728x90

Güncel

-

8 Ekim 2016

Litvanya ticari vize rehberiLitvanya ticari vize başvurusu yapacak kişilerin işlerini kolaylaştıracak ve müracaat süresi boyunca bir rehber olacağını düşündüğüm bilgiler vereceğim. Öncelikle ticari vizenin genel özelliğinden bahsedeyim Yapacağınız seyahat amacı iş görüşmesi, anlaşma, ticari faaliyette bulunduğunuz firmayı ziyaret, ticari ziyaretler gibi genelle yapabiliriz. Litvanya'ya yapacağınız ticari ziyaretler için vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Seyahat amacınızı kanıtlayıcı belgeler olarak ticari davetiye, fuar ve benzeri etkinlikler için katılımcı olduğunuzu gösteren sunmanız gerekmekte, Davetiyede gidecek kişinin isim soyadı bulunmalı ülkeye giriş yapacağınız tarih belirtilmelidir. Ayrıca Yapacağınız seyahat masraflarını sizi davet eden firma karşılayacak ise bu durum özellikle davetiye de açık olarak geçmesi gerekiyor. Litvanya konsolosluğu sunduğunuz belgelerin teyit etmek için sizi çağıran firma ile iletişime geçerek yapılan davetiye hakkında doğrulama yöntemi uygular. Sahte veya yanıltıcı belgeler ile başvuru yapan kişilerin vize başvuruları ret ile sonuçlanması gayet doğaldır. Başvuru sahipleri vfs global den randevu alıp müracaat işlemlerini kendileri yapabilmekte, danışmanlık hizmeti veren firmalar  veya seyahat acenteleri aracılığı ile başvuru işlemlerinin takibini yaptırabilirler. Litvanya ticari vize alacak kişi firma sahibi veya ortağı olabildiği gibi şirket çalışanları da bir görevli olarak ticari vize başvurusu yapabilirler. Bu durumlarda başvuru yapan kişinin durumuna göre talep edilen evraklarda farklılıklar bulunur. Ayrıca sizi davet eden firmanın yetkilisine ait kimlik bilgileri ve iletişim adreslerinin alınması son derece önemlidir.
Litvanya ticari vize başvurusu iş yeri sahipleri veya ortakları

Başvuru sahibi iş yerinin sahibi ise sizden talep edilen evraklar olarak firmanın sahibi olduğunuzu ispatlayan belgeler talep edilmektedir. Ayrıca Ortaklar için ise iş yerinin ortağı durumunda olduğunuzu kanıtlayıcı belgeleri sunmanız son derece önemlidir. Bunun yanı sıra Vergi levhası, imza sirküleri, Ticaret odası sicil kaydı, Resmi gazete fotokopileri talep edilir. fakat unutulmaması gereken en önemli detay güncel tarihli ve kaşeli imzalı belgeler olmazsa olmazlarından dır ayrıca seyahat amacınızı belirten dilekçe hazırlamanız Litvanya Konsolosluğunun bilgilendirmeniz açısından ekleyebilirsiniz. 


Litvanya Ticari vize başvurusu şirket çalışanları

Firma şirket çalışanını bir iş görüşmesi veya her hangi bir ticari ziyaret için Litvanya'da görevlendirebilir. Böyle durumlarda Firma çalışanı ticari vize başvurunda bulunabilir. Talep edilen evraklar arasında Yapacağı seyahatin şirketi tarafından görevlendirildiğini yapacağı masrafları davet eden şirket veya kendilerinin karşılayacaklarını açıklayan antetli kağıda kaşeli ve imzalı dilekçe sunmalıdırlar. (Eğer davet eden firmadan masrafa karşılama gibi bir durum söz konusu değil ise kesinlikle dilekçede olmamalıdır.) Çalıştığı şirkete ait Vergi levhası, Ticaret odası sicil kaydı, resmi gazete son 3 aya ait maaş bordrosu, sgk 4a hizmet dökümü, Firmanın yapacağı masrafları karşılaması durumunda banka hesap dökümü istenmektedir. 


Bu yazı 08.10.2016 tarihinde yazılmıştır.

Fotoğraf: Marina Guimarães
Litvanya ticari vize rehberi Reviewed by Vize Hocam on Cumartesi, Ekim 08, 2016 Rating: 5 Litvanya ticari vize başvurusu yapacak kişilerin işlerini kolaylaştıracak ve müracaat süresi boyunca bir rehber olacağını düşündüğüm bi...

Bu yazı faydalı mı?

Hiç yorum yok:

Teşekkürler.

-