728x90

Güncel

-

19 Ağustos 2016

Letonya turistik vize başvurusu hakkındaLetonya turistik vize başvurusu hakkında sizlere bilgiler vereceğim. Yapacağınız seyahatin amacına göre vize müracaatı yapmanız gerektiğini bir önceki yazımda size açıklamıştım. Bu yazımda turistik seyahatler için nasıl bir başvuru süreci takip etmeniz gerekiyor ve merak edilen konuları açıklamaya çalışacağım. Öncelikle Turistik seyahat gerçekleştireceğinizi sunacağınız evraklar ile kanıtlama esasına dayanır. Örnek Letonya'nın Jurmala şehrine bir 10.10.2016 ile 18.10.2016 tarihleri arasında bir gezi planladınız. Gidiş ve dönüş tarihleri ile uyumlu ulaşım belgeniz (uçak rezervasyonu) Jurmala'da kalacağınız otelden gezi tarihiniz ile uyumlu rezervasyonunuz (dikkat edilecek husus 18.10.2016 tarihli uçak rezervasyonunuz olduğu için kalacağınız son gün 17.10.2016 olmalıdır. Ayrıca otel ücretinin ödenmemesi sadece rezerve edilmesi olası vize reddi durumlarında olası sorunları ortadan kaldıracaktır. diğer önemli konu ise yaptırdığınız rezervasyonun düşmemesi yani Letonya Konsolosluğu otel ile iletişime geçtiğinde bu kişi veya kişilerin herhangi bir rezerve durumu yok cevabını alamamaları gerekir.) Konaklama sürenizi kapsayan seyahat sağlık sigortası ayrıca kişinin yapacağı gezi planı için yeterli bakiyesi bulunan banka hesap özeti ve iş ve gelir durumunu gösteren evrakları eksiksiz olarak sunması gereklidir. Yukarıda ki örnek Letonya tursitik vize başvurusunun temelini oluşturmaktadır.

Başvuru sahiplerinin iş ve durumlarına göre farklı evrak talepleri bulunmaktadır. Çalışanlar, Şirket sahipleri- Ortakları, Ev hanımları, öğrenciler, Çocuklar, Emekliler, Çiftçiler ve geliri olmayanlar gibi genel bir sınıflandırma yapabiliriz.


Letonya turist vizesi için gerekli evraklar

Öncelikle standart olarak istenen belgeleri ve başvuru sahiplerinin durumuna göre istenen belgeleri listeler halinde açıklamaya çalışacağım
 • Letonya vize başvuru formu: Online olarak doldurulmuş ve çıktısı alınmış olması gerekir. Buradan forma ulaşabilirsiniz. İngilizce olan formu seçip eksiksiz olarak doldurun.
 • Ulaşım belgeleri: Seyahat tarihleri ile uygun olarak yapılmış (Uçak rezervasyonu ödemesi yapılmamış) 
 • Konaklama belgeleri: Seyahat tarihiniz ile uyumlu (Otel Rezervasyonu ödemesi yapılmamış)
 • Pasaport:   Başvuru yapacağınız vizenin dönüş tarihinizden itibaren 3 ay 15 gün daha geçerli olmalı yani Toplam 105 gün daha fazla süresi olması gereklidir. tavsiye edilen 1 yıllık ve daha uzun süreli Pasaportnuzun olmasıdır.
 • Fotoğraf: Letonya vizesi için uygun ölçülerde çekilmiş güncel 1 adet fotoğraf
 • Sigorta: Seyahat sürenizin dönüş tarihinden itibaren 15 gün daha geçerli ve seyahat tarihlerinizi kapsayan 30.000€ teminatlı Seyahat sağlık sigortası
 • Banka hesap dökümü: Seyahat masraflarını karşılayacak kadar bakiye bulunan ortalama 3000₺ - 4000 ₺ güncel tarihli kaşeli ve imzalı banka hesap dökümü
 • Dilekçe: Letonya'ya yapacağınız seyahatin amacını veya Tur planınızı gösteren dilekçeniz.
 • Varsa tapu araç ruhsatı gibi belgelerin fotokopilerini ekleyebilirsiniz.

 1. Şirket sahibi veya otağı: Vergi levhası, Ticaret odası sicil kaydı, Sicil gazetesi imza sirküleri (ortaklar için Şirket ile olan ortaklık bağını kanıtlayan belge)
 2. Bordrolu Çalışanlar: Son 3 aya ait maaş bordrosu, seyahat tarihleri için izinli olduğunu gösteren izin belgesi, Sgk işe giriş bildirgesi, Sgk 4a hizmet dökümü ve iş yerine ait Vergi levhası, Ticaret odası sicil kaydı, Sicil gazetesi
 3. Emekliler: Emekli olduğunu gösteren kaşeli imzalı belge veya e-devlet şifreniz ile alabileceğiniz emekli belgesi maaş aldığınızı gösteren banka hesap dökümü (güncel tarihli)
 4. Ev hanımları: Kira vb gelirleri bulunuyorsa belgelemeli veya eşlerinden kalan Emekli maaşı gibi durumları var ise banka hesap dökümü ile maaş aldıklarını göstermeli veya Eşinin iş ve gelir belgelerinin fotokopileri ve eşi tarafından yapacakları masrafları karşılanacağını belirten dilekçe sunmaları gerekmektedir.
 5. Çiftçiler: Ziraat odasından çiftçi belgesi varsa Tapu araç ruhsatı gibi belgeler
 6. Öğrenciler ve çocuklar: Anne veya baba masrafları karşılayacağını belirten dilekçe Orta öğretim de okuyanlar için öğrenci belgesi Üniversite de öğrenim görenlerden bu belge istenmemektedir.
Not: Letonya turistik vize başvurusu yapan 18 yaşından küçükler anne veya baba ile seyahat edecek ise muvafakatname istenmemektedir. Fakat Sadece anne, sadece baba yada her ikisiylede olmayan seyahatlerde Türkiye'de kalan ebeveyn veya ebeveynler çocuğunun yapacağı seyahate izin verdiğini belirten Noterden muvafakatname yaptırması gereklidir.

Yukarıdaki belgelere ek olarak Letonya Konsolosluğu ekstra evrak talebi olabilmektedir.

Bu yazı 19.08.2016 tarihinde yazılmıştır.

Fotoğraf: Nat


Letonya turistik vize başvurusu hakkında Reviewed by Vize Hocam on Cuma, Ağustos 19, 2016 Rating: 5 Letonya turistik vize başvurusu hakkında sizlere bilgiler vereceğim. Yapacağınız seyahatin amacına göre vize müracaatı yapmanız gerektiği...

Bu yazı faydalı mı?

Hiç yorum yok:

Teşekkürler.

-