728x90

Güncel

-

1 Haziran 2016

Gülçin Kaymak Sağkol RöportajıVize Hocam'da sadece vize başvurusu yapacaklar için detaylı bilgiler paylaşıyorum, bunlara ek olarak belirli zamanlarda Röportajlar yayınlama karar verdim. İlk konuğumuz ise Gülçin Kaymak Sağkol oldu.

Merhaba Gülçin hanım öncelikle sizi tanımak isteriz, kısaca biraz kendinizden bahseder misiniz .

Merhabalar, Ben Gülçin Kaymak Sağkol, 32 yaşındayım. ABD menşeli çok uluslu bir şirketin Türkiye ofisin de Dış Ticaret müdürü olarak çalışıyorum. 10 yıl önce bu mesleğe ilk başladığımda dünyaya karşı çok açık biri değildim ancak meslek gereği çok fazla yurt dışı gezileri yapmaya başlayınca fazlasıyla ufkum açıldı diyebilirim. Önceleri iş seyahatlerimin önüne ve sonuna ilaveler yaparak gittiğim yerleri turist olarak gezmeye başladım. Sonraları iş gezilerime ilave bireysel seyahatlerim eklendi, zamanla iş seyahatlerim azaldı ancak bireysel seyahatlerim tam gaz devam ediyor.

Çok memnun olduk. Hayat gezince güzel isimli bloğunuz da 32 ülke ve 127 şehirde bulunduğunuzu söylemişsiniz. Eğlence mekanları, Aile gezileri, Huzur arayanlar, Keşfetmeyi sevenler ve Balayı çiftleri için hangi şehirleri tavsiye edersiniz.

En son yaptığım sayıma göre 32 ülke / 127 şehir gezmişim :) Aile gezileri için gezginlerin daha çok çocuklarıyla keyifli vakit geçirebilecekleri Paris, Londra gibi şehirleri öneririm. Keşfetmeyi sevenler için Balkanlar bulunmaz nimet, balayı çiftleri içinse uzak doğu ülkeleri her zaman ilk sıralarda sanıyorum. Benim favori seyahat noktam ise her zaman için Hong Kong olmuştur.

Instagram'a eklediğiniz fotoğraflarınızı çok beğendik, aralarında sizin en sevdiğiniz fotoğrafı ve hikayesini anlatabilir misiniz.

Instagram oldukça fazla vakit geçirdiğim bir ortam hem kişisel hem de bloğuma ait bir hesabım var. Her iki hesabımdan da düzenli paylaşım yapmaya çalışıyorum. Hayat Gezince Güzel bloğuma ait olan hesaptan yaptığım paylaşımlar çok beğeni alıyor, benim en sevdiğim resim geçen sene Lizbon seyahatim sırasında çektiğim sarı tramvay resmi.
Gülçin Kaymak Sağkol Lizbon Sarı tramvay
Seyahat planınıza eklediğiniz ilk şehiri ve neden böyle bir seçim yaptığınızdan bahseder misiniz.

İş seyahatlerim vesilesiyle gezdiğim yerler dışında kendi planlarımla gezdiğim ilk şehir Prag olmuştu yaklaşık 8 sene önce. Prag gibi orta çağ ortamını hala hissettiren şehirleri gezmeyi seviyorum.

Seyahatleriniz sırasında sizi korkutan, heyecanlandıran ve komik anlarınız olduğunu düşünüyoruz, bunlardan bir veya birkaçını anlatabilir misiniz.

Seyahatlerim sırasında en korktuğum şey pasaportumu kaybetmek, geçen sene St. Petersburg seyahatim sırasında metrodan çıkarken yürüyen merdivene binmek için kalabalığın arasına girmiştim, sırt çantamın fermuarının açılma sesini duymamla arkama dönmem bir oldu. Arkamdaki adam çantamı açmış içini karıştırmak üzereyken yakalandı. Ben napıyosun dememe kalmadan ortadan kayboldu. Normalde sırt çantamda değerli eşya taşımam ama o gün cüzdanım, pasaportum herşey çantamdaydı ve çok korkmuştum. Neyseki ucuz kurtuldum.

Yurt dışında Türk vatandaşları ile karşılaşmalarınız da diyaloglar, genelde nasıl başlar veya nasıl fark ederiz ?


Dünya'nın neresine giderseniz gidin mutlaka Türkler ile karşılaşıyorsunuz, bu kimsenin aklına gelmeyeceği çok uzak diyarlarda bile olabilir. Ben yurtdışı seyahatlerimde özellikle Türkler ile aynı yerlerde vakit geçirip, Türk yemekleri arayan insanlardan değilim. Ancak yurt dışında karşılaştığım Türkler orada yerleşik insanlarsa bizim varlığımızdan mutlu oluyorlar, bu keyifli bir durum bizler için de.

Uzun yolculukarınız da ne tür müzikler dinlersiniz.

Uzun yolculuklarımda genellikle havayolu şirketlerin kabin içi eğlence sistemlerini kullanıyorum, özellikle THY bu konuda çok iyi. Genellikle daha sakin tarz müzik dinlerim ama uzun yolculuklarda vakit geçirmek için film zlemeyi daha çok tercih ediyorum. En son Kasım ayında bir ABD seyahatim olmuştu, 12 saatlik seyahat boyunca sanıyorum 6 farklı film izlemiştim smile ifade simgesi:)

Şu an ruhunuzun olmak istediği şehir hangisi

Şua n ruhumun olmak istediği şehir kesinlikle Havana. Çok uzun zamandır Küba seyahati yapmak istiyorum, çeşitli sebeplerden sürekli erteledim ama önümüzdeki 1 sene içinde mutlaka rotamı oraya çevireceğim.

Vize başvuru sürecinde başınız dan geçen leri anlatabilir misiniz. Aldığınız vizenin geçerlilik tarihi ne kadar sürelik ve sizin vize başvurusu yapacak kişiler için tavsiyeleriniz var mıdır.Ben hem iş hem de turistik seyahat yaptığım için genellikle ticari vize alıyorum. ABD vizesi alıren sıkıntı yaşamadım, 10 yıllık vizem var. Ancak Schengen vizesi alırken verilen süreler çok düzensiz.

Eskiden her yıl 1 senelik vize alırken bir sure sadece 3 aylık vize verdiler, son 2 yıldır 6 aylık vize alabiliyorum.

Son vize alışımda normalde başıma gelmeyen bir olay oldu, İtalya vizesi alıyordum. Bana davetiye mektubu gönderen şirketi arayıp gerçekten bu mektubu onların yazıp yazmadığını sordular.

Çünkü Türkiye'de çok fazla sahte daveti ile başvuru yapılıyormuş.

Eklemek istedikleriniz.

Deneyimlerimi ve gezi notlarımı Hayat gezince güzel isimli bloğumdan takip edebilirsiniz.

Vize Hocam' da ilk röportaj konuğumuz oldunuz ve teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz.
Gülçin Kaymak Sağkol Röportajı Reviewed by Vize Hocam on Çarşamba, Haziran 01, 2016 Rating: 5 Vize Hocam'da sadece vize başvurusu yapacaklar için detaylı bilgiler paylaşıyorum, bunlara ek olarak belirli zamanlarda Röportajlar y...

Bu yazı faydalı mı?

1 yorum:

  1. Gülçin hanım ile çok güzel bir söyleşi olmuş.

    YanıtlaSil

Teşekkürler.

-