728x90

Güncel

-

18 Eylül 2015

İspanya vize başvurusu için gerekli evraklar

ispanya vizesi

Bu yazımda sizlere İspanya vize başvurusu nereye yapılır, kaç günde sonuçlanır, hangi belgeleri sunmanız gerekiyor, buna bezer bir çok bilgiler vereceğim. Öncelikle yapacağınız seyahatin amacı doğrultusunda müracaatınızı yapmalısınız.Turistik, ticari, aile ziyareti, kongre, kültürel etkinlik, sportif, öğrenci gibi seçenekler bulunmaktadır. Her başvuru kendine has özellikleri bulunur. Turizm amaçlı seyahat ile ticari amaçlı seyahat birbirinden, farklı özellikler taşır. Dikkat edilecek unsur, yapacağınız ziyaret amacınızın açıkça sunduğunuz belgeler ile net, bir şekilde anlaşılmasıdır. İspanyada, konaklayacağınız otel, seyahatinizi gerçekleştireceğiniz ulaşım, geziniz boyunca yapacağınız harcamaları karşılayabilecek maddi durumunuz olduğunu banka da yeterli paranızın bulunduğunu, potansiyel mülteci olmadığınızı, evraklar ile kanıtlamanız gerekir. İspanya konsolosluğu ülkesine gelecek kişiyi detaylı olarak incelemeye tutmaktadır. Kafa karıştırıcı, şüphe uyandıran, çelişkili bir belge ile başvuru sonucunuzu olumsuz yönde etiler.

Gerekli evraklar 

 1. İspanya vize başvuru formu: Eksisiz olarak doldurulmuş konsolosluğun kabul ettiği,  
 2. Pasaport: Planladığınız seyahatin dönüş tarihinden itibaren 3 ay 15 gün daha geçerli pasaport. Pasaportunuzun ilk resimli sayfasının fotokopisi eğer varsa son 3 yıl içinde almış olduğunuz schengen vizesi, Nüfus cüzdanı fotokopisi 
 3. Uçak rezervasyonu: gidiş ve dönüş tarihinizi kapsaması gereklidir. isim ve soy  isminiz bulunması gereklidir.
 4. Otel rezervasyonu: Planlanan gezinin ön görülen giriş tarihinden itibaren başlamalı kişi yada kişilerin isimlerinin bulunması gereklidir.
 5. Sigorta: gidiş tarihinizden itibaren başlayan ve gezi sürenizin son gününe kadar geçerli olan seyahat sağlık sigortası schengen ülkelerinde geçerli (ispanya özellikle belirtilmeli) ayrıca cenazenin ülkeye dönüş masraflarını da kapsamalıdır.
 6. İşveren dilekçesi: Kişi bir iş yerinde çalışıyor ise antetli kağıda turistik gezi boyunca izinli olduğunu gösteren müracaat edilen konsolosluğa hitaben yazılmış dilekçe. İş verenler için de aynı kurallar geçerlidir. Devlet memurları ise bağlı bulundukları kurumdan izinli olduklarını gösteren izin belgesi de sunmalıdırlar.
 7. Sgk işe giriş bildirgesi: İşe başladıkları günü gösteren sgk dan işe giriş bildirgesi.
 8. Sgk 4A hizmet bilgisi: E-devlet şifrenizi kullanarak alabileceğiniz 4A hizmet dökümünüz
 9. Maaş bordrosu: Çalıştığınız iş yeri yahut devlet kurumundan kaşeli imzalı olarak son 3 aya ait maaş bordrosu
 10. Faaliyet belgesi: Çalışanlar, işverenler Faaliyette bulunduğu işletmenin bağlı bulunduğu ticaret odasından yada hangi odaya kayıtlı ise güncel tarihli (son 3 aya ait) Faaliyet belgesi / Oda sicil kayıt belgesi almalıdırlar. (Faaliyet belgesi: Orijinal kaşeli ve imzalı olamalı Aile ile birlikte yapılan vize müracaatlarında Renkli fotokopisi diğer aile bireylerinin dosyalarına eklenebilir.)
 11. Vergi levhası: İş veren veya çalışanlar iş yerinin vergi levhasının fotokopisi istenmektedir.
 12. Resmi Gazete: Şirketin ilanının bulunduğu sayfa ve bir sonraki sayfanın fotokopisini A4 boyutunda fotokopisi
 13. İmza sirküleri: Şirket imza yetkililerini gösteren İmza sirkülerinin fotokopileri
 14. Ev hanımı, Çalışmayan , Çocuklar: Seyahat masraflarını karşılayan kişi eşi, babası, annesi, 1. derecen yakınları, gelir ekonomik durumunu gösteren belgeleri ile Dilekçede yazarak masraflarını karşılayacaklarını Başvuru yapacakları konsolosluğa hitaben belirtmelidirler. Örnek :  Eşim ....... İspanya'ya yapacağımız seyahat boyunca tüm masraflarını karşılamayı kabul ve beyan ediyorum gerekli vizenin verilmesini rica ediyorum.
 15. Emekliler: Kişi emekli ise sgk dan emekli olduklarını gösteren belge (E-Devlet şifresi ile alınabilmektedir.)
 16. Öğrenciler: Eğitim gördükleri okuldan öğrencisi olduklarını gösteren öğrenci belgesi sunmalıdırlar
 17. Banka hesap özeti: Yapacakları gezinin masraflarını karşılayabilecek yeterli paranın bulunduğu, (1 gün için 500 tl ) güncel tarihli (son 3 aya ait) kaşeli imzalı, banka hesap dökümü.
 18. Evlilik cüzdanı: Masraflarını eşleri karşılıyor ise Evli olduklarını kanıtlamak için evlilik cüzdan fotokopisi
 19. İkametgah: Mahalle muhtarınızdan alabilirsiniz. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinizde yerleşim adresiniz bulunuyor ise Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği İkametgah yerine kullanabilirsiniz.  
NOTLAR: Kesinlikle yırtık delik yıpranmış karalama yapılmış belge kabul edilmemektedir. Sorun yaşamamak sizin elinizde bu süreçler hakkında ne kadar bilgili sahibi olursanız o kadar kısa sürede işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. 

Başvurumu nereye yapabilirim?

Bu sorunun en önemli noktası, ikamet ettiğiniz ilin hangi konsolosluğun görev bölgesinde bulunduğunu bilmeniz gereklidir. Yapacağınız müracaatınız istenen evraklardaki farklılıkları göz önüne alarak, başvurunuzu yapacaksınız. Örnek İstanbul'da ikamet eden kişiler İstanbul İspanya başkonsolosluğunun görev bölgesinde bulunmaktadır.Bununla birlikte başvuru merkezleri, ecentalardan işlemlerinizi takip edebilirsiniz. (Bazı başvuru merkezleri randevu sistemiyle çalışmaktadır) Bu ayrıntıya mutlaka dikkat edin aksi takdirde zaman kaybınız olabilir tavsiye edilen en makul süre gideceğiniz tarih den 30 gün önce müracaat etmeniz olacaktır.


Ne zaman sonuçlanır?

Tüm belge ve biyometrik bilgilerinizi teslim ettiniz sıra geldi, sonuç aşamasına. değerlendirme süreci 12 iş gününe kadar uzayabilmektedir. Bu yüzden mutlaka gezi tarihinizden 30 gün önce başvurunuzu yapmalısınız. Değerlendirme sürecinde herhangi bir aksilik yaşanmaz ise 10 - 12  iş günü içerisinde pasaportunuzu boş sayfasına konsolosluk ispanya vizesi ve kaşesini basarak size gelir. müracaat edilen kurumdan alabilirsiniz. Eğer olumsuz yani Ret ile sonuçlanan değerlendirmelerde reddin nedenini belirten evrak ile teslim alırsınız. 15 gün içinde ret cevabına konsolosluğa bizzat giderek itirazda bulunabilirsiniz. Özet: 
 • İspanya vizesi için gerekli evraklar eksiksiz olmalıdır
 • Sizin çalışma durumunuza  uygun kriterde belgeler olmalıdır.
 • Küçük ama etkili notları kaçırmamanız gereklidir.
 • Müracaatınızı görev bölgesinde olduğunuz konsolosluğa yapılması gerekir.
 • Sahte geçersiz üzerinde değişiklik yapılmış belgeyi sunmayın.
 • Form da eksik yanlış bilgi beyan etmeyin.

Bu yazı 18.09.2015  tarihinde yazılmıştır.
Son güncelleme: 22.04.2016

Fotoğraf: Raquel Huerta
DMCA.com Protection Status
İspanya vize başvurusu için gerekli evraklar Reviewed by Vize Hocam on Cuma, Eylül 18, 2015 Rating: 5 Bu yazımda sizlere İspanya vize başvurusu nereye yapılır, kaç günde sonuçlanır, hangi belgeleri sunmanız gerekiyor, buna bezer bir çok bilg...

Hiç yorum yok:

Teşekkürler.

-