728x90

Güncel

-

1 Ekim 2015

Bulgaristan vizesi ev hanımları için gerekli belgeler.

Bulgaristan vize


Bu günkü yazımda Ev hanımlarının Bulgaristan vize başvurusu için gerekli evraklar hakkında detaylı bilgiler vereceğim. Genellikle eşleri tarafından seyahat masrafları karşılandığı gözlenmektedir. Bu sebeple Eşlerinin maaş bordrolarını, banka hesap dökümü, emeli maaş dökümü ile ekonomik durumlarını gösteren belgeler eşleri için kullanabilirler. Bunların dışında eğer farklı bir gelirleri mevcut ise kira, yardım, banka hesaplarında yeterli miktarda para bulunuyor ise müracaatınız sırasında gelir belgesi olarak da sunabilirsiniz. Bulgaristan vizesi evraklarını hazırlarken sizden standart olarak tüm başvurularda istenen sigorta, başvuru formu, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, fotoğraf, vb. evrakları hazırlamanız gereklidir. Bu belgeleri daha ayrıntılı olarak açıklayacağım.

Bulgaristan vizesi nasıl alınır?

Gerekli belgeleri eksiksiz olarak hazırlayıp çalışma saatleri içinde vize başvuru merkezlerinden veya seyahat acentesi aracılığıyla, müracaatlarını yapıp konsolosluğun değerlendirmesi sonucunda vizelerini alabilirler. Eksiksiz evrak sunmak son derece önemlidir. Çelişkili, kafa karıştırıcı, evrak sunmamak gerekir. 
Gerekli evraklar

 1. Bulgaristan vize başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından bizzat imzalanmış konsolosluğun geçerli olarak saydığı, başvuru formu
 2. Geçerli Pasaport: Yapacağınız ziyaretin geliş tarihinizden itibaren 3 ay geçerli Normal pasaportunuz
 3. Biyometrik fotoğraf: 3.5 - 4,5 ölçülerinde güncel tarihli (son 3 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf)
 4. Pasaport Fotokopisi: A4 sayfasına çekilmiş Resminizin bulunduğu sayfanın fotokopisi
 5. Bulgaristan vizesi fotokopileri: Son 3 yıl içinde alınmış Bulgaristan vizeniz bulunuyorsa
 6. Tam tekmil vukuatlı Nüfus kayıt örneğiniz: Her hangi bir Kaymakamlık tan alınabilen güncel tarihli (en fazla 6 ay önce alınmış) kendinize ait Nüfus kayıt örneğiniz Aile bireyleri ile birlikte yapılan müracaatlarda da kullanabilirsiniz.
 7. Ödenmemiş Otel rezervasyonunuz: Konaklamanızı gerçekleştireceğiniz otelden kalınacak tarih, gün sayısı, kişilerin isminin bulunduğu, otel rezervasyonu evrakı Ailede bulunan diğer kişiler ile yapılan gezilerde kişilerin adları rezervasyonda geçmesi gereklidir.
 8. Davetiye: Bulgaristan'da bulunan akrabanız yada arkadaşınız tarafından gönderilen Davetiyenin aslı ve fotokopisi
 9. Seyahat sağlık sigortası: Bulgaristan'a gidiş tarihinden itibaren başlayan ve geçerli olduğu ülke özellikle belirtilen döneceğiniz tarih de veya 3-5 gün daha fazla süresi olan sigortanız.
 10. Çalışan eş: Bordrolu olarak çalışan eşleri hanımlarının seyahat masraflarını karşılayacaklarını göstermek için maaş bordrosunu, yada bankada yeterli para bulunan hesap dökümlerini sunabilirler. 
 11. Emekli eş: SGK dan emeklilik durumunuzu ayrıca maaş aldığınızı gösteren belge veya Siyah emeklilik cüzdanınızın fotokopisini eşleri içinde kullanabilirler.
 12. Farklı gelir: Eğer kira, yardım vb. geliriniz var ise bunu belgeleyerek başvuru sırasında sunmanız faydalı olacaktır.
 13. Banka hesap dökümü: Yapacağınız seyahat masraflarını karşılayabilecek kadar paranızın bulunduğunu gösteren güncel tarihli Banka hesap dökümü

Not: 
 • 9. 10.11.12 sadece size uygun olan bir belge sunmanız yeterli olacaktır.
 • 6. ve 7. maddelerdeki belgelerin duruma göre sadece birini hazırlayınız. 
 • Yukarıdaki belgeler dışında konsolosluk sizden, ekstra, evrak talep edilebilir.
 • Kesinlikle delik, yırtık, deforme olmuş, belge sunmayın.
 • Sizin imzanız olmalı. (18 yaşından küçükler de anne ve baba imzalamalıdır.
 • Form doldururken eksik yanlış bilgi sunmayın
 • Sağ sütundaki konsolosluk alanında işaretleme yapmayın.

Sorular ve cevapları: 
S: Bulgaristan vize ücreti ne kadar?
C: Bulgaristan vizesi konsolosluk harcı 60 € dur. bunun dışında başvurunuzu yaptığınız yere göre fiyatlarda değişiklilik olabilir. makul bir fiyat olarak bakıldığında ortalama 100- 130 € arasında olabilir. 
S: Bulgaristan vizesi kaç günde çıkar?
C: Yapacağınız müracaat 6 iş günü içinde değerlendirilir, sonuçu yoğunluk dönemi, resmi tatil zamanlarında, soruşturma işlemine uğrama gibi durumları hariç 6 iş günü sonunda size ulaşır.
S: Bulgaristan vizesi nasıl alınır? 
C: Sizden talep edilen belgeleri eksiksiz olarak konsolosluk, başvuru merkezleri, acenteler aracılığıyla yapabilir. sonucunda bir aksaklık yaşanmaz ise vizenizi alabilirsiniz.
S: Bulgaristan vizesi schengen mi?
C: Bulgaristan dan alınan izin schengen değildir fakat geçerli bir schengen ülkesine ait çok Multi vizeniz var ise yapacağınız seyahatler de kullanabilirsiniz. Söz sizde: Bilgilerin geliştirilmesin de katkıda bulunmak, düşünce, görüşlerinizi yorum gönderebilirsiniz.


Bu makale 01.10.2015 tarihinde yazılmıştır.

Fotoğraf: Camila Araujo

DMCA.com Protection Status
Bulgaristan vizesi ev hanımları için gerekli belgeler. Reviewed by Vize Hocam on Perşembe, Ekim 01, 2015 Rating: 5 Bu günkü yazımda Ev hanımlarının Bulgaristan vize başvurusu için gerekli evraklar hakkında detaylı bilgiler vereceğim. Genellikle eşleri t...

Hiç yorum yok:

Teşekkürler.

-