728x90

Güncel

-

5 Ekim 2015

Bulgaristan vizesi devlet memurları için gerekli belgeler.

Bulgaristan vize başvurusu

Bu gün sizlere Bulgaristan vize başvurusunda bulunacak devlet memurları, kamu çalışanları için gerekli belgeler hakkında detaylı bilgiler vereceğim. Yeşil pasaport sahibi olan devlet memurları Bulgaristan vizesiz gidilebilen ülkeler arasında bulunmaktadır. Yeşil pasaport sahibi olabilmek için belirli kıdemden sonra almaya hak kazanıldığından, normal pasaport (Bordo pasaport) sahibi devlet memurları vize başvurusu yapması gereklidir.Şimdi dikkat etmeniz gereken evrakların en önemlisi, Güncel tarihli maaş bordrosu yada yeterli para bulunan (3000₺) bakiye bulunan güncel tarihli banka hesap dökümü, kaymakamlık dan alınan tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, seyahat sağlık sigortası, seyahat tarihinden itibaren 3 ay 10 gün geçerli pasaport, 3.5 - 4.5 ölçülerinde biyometrik fotoğraf ve diğer tüm vize başvuruları için istenen standart evraklar, bu konulara ayrıntılı olarak açıklayacağım.


Bulgaristan vizesi nasıl alınır?

İstenilen belgeleri eksiksiz olarak tamamlayıp çalışma saatleri içinde başvuru merkezlerinden veya seyahat acentesi aracılığıyla, müracaatlarınızı yapabilir. Konsolosluğun değerlendirmesi sonucunda vize alabilirsiniz. Tam evrak sunmak son derece önemlidir. Çelişkili, karmaşık, sahte evrak sunmamak gerekir. Bulgaristan konsolosluğu yapılan müracatları 6 iş günü içinde değerlendir.Gerekli evraklar

 1. Bulgaristan vize başvuru formu: Başvuru sahibi bizzat imzalanmış konsolosluğun geçerli olarak saydığı, başvuru formu
 2. Geçerli Pasaport: Yapacağınız ziyaretin dönüş tarihinden itibaren 3 ay geçerli Normal pasaportunuz
 3. Biyometrik fotoğraf: 3.5 - 4,5 ölçülerinde güncel tarihli (son 3 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf)
 4. Pasaport Fotokopisi:  Tam sayfaya çekilmiş Resminizin bulunduğu sayfanın tam sayfa fotokopisi
 5. Bulgaristan vizesi fotokopileri: Son 3 yıl içinde alınmış Bulgaristan vizeniz var ise,
 6. Tam tekmil vukuatlı Nüfus kayıt örneğiniz: Her hangi bir Kaymakamlık tan alınabilen güncel tarihli (en çok 6 ay önce alınmış) kendinize ait Nüfus kayıt örneğiniz Aile bireyleri ile birlikte yapılan müracaatlarda da kullanabilirsiniz.
 7. Ödenmesi yapılmamış Otel rezervasyonunuz: Konaklamanızı gerçekleştireceğiniz otelden kalınacak tarih, gün sayısı, kişilerin adlarının bulunduğu, otel rezervasyonu evrakı Ailede bulunan diğer kişiler ile yapılan gezilerde kişilerin isimleri rezervasyonda bulunması gereklidir.
 8. Davetiye: Bulgaristan'da bulunan akrabanız yada arkadaşınız tarafından gönderilen Davetiyenin aslı ile birlikte fotokopisi
 9. Seyahat sağlık sigortası: Bulgaristan'a gidiş tarihinden itibaren başlayan ve geçerli olduğu ülke özellikle belirtilen dönüş tarih den veya 3-5 gün daha fazla süresi olan sigortanız.
 10. Maaş bordrosu:  Çalıştıkları kurumdan alınmış güncel tarihli maaş bordrosu
 11. Banka hesap dökümü: Yapacağınız seyahat masraflarını karşılayabilecek kadar paranızın bulunduğunu belirten güncel tarihli Banka hesap dökümü

Not: 
 • 10.11 sadece size uygun olan bir belge sunmanız yeterli olacaktır.
 • 6. 7. maddelerdeki belgelerin duruma göre sadece birisinin hazırlanması yeterlidir. 
 • Yukarıdaki belgeler dışında konsolosluk, ekstra, evrak talep edilebilir.
 • Kesinlikle delik, yırtık, deforme olmuş, belge sunmayın.
 • Form doldururken eksik yanlış bilgi sunmayın
 • Sağ sütundaki konsolosluk alanında işaretleme yapmayın.

Sorular ve cevapları: 
S: Bulgaristan vize ücreti ne kadardır?
C: Bulgaristan vizesi konsolosluk harcı 60 € dur. bunun dışında müracaat yaptığınız yere göre fiyatlarda değişiklilik olabilir. makul bir fiyat olarak bakıldığında ortalama 100- 130 € arasında olduğunu söyleyebilirim. 
S: Bulgaristan vizesi ne kadar zaman da çıkar?
C: Yapacağınız müracaat 6 iş günü içinde değerlendirmeden geçer, sonucu yoğunluk dönemi, resmi tatil dönemleri, soruşturma işlemine takılma gibi durumlar hariç 6 iş günü veya daha eken zaman da size ulaşır.
S: Bulgaristan vizesi nasıl alınır? 
C: Sizden talep edilen belgeleri eksiksiz olarak konsolosluklar, vize başvuru merkezleri, acenteler aracılığıyla yapabilir. sonucunda bir aksaklık yaşanmadığı taktirde vizenizi alabilirsiniz.
S: Bulgaristan vizesi schengen midir?
C: Bulgaristan dan alınan izin schengen değildir. Geçerli bir schengen ülkesine ait çok girişli (Multi) vizeniz var ise yapacağınız seyahatler de kullanabilirsiniz.

Söz sizde: Bilgilerin gelişmesine, katkıda bulunmak, teşekkür, düşünce, görüşlerinizi yorum gönderebilirsiniz.


Bu makale 05.10.2015 tarihinde yazılmıştır.

Fotoğraf: Kamu Memurlar

DMCA.com Protection Status
Bulgaristan vizesi devlet memurları için gerekli belgeler. Reviewed by Vize Hocam on Pazartesi, Ekim 05, 2015 Rating: 5 Bu gün sizlere Bulgaristan vize başvurusunda bulunacak devlet memurları, kamu çalışanları için gerekli belgeler hakkında detaylı bilgiler v...

Hiç yorum yok:

Teşekkürler.

-