728x90

Güncel

-

6 Eylül 2016

Vize başvurusu için nasıl hazırlık yapılmalı ve püf noktları



Vize müracaat edecekler için başvuru hazırlıkları nasıl olmalı ve püf noktalarından bahsedeceğim. Öncelikle hangi ülkeye gideceğinizi ve hangi ülkede daha fazla konaklama yapacağınızı net olarak belirlemelisiniz. Özellikle schengen vizesi başvurularında kişi hangi schengen ülkesinde daha fazla kalacak ise o ülkenin vizesi için başvuru yapmalıdır. Bu bir kuraldır. Örnek Almanya, İtalya ve Yunanistan tur planı yaptınız. misal İtalya'da 3 gün Almanya'da 3 gün Yunanistan'da ise 5 Gün konaklanacak. örnekte verilen seyahat planına göre Yunanistan vizesi için başvuru yapacaksınız. Bunun nedeni ise en çok kalacağınız ülke Yunanistan olduğu içindir. Her ülkenin belirli kurallarına göre başvuru alınmaktadır. Turistik vize, Ticari vize, Akraba arkadaş ziyareti vizesi, Kongre fuar, Eğitim vizesi ve Transit vize gibi sınıflara, ayırabiliriz. Yapacağınız ziyaretin amacı, doğrultusunda vize başvurusu yapacaksınız. Sizden istenen belgeleri eksiksiz olarak hazırlamanız son derece önemlidir. Başvuru yapacak kişinin durumu sunacağı evraklar da farklı olacaktır. İş yeri sahibi, Bordrolu çalışan, Emekli, Ev hanımı, Öğrenci, Çocuk ve geliri olmayanlar gibi. Bu önemli hatırlatmalardan sonra şimdi sıra geldi vize başvurusu için nasıl hazırlık yapılmalı sorusunun cevabına.






Vize müracaatı için nasıl hazırlık yapılmalı ?  

 1. Randevu: Gideceğiniz ülkeyi belirledikten sonra seyahat tarihinize (30 gün tavsiye edilen süre) önceden Randevu, alınız. örnek Yunanistan vizesi için Buradan İstanbul'da ikamet edenler ise Buradan randevu almalıdır. ( Not: İstanbul'da ikamet edenler Kosmos diğer illerde ikamet edenler ise Vfs Global den vize başvuru işlemlerini yapabilirler.)                                                          
 2. Evrakların hazırlanması: Başvuru yapmadan önce evraklarınızı eksiksiz hazırlamaya dikkat edin Her ülkenin vize başvuru, şartları farklılıklar bulunduğu için çok iyi bilgi alın böylece olası eksik evrak sorunu yaşamazsınız. Site haritasından sizler için hazırladığım yazıları inceleyebilirsiniz.                                                                                                                                                                                                                                           
 3. Formlar: Vize başvuru formunu eksiksiz doldurun. Örnek Yunanistan vize başvuru formu nasıl doldurulur yazımı inceleyebilirsiniz.                                                                                                
 4. Ekstra evrak: Başvuru sonrasında Konsolosluklar sizden Ekstra evrak talebi olabilmektedir. Böyle durumlarda mutlaka sizden istenen belgeleri teslim edin. Sizden istenen belgeleri belirtilen gün içinde teslim edilmesi son derece önemlidir. Aksi durumlar da Konsolosluklar başvurunuzu reddebilir.                                           

Püf noktaları

Sunacağınız evraklar da çelişki, olmamasına dikkat edin. Seyahat tarihiniz ile uyumlu evraklar hazırlamaya dikkat edin olası tarih farklılığı Konsolosluk tarafından şüphe uyandıracaktır. Böyle durumlarda ret alabilirsiniz. olası hataları en aza indirmek için vize danışmanlık hizmetinden faydalanabilirsiniz.


Bu yazı 06.09.2016 tarihinde yazılmıştır.

Fotoğraf: Schengen travel


Vize başvurusu için nasıl hazırlık yapılmalı ve püf noktları Reviewed by Vize Hocam on Salı, Eylül 06, 2016 Rating: 5 Vize müracaat edecekler için başvuru hazırlıkları nasıl olmalı ve püf noktalarından bahsedeceğim. Öncelikle hangi ülkeye gideceğinizi ve h...

Bu yazı faydalı mı?

5 yorum:

 1. Teşekkürler vize hocam yazılarınızın devamını bekliyoruz..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim işlerim yoğunluğu ve yorumların azlığından dolayı maalesef fazla makale yazamıyorum. ilerleyen günlerde daha fazla makale yazmaya çalışacağım.

   Sil
 2. Ahmet Kula08 Kasım, 2016

  Gerçekten çok faydalı bir yazı olmuş Teşekkürler

  YanıtlaSil
 3. Çok faydalı bilgiler veriyorsunuz.çok teşekkür. Ederiz

  YanıtlaSil

Teşekkürler.

-