728x90

Güncel

-

14 Aralık 2015

Schengen vizesi nedir nasıl alınır?


Bu gün sizlere Schengen vizesi hakkında detaylı bilgiler vereceğim. Avrupa birliği ülkeleri arasında serbest dolaşım anlaşması gereğince sahip olunduğu taktirde diğer schengen ülkelerine giriş hakkını tanıyan vizedir. Belirli kuralları mevcuttur. En önemli kurallarından ilki Schengen dolaşım alnında, hangi ülke de konaklama süreniz fazla ise o ülkenin schengen vizesine başvurmanız gerekir. Örnek: Yunanistan vizesi için başvuru da bulunacaksınız. seyahat planınız da İtalya'da geziniz devam ediyor ama siz Yunanistan'da 6 gün konaklama yapacaksınız İtalya'da ise 4 gün konaklama yapacaksınız. Böyle durumlar da Yunanistan schengen vize başvurusu yapmanız ve İtalya'da konaklama yapacağınız Otel ve ulaşım evraklarınız vize başvurusu yaparken sunmanız gereklidir. Diğer kural ise Tek girişli 20 gün kalış hakkı tanıyan Yunanistan vizeniz bulunuyor. Aldığınız bu vize ile schengen alanı dışına çıkmadan diğer schengen vize rejimine tabi ülkelere giriş yapabilirsiniz. Ama dikkat edilmesi gereken en önemli nokta diğer ülkeler de konaklama rezervasyonlarının ve ülkenize dönüş yapacağınız ulaşım evraklarınızın yanınız da olmasına dikkat etmelisiniz. Diğer kural ise Tek girişli vizelerde schengen alanı dışına çıktığınız taktirde tekrar schengen alanına giremezsiniz bu ayrıntıya çok dikkat etmelisiniz.

Schengen vizesi nasıl alınır?

Schengen rejimine tabi olan bir ülkeye vize başvurusu yaptığınız taktirde, İstenilen evrakları eksiksiz olarak hazırlar, Konsolosluğun değerlendirmesi neticesinde Olumlu sonuçlandığı taktir de schengen vizesi alabilirsiniz. Başvur sırasında ne amaç ile gittiğinizi nerede konaklama yapacağınızı ulaşımınızı nasıl sağlayacağınızı, Yapacağınız seyahat için yeterli maddi durumunuzun bulunup bulunmadığını, iş ve ekonomik durumunuzun seyahat planınız için yeterli olup olmadığını belgeler ile kanıtlayıp schengen vize başvursu yapabilir. sonucu olumlu ise vizenizi alıp seyahate çıkabilirsiniz. Kademeli olarak vize süreniz artış sağlamakta olup ilerleyen zamanlar da diğer başvurular da uzun süreli ve Multi (çok girişli) schengen vizesi sahibi olabilirsiniz Multi vizeler sizlere verilen süreler içinde defalarca o ülkeye giriş ve çıkış yapmanızı sağlamaktadır.Bu yazı 14.12.2015 tarihinde yazılmıştır.

Fotoğraf: Florence Waniwa
Schengen vizesi nedir nasıl alınır? Reviewed by Vize Hocam on Pazartesi, Aralık 14, 2015 Rating: 5 Bu gün sizlere Schengen vizesi hakkında detaylı bilgiler vereceğim. Avrupa birliği ülkeleri arasında serbest dolaşım anlaşması gereğince s...

Bu yazı faydalı mı?

Hiç yorum yok:

Teşekkürler.

-