728x90

Güncel

-

13 Ağustos 2016

Letonya vize başvuru işlemleri hakkında


Letonya vize başvurusu yapacak kişiler için genel bilgiler vereceğim ve müracaat işlemleri hakkında aklınıza takılan sorulara cevaplar vereceğim. Öncelikle Letonya Schengen vize rejimi içerisinde yer almaktadır. Yani bir Avrupa birliği ülkesidir. Eğer geçerli bir schengen vizeniz var ise Letonya'ya yapacağınızı seyahatleriniz için  kullanabilirsiniz. Schengen ülkeleri arasında bulunan serbest dolaşım hakkından yararlanmak için bir vize almanız gerekir. Türk vatandaşlarından  Yeşil, Gri ve Siyah Pasaport sahiplerinden 90 günü aşmayan seyahatlerde vize istenmemektedir. Bordo Pasaportu olan kişilerden vize talep edilir.


Letonya vizesi nereden alınır.  

Letonya vize başvuru merkezlerinden, Letonya konsolosluğundan, Vize danışmanlık hizmeti veren yetkili danışmanlık hizmeti veren şirketlerden ve seyahat acenteleri ile vize başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İlk defa yapılacak müracaatlar da danışmanlık hizmetinden faydalanmanızı tavsiye ederim


Letonya vizesi nasıl alınır.

Sizden istenen belgeleri eksiksiz olarak hazırlayıp gerekli randevunuzu alarak Letonya vize başvuru merkezlerinden müracaat işlemlerinizi yaptığınız taktirde eğer sunduğunuz belgeler de bir yanlışlık veya eksik belge gibi sorun yaşamadıysanız Letonya konsolosluğunun takdiri olumlu ise Letonya vizesi alabilirsiniz. 


Letonya vize için gerekli evraklar nelerdir.Yapacağınız vize başvurusunun amacına göre sizden farklı evraklar talep edilmektedir. 

  • Letonya Turist vizesi: Gezi tur ve benzeri Turistik seyahatler içindir. Başvuru sahipleri sunacakları belgeleri Letonya'ya gidiş ve dönüş ulaşım belgeleri Yapacakları konaklamalar için kalacakları otel veya kiraladıkları evleri belgeleri sunmalı seyahat planlarını karşılayacak yeterli maddi durumları olduğunu kanıtlayıcı evrakları hazırlamaları gerekmektedir. 
  • Letonya ticari vize: Ticari amaçlı seyahatleriniz için başvuru yapacak kişiler içindir İş görüşmesi ticari anlaşma, fuar ve benzeri organizasyonlara katılım için başvuru yapabilirsiniz. İstenen belgeler arasında sizi davet eden Letonya'da bulunan şirket tarafından adınızın bulunduğu ticari davetiye sunmanız gereklidir. Ayrıca davetiye gönderen kişinin kimlik bilgileri ve şirket yetkilisi olduğunu gösteren belgeleri de sunmalısınız. 
  • Letonya aile veya arkadaş ziyareti vizesi: Letonya'da bulunan aile veya arkadaşlarını ziyaret edecek kişiler içindir. yapacağınız seyahatin özelliği bir akraba veya arkadaş ziyareti olduğundan sizi Letonya'da ağırlayacak kişi tarafından davetiye gönderilmelidir. eğer sizi davet eden kişi yapacağınız masrafları karşılayacağınızı beyan etmiş ise bu kişiye ait. pasaport numarası isim soyad doğum tarihi varsa akrabalık bağınızı gösteren belgeler sunmalısınız.
  • Letonya Kültürel, sportif ve Kongre amaçlı vize: Seyahat amaçları Katılacağınız kongre, sportif etkinlik veya Kültürel etkilik olan kişiler içindir. İstenen belgeler arasında Katılımcı olduğunuzu gösteren belgeler ve etkinliğin amacını kanıtlayacak evrak sunmanız gereklidir. 
Not: Gerekli evraklar hakkında daha detaylı bilgiler ilerleyen günlerde verilecektir. Başvuru sırasında sahte evrak sunmak vize başvurusunun reddi ile sonuçlanmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden kesinlikle sahte belge ile başvuru yapmayınız.


Kimler Letonya vizesi alamaz

İşsiz iseniz yada ailenizin normal ihtiyaçlarınızı karşılayacak durumunuz bulunmuyorsa potansiyel mülteci durumunda olduğunuzun anlaşılması vize başvurunuzun reddi ile sonuçlanma ihtimali yüksektir. Bu sebeple Çalışma durumunuzu gösteren belgeler %50 Bankada bulunan paranız %50 olarak görülmektedir. Başvuru sahipleri bu durumun dengesini iyi hesap etmeli ve başvurularını bu iki değeri göz önüne alarak yapmalıdırlar. Yetersiz ve eksik belge ile vize başvurusu yapanların müracaatlarının reddi ile sonuçlanması olasılık dahilindedir. olası soruları en aza indirmek için danışmanlık hizmetinden yararlanabilirsiniz. 

Bu yazı 13.08.2016 tarihinde yazılmıştır.

Fotoğraf: bayraklar.info


Letonya vize başvuru işlemleri hakkında Reviewed by Vize Hocam on Cumartesi, Ağustos 13, 2016 Rating: 5 Letonya vize başvurusu yapacak kişiler için genel bilgiler vereceğim ve müracaat işlemleri hakkında aklınıza takılan sorulara cevaplar vere...

Bu yazı faydalı mı?

1 yorum:

  1. Murat Torka22 Ekim, 2016

    Hocam Çok kaliteli bilgiler paylaşıyorsunuz sayfanızı keşke daha önce görseydim seyahat acentemi kapatmak zorunda kalmazdım.

    YanıtlaSil

Teşekkürler.

-