728x90

Güncel

-

2 Ekim 2016

Litvanya Turist vizesi nasıl alınır.Litvanya vizesi alıp turistik seyahat edecekler için başvurunuz sırasında işlerini kolaylaştıracak bilgiler vereceğim. Öncelikle Litvanya bir schengen vize rejimine tabi bir ülkedir. Turistik seyahat planı yaparken, hangi schengen ülkesinde daha fazla konaklama yapılacak ise o ülkenini vizesi için müracaat edilmelidir. Turistik vize başvurusu yapacak kişilerden, ulaşım, konaklama, seyahat sağlık sigortası, iş ve gelir durumlarını gösteren belgeler talep edilir. Kişinin durumuna göre farklı evraklar talep edilir. Tıpkı diğer schengen vize başvurularında olduğu gibi, Emekli, Çalışan, İş yeri sahibi veya ortağı, Ev hanımı, Öğrenci, Çocuk, Geliri olmayan gibi guruplara ayırabiliriz. her birey için vize başvuru sürecinde özelliğine göre Litvanya Konsolosluğu evrak istemektedir. Örnek olarak Ev hanımları için düzenli bir gelirleri bulunmuyor ise eşleri yapacakları masrafları karşılayacaklarını taahhüt ettikleri dilekçe sunmaları gerekmekte. veya Emekliler için ise Emekli olduklarını belgelemeli ve yapacakları seyahat masraflarını karşılayacak kadar para bulunan banka hesap dökümü sunmalıdırlar.
Litavanya Turist vizesi almak 

Vize başvurusunda bulanan kişi kendisi veya bir aracı kurum ile işlemlerini yapabilirler. Litvanya vizesi için vfs global vize başvuru merkezlerinden müracaat edebilirsiniz. Randevu sistemi üzerinde randevu alabilirsiniz. Başvurunuz sırasında sizden istenen standart schengen başvurularında olduğu gibi madde madde açıklayayım.


 • Litvanya vize başvuru formu
 • Geçerli pasaportunuz.
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Ulaşım belgeleri
 • Konaklama belgeleri
 • Biyometrik fotoğraf
 • Son 3 yıl içinde alınmış schengen vizesi var ise fotokopisi
 • İş ve gelir durumunu gösteren evraklar
 • Seyahat masraflarını karşılayacak kadar bakiye (Para) bulunan banka hesap dökümleri
 • Seyahat amacını belirten dilekçe
 • Nüfus cüzdan fotokopisi

Yukarıdaki belgeleri eksiksiz olarak hazırlamanız son derece önemlidir. Litvanya Konsolosluğu sunduğunuz belgeleri inceleyerek kararını verecektir bazı durumlarda sizi konsolosluğa çağırıp mülakat talepleri olabilir veya sizi telefon ile arayarak yaptığınız vize müracaatı hakkında sorular sorabilmektedir. 


Litvanya Turist vizesi için kimler başvuru yapabilir.

İş yeri sahipleri şirket sahipleri veya ortakları: Bir iş yeriniz var ve Litvanya vizesi almak istiyorsunuz sizden sahibi olduğunuz firmaya ait belgeler veya ortağı olduğunuzu kanıtlayan evraklar talep edilir. 

Çalışanlar: Bir iş yerinde Bordrolu olarak çalışıyorsanız sizden iş yerinize ait kanıtlayıcı belgeler son 3 aya ait maaş bordrosu ve bankada yeterli bakiye bulunan hesap dökümü talep edilir. 

Emekliler: Başvuru sahibi emekli ise bu durumu kanıtlayıcı belgeler ve maaş aldıkları banka hesap dökümü ayrıca yapacağı masrafları karşılayacak kadar para bulunan banka hesap dökümleri talep edilir.

Öğrenciler: Vize başvurusu yapacak kişi öğrenci ise bu durumlarını belge ile kanıtlamalı ve gerekli izin işlemlerini belgelemelidir (Yaz tatil dönemleri hariç)

Devlet memurları (Kamu çalışanları): Yeşil pasaport sahibi olmayan devlet memurları (kamu çalışanları) Bağlı oldukları kurumdan seyahat tarihlerinde izinli olduklarını gösteren belge ve son 3 aya ait maaş bordrolarını sunmalıdır.

Çocuklar: Vize başvurusu yapacak kişi eğer 18 yaşından küçük ise ebeveynleri tarafından işlemleri takip edilmeli ve imza yetkileri olmadığı için belgelerde ebeveyn imzalamalıdır. ayrıca seyahat masraflarını karşılayacaklarını taahhüt eden dilekçe eklenmelidir.

Geliri olmayanlar (yeni mezunlar): Başvuru sahibi yeni mezun veya herhangi bir geliri olmayanlar potansiyel mülteci olmadıklarını sunacakları evraklar ile kanıtlaması son derece önemlidir.


Yukarıda Litvanya turist vizesi alacak kişilerin özelliklerini kısa olarak açıkladım ama ilerleyen günlerde daha detaylı olarak sizlere sunmaya çalışacağım Litvanya Konsolosluğu sizden talep ettiği belgeler ek olarak ekstra evrak talepleri olabilmektedir.


Bu yazı 02.10.2016 tarihinde yazılmıştır.

Fotoğraf: Joyce Atkins


Litvanya Turist vizesi nasıl alınır. Reviewed by Vize Hocam on Pazar, Ekim 02, 2016 Rating: 5 Litvanya vizesi alıp turistik seyahat edecekler için başvurunuz sırasında işlerini kolaylaştıracak bilgiler vereceğim. Öncelikle Litvanya ...

Bu yazı faydalı mı?

2 yorum:

 1. Leyla dersli26 Ekim, 2016

  Bu değerli bilgiler için teşekkür ederiz efendim bu kadar güzel açıklama hiçbir yerde bulamadım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için ben teşekkür ederim Leyla hanım.

   Sil

Teşekkürler.

-