728x90

Güncel

-

20 Haziran 2016

Çek Cumhuriyeti vize başvurusu hakkındaÇek Cumhuriyeti vize başvurusu hakkında, sizlere genel bilgiler ve merak edilen konuları açıklamaya çalışacağım. Bordo pasaport (umuma mahsus) sahibi Türk vatandaşları Çek Cumhuriyeti'ne yapacakları seyahatler için vize başvurusu yapmaları gereklidir. Siyah Pasaport, Yeşil Pasaport ve Gri pasaport sahipleri ise 90 Günü aşmayan seyahatler de vizeden Muaf tutulmakta (vize istenmemektedir.) Başvuru sahipleri yapacakları seyahatin amacına ve kişinin iş ve gelir durumundaki farklılıklara göre belgeler talep edilir. Vize türleri: Turist vizesi, Ticari vize, (iş vizesi) Aile arkadaş ziyareti vizesi, Kültürel bilimsel ve sanat etkinliği vizesi gibi sınıflara ayırabiliriz. Çek Cumhuriyeti Schengen vize rejimine tabi bir ülkedir. Schengen kurallarına göre en fazla hangi schengen ülkesinde daha fazla konaklama yapılacak ise vize başvurunuzu en fazla kalacağınız ülkeden yapmalısınız. Örnek Avrupa için seyahat planı yapan bir kişi veya tur gurubu Çek Cumhuriyetin'de 4 gün, İtalya'da 2 gün, İspanya'da 2 gün olmak üzere toplamda 8 günlük bir seyahat planı yaptı. Bu durumda Çek Cumhuriyetin'de diğer schengen ülkelerinden fazla konaklama yapacakları için Çek cumhuriyeti vize başvurusu yapmalıdırlar.  Bunu gibi küçük ama önemli ayrıntılara dikkat etmelisiniz. Seyahat planınızı hazırlarken hangi ülkede ne kadar gün kalacağınızı detaylı olarak sunmanız gereklidir. Başvuru yapmadan önce mutlaka randevu almalısınız.

Çek Cumhuriyeti turist vizesi

Seyahat amaçları turistik gezi veya tur olan kişilerin başvuru yapmaları gereken vize türüdür. schengen vize başvurularında temel mantık Çek Cumhuriyeti vize başvuruları içinde aynen geçerlidir. Gezi ne zaman başlayacak, hangi ulaşım aracı ile gidiş ve dönüş yapılacak, konaklamalar nerede yapılacak, kişinin iş ve gelir durumu bu seyahat için yeterli mi, kişi potansiyel mülteci mi gibi soruları Çek cumhuriyeti Konsolosluğu sunulan belgeleri detaylı olarak incelemektedir. Turistik vize başvurusu yapacak kişiler yapacakları gezi hakkında kanıtlayıcı belgeler sunmaları çok önemlidir. Şüphe uyandırıcı, tarihleri çelişkili belgeler sunmamalıdır.  Seyahat planlarına uygun olarak şu ulaşım aracı ile şu tarihte Ülkeye giriş yapacaklarını şu otel de konaklama yapacaklarını seyahat bittiğinde bu tarihte tekrar ülkesine döneceklerini ve yapacakları gezi için yeterli paralarının bulunduğunu belgeler ile ispatlamaları gerekir.

Çek Cumhuriyeti Ticari ( iş vizesi)

Çek Cumhuriyeti'ne iş amaçlı seyahat edeceklerin başvuru yaptığı vize türüdür. İş yeri sahipleri, Ortakları veya çalışanları için talep edilen belgeler farklılık gösterir. Ticari vizeler de en önemli belge ticari davetiye dir. Sizi davet eden şirket yetkilisi tarafından kaşe ve imzalı olması son derece önemlidir. Davetiye de gidiş dönüş tarihleri davet edilen kişilerin adı ve soyadı bulunmalıdır. Masrafları karşılayan taraf sizi davet eden şirket ise davetiyede belirtilmelidir. 

Çek Cumhuriyeti Aile arkadaş ziyareti vizesi 

Çek Cumhuriyetin'de bulunan Aile veya arkadaşlarını ziyaret edecek kişilerin başvuru yaptıkları vize türüdür. Başvuru sahipleri için en önemli belge Sizi davet eden akrabanız yada arkadaşınızın seyahat edeceğiniz tarihler için geçerli olan Çek cumhuriyetin'de bulunan Polis departmanından resmi davetiye almalarıdır. Davetiye üzerinde sizi davet eden kişinin adres pasaport numarası ve telefon numaralarının mutlaka doğru olarak yazılmasıdır. aynı bilgileri vize başvuru formuna doldurmanız gerekir.

Çek Cumhuriyeti Kültürel, Sportif, Kongre, Sanat ve bilimsel araştırma vizesi

Çek Cumhuriyeti vize başvurusu amacınız Kültürel etkinlik, Sportif,, Kongre etkinliği, Sanat etkinliği veya bilimsel araştırma için ise bu durumu sunacağınız belge ile kanıtlamanız son derece önemlidir. Böyle Durumlar da Etkinliği düzenleyen Resmi kurum veya özel şirket tarafından Organizasyonun amacını, başlangıç ve bitiş tarihlerini sizin Bu organizasyon için katılımcı olduğunuzu kanıtlayan belgeleri sunmanız gerekmektedir. Bilimsel araştırma gibi durumlarda kişi Konsolosluk vize harcından muaf tutulabilir. 


Bu yazı 20.06.2016 tarihinde yazılmıştır.

Fotoğraf: Christian Muñoz
Çek Cumhuriyeti vize başvurusu hakkında Reviewed by Vize Hocam on Pazartesi, Haziran 20, 2016 Rating: 5 Çek Cumhuriyeti vize başvurusu hakkında, sizlere genel bilgiler ve merak edilen konuları açıklamaya çalışacağım. Bordo pasaport (umuma ...

Bu yazı faydalı mı?

Hiç yorum yok:

Teşekkürler.

-