728x90

Güncel

-

11 Kasım 2015

İngilizce Öğrenirken Kelimelerin Önemi

İngilizce Öğrenirken Kelimelerin Önemi İngilizce öğrenmek isteyenler için artık çok farklı seçenekler var. Okullarda alınan eğitimin yanı sıra özel kurslar, özel dersler, online eğitimler gibi pek çok farklı alternatif arasından kişiler kendine en uygun olanı seçerler. Dil eğitiminde İngilizce kelimeler ve anlamları önemli bir başlıktır. Kelimeler öğrenmek ve öğrenilen kelimeleri pratik yaparak kullanmak en faydalı çalışmalar arasında sayılır. Boşluk doldurma, kelime tamamlama, kelime eşleştirme gibi farklı ve yaratıcı oyunlar da dil eğitimini keyifli bir hale getirir. İngilizcede en sık kullanılan ilk 50 kelime arasında örnek vermek gerekirse yes/evet, and/ve hello/merhaba, good/iyi, no/hayır, this/bu, today/bugün, yesterday/dün örnek olarak gösterilebilir. Ülkemizin de aralarında olduğu gelişmekte olan ülkelerde yaşam şartlarının yükselmesi için eğitim çok önemli bir konudur. Dünya insanı olmak ve dünya ülkeleri ile aynı şartlara sahip olma konusunda yabancı dil bilme oranı büyük önem taşır. Yabancı yayınları ve bilimsel çalışmaları birinci elden okuyabilmek, rahat ve kolay bir şekilde dünyayı dolaşmak için en az bir yabancı dili iyi derecede konuşabilmek gerekir. Bu dil de İngilizce olursa hayat biraz daha kolay olur.

İngilizce, akademik kariyer için de çok gereklidir. Yabancı dil bilen insanların kendilerine olan güvenleri de artar. Dil öğrenmeye başlayan bir kişinin ilk olarak bazı temel konuları da kavraması gerekir. İngilizce harfler bu konu başlıkları arasında yer alır. Türkçede temel kurallar geçerli olurken İngilizcede nerdeyse her kuralın bir istisnası vardır. Bu dil öğrenimini zorlaştıran bir durumdur. Türkçedeki genel kalıp ile İngilizcedeki kalıp birbirinden farklıdır. Telaffuz kısmı incelendiğinde İngilizce vurgu ilk hecelerde olurken Türkçede genelde son hecededir. Dil kendini sürekli yenileyen bir olgudur. Bu aşamada dilde mantık aramak boşa zaman kaybetmekle eş değerdir. Dili öğrenmeye çalışan kişinin öğrendiği dilin kültürü hakkında da en azından fikir sahibi olması kullanılan kelimelerin genel yapısını anlamak açısından çok faydalıdır. Dili bir bütün olarak değerlendirmek gerekir. Okumak, yazmak, anlamak ve konuşmak sıralamasını bozmadan öğrenmeye gayret etmek de önemlidir. Alfabe/alphabet kelimesi İngilizceye Latinceden girmiştir. Alfabe sırası/alphabeticalorder A ile başlar Z ile biter. Her dilde olduğu gibi sesli harfler/vowels, yarı sesli harfler/semi vowels ve/and sessiz harfler/consonants harfler bulunur. En sık kullanılan harf E iken en az kullanılanlar ise Q, X ve Z harfleridir. Türkçede bulunmayan harfler W, X, Q iken İngilizcede bulunmayanlar ise Ç, Ş, Ğ, Ü ve Ö dür. Küçük harflerle yazımda İngilizce de ı yoktur sadece i vardır. Büyük yazımda ise İ yoktur I vardır. İ harfinin büyüğü her şekilde I olarak geçer. Türkçede tüm harfler tek sesi verirken İngilizcede harf sesleri tek değildir ve yanındaki harflere göre değişiklik gösterir. Bu da dilin yazıldığı gibi okunmadığı anlamına gelir ki dil öğrenimin en zor aşamalarından biri de burada başlar.

İngilizce de bazı kelimelerin nasıl okunduğunu tahmin etmek ve ezberlemek gereklidir. Bazı sesler yazılı olarak olmasına rağmen sesli okunurken çıkartılmaz. Çok karmaşık olan bu konuya örnek olarak knife (okunuşu nife) ve knight (okunuşu nayt) kelimelerini gösterebiliriz. Dünya çapında elektronik ortamda depolanan bilgilerin %85’i İngilizcedir. Bilim alanında daen çok kullanılan dil İngilizcedir. İngilizce ve Fransızca Avrupa Birliğinin resmi dilidir. İngilizce konuşanların sayısı her geçen gün artmakta ve yapılan son istatistiklere göre dünya nüfusunun 5’te 1’i İngilizce konuşmaktadır. Dolayısıyla, İngilizce konuşmayı bugüne kadar öğrenmediyseniz, vakit kaybetmeden başlamakta fayda vardır.

İngilizce Öğrenirken Kelimelerin Önemi Reviewed by Vize Hocam on Çarşamba, Kasım 11, 2015 Rating: 5 İngilizce Öğrenirken Kelimelerin Önemi İngilizce öğrenmek isteyenler için artık çok farklı seçenekler var. Okullarda alınan eğitimin yanı ...

Hiç yorum yok:

Teşekkürler.

-