728x90

Güncel

-

29 Mayıs 2016

Macaristan vizesi ve başvuru işlemleriMacaristan vizesi başvuru yapacak kişilerin merak ettiği konuları açıklığa kavuşturacak, bilgiler vereceğim. Macaristan schengen vize bölgesinde yer almaktadır. Bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları vize almaları gereklidir. Yeşil, gri ve siyah pasaport sahipleri 90 günü aşmayan seyahatler de vize den muaf tutulmaktadır. Umumi pasaport sahipleri yapacakları müracaatın amacına göre belgeleri hazırlayıp, başvuru işlemlerini yapabilirler. Macaristan konsolosluğu Ankara ve İstanbul'da bu işlemler için Orange vize başvuru merkezi aracılığı ile başvuruları kabul etmektedir. Türk vatandaşları hariç Türkiye'de oturumu bulunan yabancı uyruklu kişilere de hizmetten yararlanabilmektedir. Macaristan'a gidiş amacınız, Turistik, ticari, aile veya arkadaş ziyareti, kültürel, eğitim, transit, sağlık, sportif ve şöför vizesi gibi seçeneklere ayırabiliriz. Ayrıca Ab vatandaşı ile evli olan kişiler de başvuru işlemlerini yapabilirler. Bu seçenekleri sizler hakkında yazının devamında detaylı olarak açıklayacağım. Macaristan vizesi alabilmek için şahsen yapabilir veya yetkili acenteler aracılığı ile işlemlerinizi takibi yaptırabilirsiniz. İlk defa bu işlemler ile karşılaşacak kişilerin Profesyonel destek almalarını tavsiye ediyorum. Turistik amaçlı seyahatler de sizden otel rezervasyonu talep edilirken ticari vize başvurularında Macaristan da sizi davet eden firmadan davetiye talep edilmektedir. bu ve benzeri küçük ama önemli detaylara mutlaka dikkat etmelisiniz. Başvuru yapabileceğiniz vize çeşitleri şunlardır.

Macaristan Turist vizesi 

Seyahat amacınız turistik gezi ise sizden ulaşım ve konaklama belgelerinizi ve yapacağınız masrafları karşılayacak kadar yeteri paranızın bulunduğunu kanıtlamak için banka hesap dökümleri ayrıca Potansiyel mülteci olmadığını kanıtlayacak ve Macaristan konsolosluğunu için tatmin edici bir ekonomik iş ve gelir durumunuzu gösteren belgelerin hazırlanması gerekmektedir. 

Macaristan Ticari vize

Macaristan'da bulunan şirketler ile ticari faaliyet yapacaklar veya seyahat amaçları iş seyahati için başvuru yapabilecekleri başvuru türüdür. Sizden talep edilen belgelerin en önemli ayrıntısı isminize gönderilen ticari davetiyedir. ayrıca davetiye gönderen şirketin yetkilisi tarafından kaşelenmiş olmalıdır. 

Aile ve arkadaş ziyareti

Macaristan'da bulunan akrabalarını veya arkadaşlarını ziyaret edecek kişiler için müracaat edilen vize türüdür. Macaristan vizesi başvuru yapacak kişiye davetiye gönderilmesi gereklidir. bunun yanı sıra kişi davetiye de masrafları karşılayacağını ve kendi evlerinde misafir edeceği kişilerin konaklama durumlarını bu davetiyede belirtebilir.

Macaristan Eğitim vizesi

Eğitim amaçlı vize başvuruları ikiye ayrılmaktadır. birincisi Erasmus vizesi diğeri ise 90 günü aşmayan dil eğitimi kurs ve benzeri amaçlıdır. Eğitime katılacağınız kurum veya özel eğitim şirketi tarafından eğitim konusu ve tarihleri belirtilen davetiye istenmektedir. 

Macaristan kültürel, sportif, fuar ve kongre amaçlı vize

Seyahat amacınızı Macaristan'da katılacağınız kültürel sportif, kongre veya fuar amaçlı olan kişilerin başvuru yaptıkları vize türüdür. En önemli belgeler arasında gideceğiniz etkinliğe katılımcı olduğunuzu gösteren belgelerdir.

Macaristan sağlık sebepli vize

Macaristan'da tedavi görecek kişilerin başvurdukları vize türüdür. Tedavi göreceğiniz sağlık kuruluşundan tedavi amacınızı ve kaşeli ve imzalı davetiye talep edilmektedir. ayırca tedavi masraflarının karşılandığını gösteren belgenizin de olması gereklidir.


Yukarıda sizlere en çok başvuru yapılan Macaristan vizesi çeşitlerini açıklamaya çalıştım ilerleyen zamanda sizlere bu konuları daha detaylı olarak açıklamaya çalışacağım. Ayrıca Macaristan Konsolosluğu sizden ekstra evrak talebinde bulunabilmektedir.Bu yazı 29.05.2016 tarihinde yazılmıştır.


Macaristan vizesi ve başvuru işlemleri Reviewed by Vize Hocam on Pazar, Mayıs 29, 2016 Rating: 5 Macaristan vizesi başvuru yapacak kişilerin merak ettiği konuları açıklığa kavuşturacak, bilgiler vereceğim. Macaristan schengen vize b...

Bu yazı faydalı mı?

Hiç yorum yok:

Teşekkürler.

-