728x90

Güncel

-

14 Ekim 2015

Bulgaristan vizesi öğrenciler ve çocuklar için istenen evraklar.

bulgaristan vizesi


Sizlere Bulgaristan vize başvurusunda bulunacak öğrenciler ve çocuklar için istenen belgelerin nasıl, olması gerektiği hakkında bilgiler vereceğim. 18 yaşını doldurmayanlar reşit sayılmadığı için yasal ebeveynleri tarafından Bulgaristan vize başvuru formu imzalanması gereklidir. Öncelikle Seyahati anne, babası ile yapacaklar muvafakatname talep edilmez. Eğer Sadece annesi, sadece babası yada yalnız başına yurt dışına çıkılacak ise diğer ebeveyn buna izin vermesi çok önemlidir. Bunu şu şekilde izin verebilir. Noter den Babası ile birlikte Bulgaristan'a seyahat edebilmesi için annesi izin verdiğini gösteren belge almalıdır. bu denklemin tam tersi olduğu durumda ise aynı prosedür geçerli yani babası izin vermelidir. Bazı durumlarda 18 yaşını doldurmamış kişi tek başına (Araştırma programı, kültürel veya sportif etkinlik vb.) yada akrabası ile bulgaristan'a gidebilir. Böyle durumlarda annesi babası birlikte noter den muvafakatname çıkartması gerekir. (tek başına yurt dışına çıkacağına dair.)

Gezi boyunca yapılacak tüm masraflar aileleri tarafından karşılanacağı için Ekonomik durumunu gösteren belgeler anne yada babaya ait olması gerekir Eğitim amaçlı gezilerde davet eden kuruma ait belgelerin sunulması (AB destekli projeler için Bulgaristan konsolosluğu vize harcı almamaktadır.)


Bulgaristan vizesi ne kadar zaman da sonuçlanır?

Yapacağınız başvurunun sonuçlanması 6. iş günün de sonuçlanır. Bu süre transit vize müracaatlarında 10 gün. Eğer özel bir durum bulunmakta  ise konsolosluk soruşturmaya evrakları Bulgaristan' gönderebilir, böylece süre daha da uzaması söz konusu olabilir. Bu ve benzeri durumları göz önüne alarak seyahat sürenizden 15 - 20 gün öncesinden vize işlemlerini tamamlamanız daha sağlıklı olacaktır.

Vize için gerekli belgeler.

 1. Bulgaristan vize başvuru formu: Başvuru sahibinin bizzat imzaladığı konsolosluğun geçerli olab başvuru formu Anne ve baba imzalaması gereklidir.
 2. Geçerli Pasaport: Yapacağınız gezinin dönüş tarihinden itibaren 3 ay geçerli Normal pasaport
 3. Biyometrik fotoğraf: 3.5 - 4,5 ölçülerinde güncel tarihli (son 3 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf)
 4. Pasaport Fotokopisi:  A4 sayfasına çekilmiş Resminizin bulunduğu sayfanın fotokopisi
 5. Bulgaristan vize fotokopisi: Son 3 yıl içinde alınmış Bulgaristan vizeniz bulunuyor ise, fotokopisi
 6. Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği: Kaymakamlık tan alınabilen güncel tarihli (en çok 6 ay önce alınmış) kendinize ait Nüfus kayıt örneğiniz Aile bireyleri ile yapılan müracaatlarda da aynı belgeyi kullanabilirsiniz.
 7. Ödenmesi yapılmamış Otel rezervasyonunuz: Konaklanacak otelden kalınacak tarih, gün sayısı, kişilerin adlarının bulunduğu, otel rezervasyonu  Ailede bulunan diğer kişiler ile yapılan gezilerde bu kişilerin isimleri rezervasyonda bulunması gereklidir.
 8. Davetiye: Yurt dışında bulunan akrabanız yada arkadaşınız tarafından gönderilen Davetiyenin aslı ile birlikte fotokopisi
 9. Seyahat sağlık sigortası: Yurt dışına çıkış tarihinden itibaren başlayan ve geçerli olduğu ülke özellikle belirtilen dönüş tarih den veya 3-5 gün daha fazla süresi olan sigortanız.
 10. Masrafları karşılayan ebeveynin:  Çalıştıkları kurumdan alınmış güncel tarihli maaş bordrosu ve Seyahat masraflarının bu işi tarafından karşılanacağını belirten imzalı dilekçe
 11. Masrafları karşılayan ebeveynin Banka hesap dökümü: Yapacağınız seyahat masraflarını karşılayabilecek kadar paranızın bulunduğunu belirten güncel tarihli Banka hesap dökümü
 12. Muvafakatname: Seyahat anne ve baba ile birlikte yapılacak ise muvafakatname İSTENMEMEKTEDİR Fakat Sadece anne ile sadece baba ile yada anne ve babası yanında olmadan yalnız seyahat edecek ise muvafakatname istenir.
 13. Dilekçe: Bulgaristan'da yapılacak masrafları karşılayan ebeveyn tarafından yazılmış dilekçe.


Not: 
 • 10.11 sadece size uygun olan bir belge sunmanız yeterli olacaktır.
 • Muvafakatname sadece annesiz babasız veya yalnız seyahatler için istenir.
 • 6. 7. maddelerdeki belgelerin duruma göre sadece birisinin hazırlanması yeterlidir. 
 • Yukarıdaki belgeler dışında konsolosluk, ekstra, evrak talebinde bulunabilir.
 • Delik, yırtık, deforme olmuş, belge sunmayın.
 • Form doldururken eksik yanlış bilgiler vermeyin 18 yaşından küçüklerde anne baba imzalaması gerekir.
 • Sağ sütundaki konsolosluk alanında kesinlikle işaretleme yapmayın.


Sorular ve cevapları: 

S: Bulgaristan vize ücreti ne kadardır?
C: Bulgaristan vizesi konsolosluk harcı 60 € dur. (0- 12 yaş konsolosluk harcından muaftır.) bunun dışında müracaat yaptığınız yere göre fiyatlarda değişiklilik olabilir. makul bir fiyat olarak bakıldığında ortalama 100- 130 € arasında olduğunu söyleyebilirim. 
S: Bulgaristan vizesi ne kadar zaman da çıkar?
C: Yapacağınız müracaat 6 iş günü içinde değerlendirmeden geçer, sonucu yoğunluk dönemi, resmi tatil dönemleri, soruşturma işlemine takılma gibi durumlar hariç 6 iş günü veya daha eken zaman da size ulaşır.
S: Bulgaristan vizesi nasıl alınır? 
C: Sizden istenilen belgeleri eksiksiz olarak konsolosluklar, vize başvuru merkezleri, acenteler aracılığıyla yapabilir. sonucunda bir aksaklık yaşanmadığı taktirde vizenizi alabilirsiniz.
S: Bulgaristan vizesi schengen midir?
C: Bulgaristan dan alınan izin schengen değildir. Geçerli bir schengen ülkesine ait çok girişli (Multi) vizenizi kullanabilirsiniz.

Söz sizde: Bilgilerin gelişmesine, katkıda bulunmak, teşekkür, düşünce, görüşlerinizi yorum gönderebilirsiniz.


Bu makale 14.10.2015 tarihinde yazılmıştır.

Fotoğraf: lindsey manning


DMCA.com Protection Status
Bulgaristan vizesi öğrenciler ve çocuklar için istenen evraklar. Reviewed by Vize Hocam on Çarşamba, Ekim 14, 2015 Rating: 5 Sizlere Bulgaristan vize başvurusunda bulunacak öğrenciler ve çocuklar için istenen belgelerin nasıl, olması gerektiği hakkında bilgiler v...

2 yorum:

 1. Sitemizde çok güzel bilgiler var tebrik ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim bu değerli yorumunuz için

   Sil

Teşekkürler.

-