728x90

Güncel

-

10 Ocak 2017

Vize işlemlerinden sonra, konsolosluk sizi neden telefon ile arar.Vize işlemlerinizi tamamladığınız da artık, sonucunu bekleme zamanınız gelmiş demektir. Fakat bu süre içinde Konsolosluklar evraklarını incelerken sizi arayabilir. Bu yazımda muhtemel sorular hakkında sizlere bilgiler vereceğim. Başvuru yaptığınız konsolosluk sizinle telefonla iletişime geçebilir. İsterse sizi yakından görmek için konsoloslukta mülakata tutabilmektedir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda eğer vize başvurunuzun sonucu etkileyecek bir durumla karşı karşıyasınız demektir. Size bir öykümü anlatayım Bir Yunanistan vizesi için başvuru yapmış bir müşteri vardı. Yunanistan Konsolosluğu kişiyi telefon ile arayarak, seyahat tarihleri ve bu seyahatin amacını kişiye sorarak öğrenmek istedi fakat kişinin cevabı şöyle odu. Siz beni gizli numaradan aramışsınız ben gizli numaradan gelen telefonlara itibar etmiyorum beni görünür numaradan arayın deyip telefonu kapattı. Böyle davrandığı için konsolosluk kişinin vize başvurusunu reddetti. Aslında sadece sorulan sorulara net cevaplar verip seyahati ile ilgili bilgileri açıklamış olsaydı, vize alabilirdi. Başvuru yaptığınız da tüm işlemelerin bitmediğini anlamanız gerekli. Sizden ekstra evrak talebi dahi olabilir bu tür durumlara hazırlıklı olmanızı öneririm. Unutmadan Başvurunuz sırasında mutlaka telefon numaranızın doğru olarak başvuru formuna yazılmalıdır. Aksi durumlarda konsolosluk size ulaşamaz.

Konsolosluktan gelen soru örnekleri

Vize başvurusu yaptıktan sonra, kişinin verdiği seyahat bilgileri ile bir çelişki olup olmadığını anlamak için konsolosluklar başvuru sahiplerine bazı sorular sormaktadır. örnekleri inceleyiniz.

 • Seyahatinizi kiminle birlikte yapacaksınız.
 • Ülkenizde geçiminizi nasıl sağlıyorsunuz.
 • Seyahat planınız açıklayın. (Nereden başlıyor. ne zaman hangi şehirde olacaksınız gibi )
 • İş yerinizden bu seyahat için izin aldınız mı
 • Hangi işte çalışıyorsunuz.
 • Daha önce yurt dışına çıktınız mı (Hangi ülkeye gittiniz. ne kadar süre kaldınız gibi)
 • Geziniz boyunca masraflarınızı kim karşılayacak (Düzenli geliri olmayanlara sorulmaktadır.)
 • Daha önce ülkemize geldiniz mi (evet ise ne zaman nerede kaldınız.)
 • Neden ülkemize gelmek istiyorsunuz.
 • Seyahat edeceğiniz şehirde nerede konaklama yapacaksınız.
 • Hangi ulaşım aracı ile ülkemize geleceksiniz. 
 • Ne zaman ülkenize geri döneceksiniz.

Daha da fazla soru olabilir, ama genel olarak bakıldığında konsolosluğa sunduğunuz belgeleri teyit etmek için yapılan görüşmelerdir. Kişi bu ve benzeri sorulara gayet net cevaplar vermelidir. Çünkü sunulan belgelerde bir çelişki olduğunda kişinin konsolosluğu yanıltma girişimi olduğu hissine kapılır. Siz siz olun heyecan yapmadan sakin ve rahat olun sorulan soruları kafa karışıklığı oluşturmadan cevaplar verin.

Bu yazı 10.01. 2017 tarihinde yazılımıştır.


Vize işlemlerinden sonra, konsolosluk sizi neden telefon ile arar. Reviewed by Vize Hocam on Salı, Ocak 10, 2017 Rating: 5 Vize işlemlerinizi tamamladığınız da artık, sonucunu bekleme zamanınız gelmiş demektir. Fakat bu süre içinde Konsolosluklar evraklarını in...

Bu yazı faydalı mı?

Hiç yorum yok:

Teşekkürler.

-