728x90

Güncel

-

27 Şubat 2016

Fransa Turist vizesi nasıl alınır.



Fransa'ya yapacağınız turistik seyahatler için vize başvurusu yapabilirsiniz. Diğer turist vizesi başvurularında olduğu gibi Fransa gezinizi evraklar ile ispatlamanız son derece önemlidir. Konsolosluk açısından düşünürsek, başvuru sahibi Fransa'nın Paris'e bir gezi planı yapıyor. Bu kişi ne zaman gelecek, hangi ulaşım aracı ile gelecek, nerede konaklayacak, seyahat masrafları için yeterli parası var mı, olabilecek kazalara karşı seyahat sağlık sigortası yaptırmış mı gibi standart olarak istediği evrakları hazırlamanızı istemektedir. Bankada bulunan paranız %50 iş ve gelir durumunuzu gösteren belgeler %50 olarak düşünebilirsiniz. Sıra geldi konsolosluğun diğer şüphelerine, kişi ülkesinde geçimini nasıl sağlıyor bir işte mi çalışıyor, emekli mi, iş yeri sahibi mi, öğrenci mi ev hanımı mı gibi sınıflara ayırarak sizin Fransa için bir mülteci olabilme yani potansiyel mülteci olup olmadığınızı öğrenmek için çalışma durumunuzu ve ekonomik durumunuzu öğrenmek ister. Sizin cevabınız Örnek: şu iş yerinde çalışıyorum, yapacağım seyahat için iş verenden gezi tarihleri için izinli olduğumu onaylattım, şu kadar zamandır çalışmaktayım, ekonomik durumum yapacağım seyahat için yeterlidir Şimdi sıra geldi bunları belge ile ispatlamaya



Çalışanlar için fransa turistik vize başvurusunda istenen iş yeri evrakları


 • İş yerine ait faaliyet belgesi, 
 • İmza siküleri, 
 • Remi gazete, 
 • Vergi levhası, 
 • Yapacağınız gezi için izinli olduğunuz günleri gösteren izin belgesi, 
 • SGK işe giriş bildirgesi, 
 • Son 3 aya ait maaş bordrosu, 
 • İş yerinin antetli kağıdına seyahat den döndükten sonra iş yerindeki görevinize devam edeceğinizi kaşeli imzalı belge 
 • SGK 4a hizmet dökümünüz 

Dikkat edilecek unsur belgelerin güncel olması antetli kağıda istenen belgelerin iş yeri tarafından kaşeli ve imzalı olması son derece önemlidir. Eğer eşiniz ile birlikte bir seyahat planı yapıyor ve eşiniz ev hanımı ise iş ve gelir evraklarınızın birer, fotokopisini eşinizin dosyasına da eklemeniz ayrıca bir dilekçe ile Fransa'da yapacağınız seyahatte eşinizin tüm masraflarını tarafınızdan karşılanacağını bir dilekçe, yazarak eşinizin dosyasına eklemeniz gerekir.


Yukarıdaki örnekte bir iş yerinde çalışan kişi örnek gösterilmiştir. Çalışma hayatındaki durumunuza göre bu belgeler farklılık gösterir Bu konu ayrıntılı olarak ilerleyen gönlerde daha detaylı bir şekilde incelenecek dir. şimdi sıra geldi Fransa turist vizesi için seyahat planınızın hazırlanmasına

Fransa turist vizesi seyahat planı nasıl hazırlanır

Öncelikle vize müracaatı yapmadan önce bir seyahat planı hazırlamanız son derece önemlidir. Bu konsolosluğun tüm vize müracaatlarında istediği bir prosedür dür. Özenle hazırlanması gerekir tarihlerinde çelişki, olmaması çok önemlidir. (10 günlük yapacağınız bir gezi için 4 gün konaklama göstermek bu duruma örnek gösterilebilir. 

 • Ulaşım belgesi: Uçak rezervasyonu ülkeye gireceğiniz tarihin ilk günü olarak gösterilmelidir. Dönüş tarihiniz belirtilen gün gösterilmelidir.
 • Konaklama belgesi: Otel rezervasyonu ülkede kalacağınız günleri göstermeli ve tarih uçak rezervasyonu ile uyumlu olması gerekir.
 • Seyahat sağlık sigortası:Fransa'da kalacağınız süre için geçerli olası kazalara karşı 30000€ teminatlı olmalı ayrıca seyahat planınızdaki tarihler ile uyumlu olmalıdır.
 • Pasaport: İstenilen vize tarihin dönüş tarihinden itibaren 3 ay daha geçerli en az iki boş sayfası bulunan pasaportunuz.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (özellikle Fransa konsolosluğunun istediği kriterlere uygun olmalıdır.
 • Kimlik fotokopisi (a4 sayfasına tek sayfa da aynı yüzde olmalıdır Not:Tüm belgeler a4 boyutunda ve deliksiz olması son derece önemlidir. aksi taktirde geçersiz sayılır ve sizden yenisi talep edilir.
 •  Son 3 yıl içinde aldığınız schengen vizesi var ise fotokopileri
 • Fransa vize başvuru formu bizzat imzalanmış ve eksiksiz olarak doldurulmuş olmalıdır.

Örnek bir Fransa seyahat planını


Fransa'nın Paris şehrine 10.06.2016 tarihinde giriş 17.06.2016 tarihinde çıkış yapacağınız bir seyahat planı yaptınız. Bu tarihler ile uyumlu 10.06.2016 tarihinde Paris'te olacak şekilde bir uçak rezervasyonu gidiş 17.06.2016 tarihinde dönüş yapacağınız dönüş olacak şekilde yaptırılmalıdır. Konaklama için ise 10.06.2016 tarihinde otelde, konaklama için rezervasyon otele giriş 16.06.2016 tarihinde çıkış olacak şekilde hazırlanmalıdır. Bu tarihleri kapsayan seyahat sağlık sigortası yaptırmalısınız. Rezervasyon ücretlerinin ödenmemiş, olması olabilecek istenmeyen durumlar için son derece önemlidir. (mesela başvurunuzun ret ile sonuçlanması gibi) Seyahat tarihiniz den 15 iş günü önce başvuru yaparsanız olabilecek gecikmeler için bir ön süre olur. Eğer vize başvurusunu kendiniz yapacaksanız güncel bilgiler edinmeli ve son derece dikkatli olmalısınız. Profesyonel vize takip hizmetinden faydalanarak olası sorunları en aza indirirsiniz. 


Bu yazı 27.02.2016 tarihinde yazılmıştır

Fotoğraf: Newsmag


DMCA.com Protection Status
Fransa Turist vizesi nasıl alınır. Reviewed by Vize Hocam on Cumartesi, Şubat 27, 2016 Rating: 5 Fransa'ya yapacağınız turistik seyahatler için vize başvurusu yapabilirsiniz. Diğer turist vizesi başvurularında olduğu gibi Fransa ge...

Bu yazı faydalı mı?

Hiç yorum yok:

Teşekkürler.

-