve baba imzalamalıdır.
 • Form doldururken karalama, yapmayın sağ sütundaki konsolosluk alanında işaretleme yapmayın


Sorular ve cevapları: 

S: Bulgaristan vizesi ne kadar sürede çıkar?
C: Yapacağınız müracaat 6 iş günü içinde değerlendirmeye alınır, sonuç yoğunluk dönemi, resmi tatil dönemlerinde, soruşturma işlemine uğrama gibi durumları hariç 6 iş günü sonunda size ulaşır.
S: Bulgaristan vizesi nasıl alınır? 
C: Sizden talep edilen belgeleri eksiksiz olarak konsolosluk, başvuru merkezleri, acenteler aracılığıyla yapabilir. sonucunda bir aksaklık yaşanmaz ise vizenizi alabilirsiniz.
S: Bulgaristan vizesi schengen mi?
C: Bulgaristan dan alınan izin schengen değildir fakat geçerli bir schengen ülkesine ait çok Multi vizeniz var ise yapacağınız seyahatler de kullanabilirsiniz. Söz sizde: Bilgilerin geliştirilmesin de katkıda bulunmak, düşünce, görüşlerinizi yorum gönderebilirsiniz.

Bu makale 16.09.2015 tarihinde yazılmıştır.

Fotoğraf: Paul Diez

DMCA.com Protection Status
Bulgaristan vizesi çalışanlar için gerekli belgeler. Reviewed by Vize Hocam on Çarşamba, Eylül 16, 2015 Rating: 5 Bu yazımda sizlere Bulgaristan vize başvurusu yapmak isteyen bir iş yerinde bordrolu olarak çalışanların, hangi belgeleri hazırlaması gerek...

Bu yazı faydalı mı?

Hiç yorum yok:

Teşekkürler.

-