728x90

Güncel

-

12 Mayıs 2016

Malta turist vizesi nasıl alınır, evraklar hazırlanır.

Malta Turistik yerler Capital of gazo


Malta'ya turistik seyahat yapacak kişiler için vize başvuru işlemleri hakkında genel bilgiler ve merak edilen konuları açıklamaya çalışacağım. Turist vizelerinde amacınız geziler yapmak turlara katılmak ve benzeri sebepler yapacağınız seyahatin ana temasını oluşturur. Malta konsolosluğu sunduğunuz belgeleri incelerken kişinin potansiyel mülteci mi yoksa sıradan bir turist mi olduğunuzu öğrenmeye çalışacaktır. Bu sizin hiç aklınızdan çıkarmamanız gereken konudur. Örnek: Malta turist vizesi için müracaat eden bir kişi ile daha detaylı açıklamaya çalışacağım. Şimdi kişi 20.07.2016 tarihinde Malta'ya gitmek ve 30.07.2016 tarihinde ülkesine geri dönmek istemekte, Konaklama yapacağı otel ve ulaşımı gerçekleştireceği uçağın rezervasyonunu yaptırmış tarihleri 20.07.2016 da ülkeye giriş giriş yapacağını göstermekte aynı tarih den başlayan otel rezervasyon evrakı bulunuyor otel den çıkış tarihi 29.07.2016 yani ayın 30'unda Malta'da olmayacak 30.07.2016 tarihinde ülkesine dönüş yapmak için uçak rezervasyonu yaptırmış, yani bu şu demek oluyor. Kişi yapacağı turistik seyahat için gerekli seyahat planı uyumlu olarak hazırlanmış. Bunun yanı sıra tüm schengen vize başvurularında istenen standart evrakların da tam olarak sunulması gerekmekte

Turist vizesi için istenen standart evraklar 

Seyahat planı tarihleri uygun olarak hazırlandığında sizden istenen diğer belgeleri hazırlarken de dikkat etmeniz gereken diğer önemli ayrıntılar bulunmakta 
 • Malta vize başvuru formu: Başvuru yapan kişi tarafından şahsen imza atılmış ayrıca eksiksiz olarak doldurulması son derece önemlidir.
 • Geçeli pasaport: Talep ettiğiniz vizenin dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli Pasaportunuz, (en az 2 sayfası boş olmalıdır.) Resimli ilk sayfa ve varsa son 3 yıl içinde alınmış schengen vizeniz bulunuyor ise fotokopisi
 • Biyometrik fotoğraf: Arka fonu beyaz 3.5 - 4.5 ölçülerinde daha önce vize başvurusunda kullanılmamış biyometrik fotoğraf
 • Nüfus cüzdanınızın aynı yüze gelecek şekilde A4 sayfasına çekilmiş fotokopisi
 • Alacağınız vize ile diğer schengen ülkelerine gidilecek ise kalacağınız otel ve ulaşım belgeleri ve seyahat planı hazırlanmalıdır.
 • Ulaşım ve konaklama: Rezervasyon belgeleri ödenmemiş ve örnekte anlatıldığı gibi tarihleri uyumlu olması son derece önemlidir.
 • Sigorta: ülkeye giriş yapacağınız tarihten başlayan ve dönüş yapacağınız, tarih den 15 daha geçerli seyahat sağlık sigortası (örnek 10.08..2016 da dönüş yapılacak ise 25.08.2016 tarihine kadar geçerli olmalıdır. En az 30.000€ teminatlı olmalıdır.
 • Yapacağınız seyahatin masraflarını karşılayacak kadar yeterli bakiye bulunan  güncel imzalı kaşeli banka hesap dökümü
 • Kira geliri, araç ruhsatı, tapu fotokopileri varsa eklenebilir.
 • İş ve gelir belgeleri: Kişi çalışıyor, emekli, öğrenci, iş yeri sahibi, ev hanımı veya geliri bulunmayan kişi olabilir. bu konu daha detaylı olarak açıklayacağım.

Çalışanlar:
İş yerine ait Faaliyet belgesi, son 7 gün içinde alınmış olmalıdır 
Ticari sicil gazetesi, fotokopileri
Resmi gazete, fotokopi
İmza siküleri, fotokopisi
Vergi levhası fotokopileri
Sgk 4a hizmet dökümü
Sgk işe giriş bildirgesi
Son 3 aya ait maaş bordrosu, 
Seyahat edeceği tarihler de izinli olduğunu gösteren izin belgesi kaşeli imzalı olmalıdır.  


İş yeri sahipleri veya ortakları:
İş yerine ait Faaliyet belgesi, son 7 gün içinde alınmış olmalıdır 
Ticari sicil gazetesi, fotokopileri
Resmi gazete, fotokopi
İmza siküleri, Fotokopisi
Vergi levhası fotokopileri
Sgk hizmet dökümü


Emekliler:
Sgk dan emekli olduğunuzu gösteren belge
Emekli maaşı aldığınızı gösteren son 6 aya ait hesap dökümü kaşeli imzalı olmalıdır.


Ev hanımları:
Yapacağı masraflar eşleri tarafından karşılananlar eşlerinin iş ve gelir durumlarına göre yukarıdaki belgelerin izin belgesi hariç aynı evrakların birer fotokopisini kendi dosyalarına eklemeli ayrıca eşleri tarafından yazılmış Malta konsolosluğuna hitaben, tüm masraflarını karşılayacaklarını beyan eden dilekçe hazırlanmalı ve dosyasına eklemesi gerekmektedir.


Öğrenciler ve çocuklar:
18 yaşını doldurmamış çocuklar da öğrenci ise öğrenim gördüğü kurumdan öğrenci belgesi alınmalı, ve Üniversite yada ana okulu harici öğrenim görenler yaz dönemi hariç yapacağı seyahat tarihleri için izinli olduğunu gösteren izin belgesi almaları gerekir ayrıca seyahat harcamalarını karşılayan ebeveynin iş ve gelir durumunu gösteren belgelerin birer fotokopilerini kendi dosyalarına eklenmeli ve masrafları karşılayacağını belirten Makta konsolosluğuna hitaben dilekçe hazırlanmalıdır.

Geliri olmayanlar:
Bir işte çalışmayan veya yeni mezun kişilerin annesi veya babası yapacağı masrafları karşılayabilir. böyle durumlarda Annenin yada babanın masrafları karşılayacaklarını belirten dilekçe ve bu masrafları karşılayabilecek yeterli bakiye bulunan güncel tarihli banka hesap dökümleri kaşeli ve imzalı olmalı ayrıca iş durumuna göre yukarıda açıkladığım kişlerin özelliklerine göre belgelerin sunulması gerekmektedir.

Özet: Sizler Malta turist vizesi için hazırlanması gereken evrakları açıklamaya çalıştım, Sunduğunuz belgeler mümkün olduğu kadar kaşeli imzalı ve güncel belgeler sunun, dikkat edeceğiniz yapacağınız gezi tarihleri uygun olarak belgeler hazırlanmalıdır. Sunduğunuz belgeler Malta konsolosluğu tarafından detaylı olarak incelenecek ve ekstra evrak talebi olabilir. yada size telefon ile ulaşarak geziniz ile ilgili sorular yöneltilebilir. Başvurunuz olumlu olarak sonuçlandığında Malta vizesi alabilirsiniz.


Bu yazı 12.05.2016 tarihinde yazılmıştır.

Fotoğraf: Etienne St John

Malta turist vizesi nasıl alınır, evraklar hazırlanır. Reviewed by Vize Hocam on Perşembe, Mayıs 12, 2016 Rating: 5 Malta'ya turistik seyahat yapacak kişiler için vize başvuru işlemleri hakkında genel bilgiler ve merak edilen konuları açıklamaya çalı...

Bu yazı faydalı mı?

Hiç yorum yok:

Teşekkürler.

-