728x90

Güncel

-

19 Mart 2017

Hollanda ile yaşanan kriz sonrası schengen vize işlemleri hakkındaTürkiye ve Hollanda arasında 11 martta yaşanan kriz sonrası hepimizin bildiği gibi Aile ve sosyal politikalar bakanımız Fatma Betül Sayan Kaya, Hollanda'nın Rotterdam kentinde Türk Başkonsolosluğuna 30 metre kala durdurulmuş ve Konsolosluğa giriş yapmadan Almanya'ya geri gitmesi sağlanmıştı. Bu yazımda Schengen vize işlemleri yapacak Türk vatandaşları için bazı bilgiler paylaşacağım. Yaşanan olaydan sonra vize başvurusu yapacak kişilerde bir çekimserlik vize alamama endişesi gözlemliyorum, aslına bakarsanız yaşanan olay bir diplomatik kriz olduğu için vize işlemlerine yansımayacaktır. Bunun nedeni Birleşmiş milletler insan hakları evrensel beyannamesinde yer alan 13. madde açıkça belirtilmiştir.

Hepimizin bildiği gibi bu durum da kişi vize alarak yurt dışına çıkmasında her hangi bir engel teşkil etmemektedir. Ama ister istemez vize başvurusu yapacak kişilerdeki bu tedirginlik bir süre sonra geçeceğini düşünüyorum bunun nedeni vize başvurularının yoğunluğu artmaya başladı malum bahar döneminde yurt dışına çıkışlarda bir artış yaşanır. Dikkat edilmesi gerekenler şöyle açıklayayım

 • Vize işlemleri sırasında kesinlikle eksik belge ile başvuru yapmayın eğer hata yapacağınızı düşünürseniz mutlaka profesyonel destek alın.
 • Konsolosluklar vize işlemleri sırasında istedikleri Otel rezervasyonlarına çok dikkat ediyorlar. Hatta bu durumla ilgili tüm seyahat acenteleri geçersiz olarak yapılmış otel rezervasyonları ile ilgili uyarıldı. Kesinlikle sunduğunuz otel rezervasyonunu düşmemesi gerekiyor (Konsolosluk teyit için otel ile iletişime geçmekte ve eğer sizin otel rezervasyonunuz görünmüyor ise seyahat amacınızı inandırıcı bulmadık cevabı veri vize başvurunuzu ret ile sonuçlandırılıyor.
 • Schengen vize başvurularında sizden talep edilen seyahat masrafları karşılayacak kadar bakiye (Para) bulunan banka hesap özeti sunmaya dikkat edin.
 • Seyahat süresi için geçerli Seyahat sağlık sigortanızın tarihlerine mutlaka dikkat edin Almanya ve Avusturya vize başvurularında gidiş ve dönüş tarihinden birer gün fazla olmasına dikkat edin.
 • Çalışanlar yapacakları seyahat süresi için iş yerinden izinli olduğunu gösteren, evrakları hazırlamaları çok önemlidir. 
 • Başvuru sahibin her hangi bir geliri yok ise sponsor göstermesi çok önemlidir. Potansiyel mülteci olmadığınızı sunacağınız evraklar ile ispatlamanız gerekir.
 • İlk defa vize başvurusu yapacaklar Profesyonel destek almalarını öneririm, aksi durumlar da başvuru sahipleri neredeyse 2, 3 gün bu işlemler için vakit harcıyor ve yapacakları hatlar vize ret ile kendilerine geri dönmekte yaptığı masraflar harcadıkları emek heba oluyor.
 • Yurt dışında akrabalarını ziyaret edecekler için yakınlarının davetiye göndermesi çok önemlidir. 
 • Banka hesaplarınız da bulunan para bir defa da toplu olarak yatırılmış ise Konsolosluklar bu paranın kaynağını belgelemenizi isteyebilirler.
 • Seyahat amacınıza göre başvuru yapanız gerektiğini unutmayın aksi durumlarda Konsolosluğu yanıltıldığı düşünür ve vize başvurunuzu reddeder.
 • Seyahat planınızdan 30 gün önce vize işlemlerinizi başlatmanızı tavsiye ediyorum böylece olası gecikmeleri en aza indirmiş olursunuz.
 • Seyahat tarihlerinde çelişki bulunan belgeler sunmayın, Tüm belgeler bir seyahat planındaki tarihlere uygun olarak hazırlanmalıdır. 
 • Aile ile bilikte gidilen seyahatlerde sunulan ulaşım ve konaklama belgelerinde tüm başvuru sahiplerinin isimlerinin bulunması gereklidir.
 • Başvuru yapmadan önce vize başvuru merkezinden randevu almayı unutmayın.
 • Sahte evrak ile kesinlikle vize başvurusu yapmayın böyle durumlarda başvurunuzun reddi kaçınılmazdır.
 • İş yerinizden alacağınız belgelerin geçerlilik tarihlerine dikkat edin faaliyet belgesinin geçerlilik tarihi en fazla 6 aydır. vergi levhasındaki bir önceki yıla ait dönemin işletilmesi önemlidir. imza sirküsü bulunmayan iş yerleri imza beyannamesi sunmalıdır. Muhasebeciniz den bu belgeleri temin edebilirsiniz.
 • Ebeveynlerden biriyle yapılacak 18 yaş altı çocuklarda Noterden Muvafakatname sunmalı ve seyahat etmeyen anne veya baba yapılacak bu seyahat için onay verdiği belirtilmelidir.

Özet: Hollanda ile yaşanılan bu kriz sonra schengen vize başvurularına yansımayacaktır. Bu durum geçici bir süreliğine gündemde kalabilir. Vize başvuruları tüm hızıyla devam ediyor. Gönül rahatlığı ile vize başvurunuzu yapabilirsiniz.


Bu yazı 19.03.2017 tarihinde yazılmıştır.

Fotoğraf: Michel Vayssiere
Hollanda ile yaşanan kriz sonrası schengen vize işlemleri hakkında Reviewed by Vize Hocam on Pazar, Mart 19, 2017 Rating: 5 Türkiye ve Hollanda arasında 11 martta yaşanan kriz sonrası hepimizin bildiği gibi Aile ve sosyal politikalar bakanımız Fatma Betül Sayan ...

16 yorum:

 1. kesin bilgiye göre konsolosluğun kapısında bu krizden dolayı evraklar içeri alınmıyormuş, yani 1 hafta önce başvuranın hala evrakları bekliyor durumda, ben mayısta gideceğim, nisan başında başvurmayı düşünüyordum, daha önce 2010 senesinden beri italya(6 ay vize) ,ispanya(3 ay vize),avusturya(3 ay) şeklinde vize almıştım. Umarım sorun yaşamam

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sadece İzmir Konsolosluğu güvenlik nedeniyle kısa bir süre için başvuruları bekleniyor fakat İstanbul konsolosluğunda böyle bir problem yaşanmıyor. Konsolosluklar güvenlik riskine karşı bu ve benzeri önlemleri alması normal bir durumdur​.

   Vize süresi hakkında bir problem yaşanmıyor. Hâlâ 1 yıllık vize alanlar var.

   Sil
  2. Merhabalar,

   Tatilimi Mayıs ortasında planladım. Henüz başvurmadım. Nisan Ayı sonuna doğru başvurmayı düşünüyorum. Şuan bir problem yoktur umarım o kadar rezervasyon yaptım bu benim 3. schengen vizem olacak ve uçak biletlerini de aldım.. 1 yıllık dediğiniz kişiler bu durumdan sonra mı alanlar ?

   Sil
  3. Bu gün gelen vizeler de 1 yıllık alanlar var. Hollanda'dan

   Sil
  4. Ben vizeye 3 gün önce başvurdum.Reddedilir mi diye korkuyorum. 3 ülkeyi gezeceğim. Bir tren bileti(Rotterdam-Paris bileti) haricinde diğer tüm tren ve uçak biletlerini belgelere koydum (4 tren bileti,1 araç geçiş bileti,otel rezervasyonları ve gidiş-dönüş uçak bileti belgeleri ). Çalışan olarak başvurdum. Son Tren biletini de acelesi olmadığı için henüz almadım. Sadece biri yok diye problem olur mu? Son durum nedir acaba bir yorumda red gördüğüm için korktum. Olaylardan dolayı hala sıkıntı olabilir diyen kişiler var..

   Sil
  5. Merhaba Hayriye hanım Konsolosluk tarafından seyahat planlarınız ile alakalı sizi arayabilirler. Böyle bir durumda seyahatinizi nasıl gerçekleştireceğinizin açıklamasını yaparsınız sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyorum.

   Sil
 2. Merhaba
  Benim geçen sene ağustos ayında belgrad da 10 günlük bir tatilim oldu ve yılbaşında da 3 günlük bir italya tatili yaptım. İlk schengenimi yılbaşında italya içiin sorunsuz aldım.
  Geçen hafta ise hollandaya yaptım profesyonel bir yardım ile. Önceki schengenve giriş çıkışımın bu yeni schengen başvurusu için artı puanı olurmu? Sıkıntı çıkaran bir ülkemidir Hollanda?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Serhat bey
   Hollanda vize konusunda sorun çıkaran bir ülke değildir. Hatta yaşanan kriz sırasında bile 1 yıllık vize vermeye devam etti ve istikrarlı bir şekilde vize vermeye devam ediyor. Daha önce alınan schengen vizeleri kurallarına uygun olarak kullanıldıysa her zaman faydalı olmuştur.

   Sorunsuz uzun süreli vize almanızı temenni ederim. Teşekkürler.

   Sil
 3. Bence Yunanistan'dan alın, ben İngiliz firmasında çalışmama rağmen ve pasaportumda 6 şar aylık ve çoklu girişli daha önce verilmiş İtalya , İspanya, Avusturya vizesi olmasına rağmen 1 aylık ve tek girişli vize verdi, Yunanistan'dan almadığıma çok pişmanım , haftasonu 1 gece sakız adasında kalırsınız giriş çıkış yaparsanız

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yasemin hanım tabiki buda bir tercihtir fakat kişi bu vize ile Yunanistan'a hiç giriş yapmadan Hollanda'ya gitmek isterse sorun yaşayabilir. Ayrıca schengen kurallarına göre Hangi ülkede daha fazla konaklama yapılacak ise o ülkenin schengen vizesi için başvuru yapılması gerekiyor. Daha sonra alacağı vizeler de sorun yaşamamak​ için seyahat planınıza göre başvuru yapması gerekiyor. Teşekkürler.

   Sil
 4. Merhaba ben şuba ayında 5 günlük bi gezi yapmak istiyorum öğrenciyim belirli bi miktar param var bankada sponsor göstermeden sizce 5 gün için yeterli maddi durumdan kabul edilir miyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Konsolosluk kişinin ülkesinde geçimini nasıl sağladığını bilmek isteyecektir. Bu durumu açıklayıcı olarak izah edemezsiniz başvurunuz olumlu sonuçlanması ihtimali düşüktür.

   Sil
 5. Hocam Merhaba ben 3 gün önce hollandaya başvuru yaptim bütün evraklarim tamamdi çiftçi belgem ciftligim arsa tarla ev tapulari ssk son 3 aylık maaş banka hesabımda 1 senelik 60bin tl eski eşim hollandada bide cocuklarim orda bana kuzenimden davetiye geldi çocuklardan dolayi red gelirmi msj bekliyecem

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba verdiğiniz bilgilere göre evraklarınızı eksiksiz olarak hazırlanmış olmalısınız Hollanda konsolosluğu her hangi bir sorun çıkarmadan vize verebilir fakat Yurt dışında bir adlı olay vb sorununuz varsa durum değişir yani %100 garanti üzerinden diye bir şey yoktur bizim bilmediğimiz nedenlerden dolayı vize alamayan kişiler var

   Sil
 6. Merhaba , geçtiğimiz yaz ilk defa başvurdum 1 aylık vizeye üniversite öğrencisiyim ve akrabam orada yaşıyor davetiye gönderdiler aile arkadas ziyareti vizesi olarak başvurdum. bu krizin tam yaşandığı günün sonrası vizem acıklandı ve reddedildi. Tekrar başvuru yapacağım bu sene sonunda neler yapmam gerekiyor profesyonel desteğin nereden alabilirim. ??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Can bey profesyonel destek için biz sizi arayalım formunu doldurabilirsiniz aranmak istediğiniz zamanı belirleyebilirsiniz Teşekkürler

   Sil

Teşekkürler.

-