728x90

Güncel

-

10 Ekim 2015

Bulgaristan vizesi geliri olmayanlar için gerekli belgeler.

Bulgaristan vizesi


Bu gün sizlere, Bulgaristan'a turizm amaçlı seyahat edecek kişilerin her hangi bir geliri yok ise vize başvurusu sırasında, sunabilecekleri evraklar hakkında bilgiler vereceğim. öncelikle şu ayrıntıyı mutlaka anlamanız gerekiyor. Benim bir gelirim yok ve kesinlikle bana vize vermezler şeklinde düşünenler. Bu ön yargınızı bir tarafa bırakın. Bulgaristan vizesi geliri olmayanlar için farklı seçenekler oluşur. Örnek: Anne veya babası Bu kişinin masraflarını karşılayacağını belirten dilekçe yazar ve Kendilerinin gelir durumlarını gösteren maaş bordrosu yada yeterli miktar da para bulunan banka hesap dökümünü alır ve kişi bunu gelir belgesi olarak kullanabilir. Bulgaristan konsolosluğu kişinin geliri olmadığını gördüğünde seyahat masraflarını nasıl karşılayacağını öğrenmek için dilekçe ve anne veya babasının banka hesap dökümüne bakıp kişinin gelir belgesi olarak algılar ve diğer kontroller işlemlerine geçer. Böylelikle başvuru süreci devam eder. Diğer gerekli belgeler standart olarak tüm müracaatlar için geçerlidir. Bunlar kısaca, başvuru formu, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, geçerli pasaport ve fotokopisi, seyahat sağlık sigortası vb. belgelerdir. Daha ayrıntılı bilgiyi bu yazının devamında bulabilirsiniz.


Bulgaristan vizesi ne kadar zaman da sonuçlanır?

Yapacağınız müracaat sonuçlanması 6 iş gün içerisinde sonuçlanır. Bu süre transit vize başvurularında 10 gün. Eğer özel bir durum söz konusu ise konsolosluk soruşturma için sunulan belgeleri Bulgaristan' gönderebilir, süre daha da uzayabilir. Bunun gibi durumları göz önüne alarak gezi sürenizden 15 - 20 gün öncesinden başvuru işlemlerini tamamlamanız daha iyi olacaktır.
Vize için gerekli belgeler.

 1. Bulgaristan vize başvuru formu: Başvuru sahibinin bizzat imzaladığı konsolosluğun geçerli olarak tanıdığı, başvuru formu
 2. Geçerli Pasaport: Yapacağınız ziyaretin dönüş tarihinden itibaren 3 ay geçerli Normal pasaportunuz
 3. Biyometrik fotoğraf: 3.5 - 4,5 ölçülerinde güncel tarihli (son 3 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf)
 4. Pasaport Fotokopisi:  Tam sayfaya çekilmiş Resminizin bulunduğu sayfanın tam sayfa fotokopisi
 5. Bulgaristan vizesi fotokopileri: Son 3 yıl içinde alınmış Bulgaristan vizeniz var ise,
 6. Tam tekmil vukuatlı Nüfus kayıt örneğiniz: Her hangi bir Kaymakamlık tan alınabilen güncel tarihli (en çok 6 ay önce alınmış) kendinize ait Nüfus kayıt örneğiniz Aile bireyleri ile birlikte yapılan müracaatlarda da kullanabilirsiniz.
 7. Ödenmesi yapılmamış Otel rezervasyonunuz: Konaklamanızı gerçekleştireceğiniz otelden kalınacak tarih, gün sayısı, kişilerin adlarının bulunduğu, otel rezervasyonu evrakı Ailede bulunan diğer kişiler ile yapılan gezilerde kişilerin isimleri rezervasyonda bulunması gereklidir.
 8. Davetiye: Bulgaristan'da bulunan akrabanız yada arkadaşınız tarafından gönderilen Davetiyenin aslı ile birlikte fotokopisi
 9. Seyahat sağlık sigortası: Bulgaristan'a gidiş tarihinden itibaren başlayan ve geçerli olduğu ülke özellikle belirtilen dönüş tarih den veya 3-5 gün daha fazla süresi olan sigortanız.
 10. Masrafları karşılayan kişinin:  Çalıştıkları kurumdan alınmış güncel tarihli maaş bordrosu ve Seyahat masraflarının bu işi tarafından karşılanacağını belirten imzalı dilekçe
 11. Banka hesap dökümü: Yapacağınız seyahat masraflarını karşılayabilecek kadar paranızın bulunduğunu belirten güncel tarihli Banka hesap dökümü


Not: 
 • 10.11 sadece size uygun olan bir belge sunmanız yeterli olacaktır.
 • 6. 7. maddelerdeki belgelerin duruma göre sadece birisinin hazırlanması yeterlidir. 
 • Yukarıdaki belgeler dışında konsolosluk, ekstra, evrak talep edilebilir.
 • Kesinlikle delik, yırtık, deforme olmuş, belge sunmayın.
 • Form doldururken eksik yanlış bilgi sunmayın
 • Sağ sütundaki konsolosluk alanında işaretleme yapmayın.

Örnek dilekçe:

Müracaata bulunacağınız konsolosluğa hitaben yazılması gerekmektedir.


                                                                                                                                  Tarih.............

..................... Konsolosluğna

   ................... Tarihlerinde Bulgaristan'a yapacağımız seyahat sırasında oğlum / kızım / vb. ................. 'nın tüm masrafları tarafımdan karşılanacaktır. gerekli vizenin verilmesini rica ederim. Saygılarımla.


                                                                                                                  .........(isim soyad imza)

Sorular ve cevapları: 

S: Bulgaristan vize ücreti ne kadardır?
C: Bulgaristan vizesi konsolosluk harcı 60 € dur. bunun dışında müracaat yaptığınız yere göre fiyatlarda değişiklilik olabilir. makul bir fiyat olarak bakıldığında ortalama 100- 130 € arasında olduğunu söyleyebilirim. 
S: Bulgaristan vizesi ne kadar zaman da çıkar?
C: Yapacağınız müracaat 6 iş günü içinde değerlendirmeden geçer, sonucu yoğunluk dönemi, resmi tatil dönemleri, soruşturma işlemine takılma gibi durumlar hariç 6 iş günü veya daha eken zaman da size ulaşır.
S: Bulgaristan vizesi nasıl alınır? 
C: Sizden talep edilen belgeleri eksiksiz olarak konsolosluklar, vize başvuru merkezleri, acenteler aracılığıyla yapabilir. sonucunda bir aksaklık yaşanmadığı taktirde vizenizi alabilirsiniz.
S: Bulgaristan vizesi schengen midir?
C: Bulgaristan dan alınan izin schengen değildir. Geçerli bir schengen ülkesine ait çok girişli (Multi) vizeniz var ise yapacağınız seyahatler de kullanabilirsiniz.

Söz sizde: Bilgilerin gelişmesine, katkıda bulunmak, teşekkür, düşünce, görüşlerinizi yorum gönderebilirsiniz.


Bu makale 10.10.2015 tarihinde yazılmıştır.

Fotoğraf: amanda

DMCA.com Protection Status
Bulgaristan vizesi geliri olmayanlar için gerekli belgeler. Reviewed by Vize Hocam on Cumartesi, Ekim 10, 2015 Rating: 5 Bu gün sizlere, Bulgaristan'a turizm amaçlı seyahat edecek kişilerin her hangi bir geliri yok ise vize başvurusu sırasında, sunabilece...

2 yorum:

 1. Efendim merhaba,
  özenli yazınız için evvela teşekkür ederim.

  Bir sorum olacak, cevaplarsanız hayli sevinirim. Ben 1989'da Türkiye'ye zorunlu göç yapan bir kişiyim. Şimdi Bulgaristan'a gidip tekrar vatandaşlık için başvuracağım, haliyle vize de almam gerekiyor. Ancak, şu anda herhangi bir yerde sigortalı görünmüyorum, SGK'lı vs değilim, bir gelirim var (çeviri yapıyorum) evet ancak bunu belgeleyecek olanağım yok. Elimde bulunan 6-7 bin TL'lik bakiyemi banka hesabıma aktarıp bunun hesap cüzdanımı göstermem yeterli olur mu? Ya da dairemin tapu fotokopisini de eklemeli miyim sizce?

  Cevabınız için şimdiden teşekkür eder,
  iyi çalışmalar dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Turistik vize başvurusu yapacaksanız, banka hesabınız da seyahat masraflarınızı karşılayacak kadar para göstermemiz yeterli olacaktır ortalama 2000 TL Bulgaristan'da bulunan akrabalarımız, var ise size davetiye göndermelerini sağlayıp bu yöntem ile de başvuru yapabilirsiniz.

   Sil

Teşekkürler.

-