728x90

Güncel

-

7 Mayıs 2016

Vizesiz Avrupa


Avrupa birlik üyelerinin için uygulanan serbest dolaşım nedir. Türk vatandaşları son güncel gelişmeler doğrultusunda bu haktan nasıl yaralanacak, son gelişmeler hakkında sizlere bilgiler vereceğim. AB üye devletleri arasında sınırlar kaldırmış Lüksemburg'un schengen isimli kasabasında 1990 yılında uygulama için anlaşma yapılmıştır. daha sonra yeni üye devletlerin eklenmesi ile belirli tarihlerde bu anlaşmaya dahil edilerek alanı genişletilmiştir. Şimdi ise Türk vatandaşları için bu uygulamaya dahil edilmesi için gelişmeler yaşanmaktadır. Türkiye açısından bu gelişmeler çok önemli bir adım ve vatandaşlarımız için olumlu bir gelişmedir. Avrupa birliği ülkeleri arasında yapılacak oylamanın olumlu sonuçlanması durumunda vizesi Avrupa yolculuğu gerçekleşecek, sadece pasaportunuz ile Avrupa ülkelerine seyahat edebilecekler. Peki schengen ülkleri hangileridir yazımı inceleyebilirsiniz. Peki ne zaman bu uygulamaya geçilebilir? Bu soru su ile sıklıkla karşılaşıyoruz. Uygulamanın başlaması bir oylama neticesinde gerçekleşeceği için kesin bir tarih vermek maalesef mümkün değil, sadece tahmini tarih vermek açısından ekim 2016'da vizesiz Avrupa başlayabilir. Bu süre yaşanabilecek gelişmelerin olumlu olması durumunda gerçekleşeceğini düşünüyorum.

Güncel gelişmeleri bu süre de dikkatlice takip ediyorum. Tatil sezonunun başlaması ile vize başvurularının yoğunluğunun hiç azalmadığını söyleyebilirim. Ülkemizde en çok yapılan vize müracaatları arasından Yunanistan vizesi, İspanya vizesi, İtalya vizesi takip edebildiğim kadarıyla önemini korumaya devam etmekte başvuru sahipleri, randevu almak için mutlaka bir ay önceden bu işlemlerin takip edilmesi gereken süreçtir. Meydana gelecek gelişmeleri buradan sizlere duyurmaya devam edeceğim. Vize başvuruları sırasında yaşanan sıkıntılı süreçleri bildiğim ve yakından takip ettiğim için vizesiz Avrupa seyahatinin ne kadar da önemli bir gelişme olduğunu söyleye bilirim. Bu uygulamanın başlaması Türk vatandaşlarının Dünya'da statüsünü yükseltecek bir adımdır.


Bu yazı 07.05.2016 tarihinde yazılmıştır.

Fotoğraf: worldbulletin.net
Vizesiz Avrupa Reviewed by Vize Hocam on Cumartesi, Mayıs 07, 2016 Rating: 5 Avrupa birlik üyelerinin için uygulanan serbest dolaşım nedir. Türk vatandaşları son güncel gelişmeler doğrultusunda bu haktan nasıl yarala...

Bu yazı faydalı mı?

Hiç yorum yok:

Teşekkürler.

-