728x90

Güncel

-

14 Nisan 2016

Avusturya vize başvuru formu nasıl doldurulur. ve dikkat etmeniz gerekenler


Avusturya vize başvurusu yaparken tüm müracaat sahiplerinin doldurması geren vize başvuru formunu nasıl doldurmalısınız ve dikkat etmeniz gereken önemli püf noktalarını sizlere açıklamaya çalışacağım. Öncelikle en önemli onu başvurunuzu Avusturya Ankara büyük elçiliğine mi yoksa Avusturya İstanbul başkonsolosluğuna mı yapacağınızı öğrenmeniz gerekiyor. bu iki merci ülkemizde Avusturya vizesi vermeye yetkili makamlardır ve İkamet ettiğiniz ilin hangi konsolosluğun yada büyük elçiliğin görev bölgesinde olduğunu öğrenmeli ve vize işlemlerini takip etmelisiniz. Sizlere maddeler halinde form üzerinde kutucuklara yazılması gerekenleri açıklamaya çalışacağım, Ayrıca kutucuklar da Türkçe olarak da açıklamaları bulunmaktadır. Aşağıdaki linklerden formları Pdf formatında indirebilirsiniz.

İstanbul Avusturya başkonsolosluğu vize başvuru formu PDF indir.
Ankara Avusturya Büyük elçiliği vize başvuru formu PDF indir.


Hatırlatmalar:
 • Tek renk Tükenmez kalem kullanın siyah yada mavi
 • Formu doldururken tamamında büyük harf kullanın
 • Daksil kullanmayın yanlış yazılan kelimelerin üzerini çizin.
 • İşaretleme yaparken ( x ) kullanın
 • Formun sağ tarafındaki konsolosluk alanına işaretleme yapılmamalı ve kutucukların dışına çıkılmadan eksiksiz olarak doldurulmalıdır

 1. Soyadınızı Büyük harfle yazınız
 2. Evli bayanalar için kızlık soyadlarını yazmalı Soyadı değişikliği yaşayan kişiler ise eski soyadlarını yazmalı.
 3. Adınızı yazınız
 4. Doğum tarihinizi yıl ay gün olarak yazın örnek: 1982. 03. 22
 5. Doğum yerinizi
 6. Doğduğunuz Ülkeyi yazın.
 7. Uyruğunuzu yazınız Türk vatandaşları T.C. yazmaları yeterlidir.
 8. Seçeneklerden Cinsiyetinizi işaterleyin ( x )
 9. Medeni durumunuzu işaretleyiniz.
 10. Boşanmış ailelerde çocuklar için vize başvurusu yapanlar için yasal velinin bilgileri doldurulmalıdır. 
 11. Kimlik Numarası (var ise) ibaresi sizden TC kimlik numaranızı yazmalısınız.
 12. Pasaport türünü seçeneklerden işaretleyin Bordo pasaportlar için Normal pasaport seçeneği işaretlenmelidir.
 13. Pasaport numaranızı yazın genellikle U ile başlar ve pasaportun tüm sayfalarında yazmaktadır.
 14. Pasaportun resimli ilk sayfasında Sağ altında Düzenlenme tarihini bulunmaktadır. 
 15. Düzenlenme tarihinin altında Geçerlilik tarihi bulunmaktadır.
 16. Aynı sayfanın sol alt kısmında Veren makam ibaresi bulunur.
 17. Ev adresinizi ve E posta adresinizi yazınız, E posta adresi yok ise yazmayabilirsiniz. yanındaki kutucuğa Ulaşılabilecek telefon numaranızı yazınız Ev ve cep birlikte yazılabilir. 
 18. Başka bir ülkede ikameti olanlar belge numarası ve geçerlilik tarihini yazmaldır. yok ise hayır seçeneği işaretlemeniz yeterli.
 19. Mesleğinizi yazını İngilizce veya Almanca yazılması gerekmektedir.
 20. Çalıştığınız iş yerinin adını adresini ve telefon numarasını yazınız.
 21. Seyahat amacını kutucuklardan işaretleyiniz.
 22. Alacağınız vize ile gideceğiniz ülkeleri yazmalısınız. Farklı schengen ülkelerine gidecekler için otel rezervasyonu eklemeniz gerekir. sadece Avusturya'ya gidilecek ise büyük harfle AVUSTURYA yazmaları yeterlidir.
 23. Alacağınız vize ile schengen alanına ilk giriş yapacağınız ülkeyi yazılmalıdır. Doğrudan Avusturya'ya gidecekler için AVUSTURYA yazmaları yeterlidir.
 24. Son 3 yıl içinde aldığınız schengen vizesi var ise Evet seçeneği işaretlenmeli ve Başlangıç ve bitiş tarihleri yazılmalıdır.
 25. Alacağınız vizenin Tek girişli İki girişli veya Çoklu girişli talebinize göre seçeneklerden işaretleyiniz.
 26. Talep edilen vizenin kalacağınız gün sayısını yazınız Örnek: 15 GÜN
 27. 23. Eylül 2014 tarihinden sonra alınan schengen vizesi var ise Parmak iziniz alınmış olması gerekir. Parmak izi verilmiş ise evet seçeneği işaretlenmeli biliyorsanız tarihini yazmalısınız.
 28. Avusturya üzerinden sizden vize talep edilen farklı bir ülkeye gidilecek ise vize ye ait bilgileri yazınız (Schengen alanı dışında farklı bir ülke olmalı)
 29. Talep ettiğiniz vize ile Schengen alanına giriş yapacağınız tarihi yazınız.
 30. Alacağınız vize ile Schenegen bölgesinden çıkış yapacağınız tarihi yazınız.
 31. Otel rezervasyonu ile yapılan başvurular da Otelin adını Davetiye ile yapılan başvurularda ise Davet eden kişinin adı ve soyadı yazılmalı altındaki kutucuklara ise Adres ve telefon bilgileri doldurulmalıdır.
 32. Avusturya Ticari vize başvurularında Ticari daveiye gönderen şirketin Adı adresi ve telefon numarası yazılmalıdır. Turist ve Aile ziyareti için yapılan müracaatlarda boş bırakılmalıdır.
 33. Seyahat sırasında yapılacak masrafları karşılayacak kişi belirtilmelidir. Başvuru sahibi kendisi karşılayacak ise KENDİM yazması yerlidir. Bunlara Örnek: ( ANNESİ, BABASI, EŞİ ) gibi alt bölümdeki kutucuklarda bulunan seçeneklerden işaretlemeler yapılmalıdır.
 34. Davetiye ile yapılan müracaatlar da Davetiye gönderen kişi AB vatandaşı ise Akrabasına ait bilgiler doldurulmalıdır. 
 35. AB vatandaşı ile akrabalık derecesi bulunanlar ise seçeneklerden işaretlenmelidir.
 36. Başvuru yaptığınız il yazılmalı ve yanına müracaat tarihi yazılmalıdır. 
 37. Bizzat başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır. Eğer 18 yaşından küçük ise Anne ve Baba tarafından imzalanması gerekir imza yetkisi olmayan (okuma yazması ve pasaportunu alırken parmak basanlar Avusturya vize başvuru formuna da parmak basması gerekir. Aynı sayfanın en alt kısmında aynı şekilde Başvuru yapılan il ve müracaat tarihi sağ tarafa ise imza işlemi uygulanmalıdır.

Özet: Sizlere Avusturya vizesi başvuru formunun nasıl doldurmanız gerektiği hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştım umarım faydasını görürsünüz.
Bu yazı 14.04.2016 tarihinde yazılmıştır.

Fotoğraf: Vize Hocam
Avusturya vize başvuru formu nasıl doldurulur. ve dikkat etmeniz gerekenler Reviewed by Vize Hocam on Perşembe, Nisan 14, 2016 Rating: 5 Avusturya vize başvurusu yaparken tüm müracaat sahiplerinin doldurması geren vize başvuru formunu nasıl doldurmalısınız ve dikkat etmeniz g...

6 yorum:

 1. Hüseyin Arık18 Nisan, 2016

  Çok güzel açıklamışsınız böyle bir sitenin hazırlanmasında emeği geçenlere çok teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim, Hüseyin bey Bu yorumunuz için ben teşekkür ederim.

   Sil
  2. Hocam bi sorum olacak ? Avusturya'dan akraba davetiye gönderdi ama adreste değişiklik oldu No7/18olması gerekirken 4/18oldu bunu Nasıl düzeltebilirim Ankara'dan düzeltme şansım varmı

   Sil
  3. Merhaba.

   Davetiye üzerinde düzeltme işleminin yapılmıyor diye biliyorum. Başvurunuz sırasında adresinizin değiştiğini ve sadece belirttiğiniz gibi olduğunu söyleyin. bana göre önemsenecek bir durum yok sanki.

   Sil

Teşekkürler.

-