728x90

Güncel

-

10 Temmuz 2017

Fransa vizesi Emekliler için istenen evraklarFransa vizesi alacak Emeklilerin hangi belgeleri hazırlamaları gerektiğini sizlere açıklamaya çalışacağım. Başvuru sahibi Sosyal güvenlik kurumundan veya herhangi Emeklilik sisteminden maaş aldığını kanıtlayan belgeleri başvuru sırasında hazırlaması gerekmektedir. Sgk'dan emekli olduklarını ve maaş aldıklarını gösteren belge ve Emekli maaşı aldıklarını kanıtlayan banka hesap özeti sunmalıdırlar. (Banka hesap özeti güncel tarihli ve kaşeli imzalı olması gereklidir.) Buna ek olarak belge ile ispat edebileceği farklı geliri bulunuyor ise (kira geliri, Araç ruhsatı, tapu ve benzeri) Fransa vize işlemleri sırasında sunabilirler. Schengen kurallarına göre seyahatiniz sırasında hangi ülkede daha fazla kalınacak ise o ülkenin schengen vizesi için müracaat edilmesi gerekiyor. Örnek içinde Fransa'da bulunan tur planında İspanya 2 gün İtalya 2 gün Fransa 3 gün olması durumunda en fazla konaklama Fransa'da olduğu için Fransa vizesi için başvuru yapılmalıdır. Ufak ama önemli detayı atlamamanızı önermekteyim. Sizlere aşağıda sırası ile Emekliler için gerekli belgeleri açıklayacağım.

Fransa vize başvurusu sırasında Emekliler için gerekli evraklar

 • Fransa vize başvuru Formu: Başvuru sahibi tarafından bizzat imzalanmış olmalı ve eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Başvuru yapacak kişi reşit değil ise (18 yaşından küçükse) Anne ve baba tarafından imzalanmalıdır. 
 • Pasaport: geçerlilik tarihi 10 yıldan eski olmayan ve en az iki boş sayfası bulunmalı ayrıca müracaat edilen vizenin dönüş tarihinden itibaren 3 ay daha süresi bulunmalıdır. Örnek: seyahatiniz 10.06.2017 gidiş tarihi 25.06.2017 dönüş tarihi olsun Pasaportunuzun geçerlilik tarihi en az 26.09.2017 tarihine kadar geçerli olması gerekmekte
 • Schengen fotokopileri: Son üç yıl içinde aldığınız schengen vizesi varsa hemde vizenin bulunduğu pasaportun resimli sayfası fotokopileri (yarım sayfa kabul edilmez tam a4 sayfası olmalıdır.
 • Kimlik fotokopisi: a4 sayfasına çekilmiş olmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: 2 adet 3.5 x 4.5 ölçülerinde son 6 ay içinde çekilmiş ve daha önce bir schengen vize müracaatında kullanılmamış olmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Seyahat tarihlerinizi kapsayan 30000€ teminatlı seyahat sağlık sigortası (sigortanızın 1 yıllık olması vizenizin 1 yıllık çıkacağı anlamına gelmez seyahat süresi için yeterlidir.)
 • Ulaşım belgeleri:  Seyahatiniz sırasında kullanılacak ulaşım arcı uçak, tren ve benzeri ulaşım evraklar ile kanıtlanmalıdır.
 • Konaklama belgeleri: Başvuru sahiplerinden, konaklama yapacakları otel rezervasyonu sunmaları zorunlu evrak değildir. Konaklama sağlayacakları adres ve telefonlarının başvuru formunda açıkça doldurulmalıdır. Otel rezervasyonu sunmak isteyenler belgelerini başvuru dosyasına ekleyebilirler.
 • Ekonomik durumunu gösteren belgeler: Fransa'da kalacağı her gün için banka hesabında en az 120€ para bulunan banka hesap dökümü sunmaları gerekmektedir. Son 3 aya ait hesap dökümü banka tarafından kaşeli ve imzalı olması istenmektedir Düzenli geliri olduğunu gösteren son 3 aylık maaş bordrosu. Var ise Araç ruhsatı ve tapu fotokopileri kira ve benzeri belgelenebilir geliriniz bulunuyor ise başvuru dosyasına ekleyebilirsiniz.
 • Emekli belgesi: Sgk'dan emekli olduklarını ve maaş aldıklarını gösteren belge ve Emekli maaşı aldıklarını kanıtlayan banka hesap özeti sunmalıdırlar. (Banka hesap özeti güncel tarihli ve kaşeli imzalı olması gereklidir.)
Başvuru sırasında eksik evrak ile yapılan müracaatlar da Konsolosluk ekstra evrak talebinde bulunabilir eğer belirtilen süre içinde talep edilen evrakları sunmaz iseniz vize başvurunuz ret ile sonuçlanabilmektedir. Bu durumlar ile karşılaşmamak için eksik belge ile başvuru yapmayınız. İsterseniz Fransa vize danışmanlık hizmetinde faydalanabilirsiniz. 

Önemli hatırlatma:
 1. istenen evraklar 3 aydan eski olmaması gerekmektedir.
 2. yukarıdaki belgelerin dışında ek evrak talebi olabilir.
 3. başvuru yapmadan önce mutlaka randevu almanız gereklidir.
Bu yazı 10.07.2017 tarihinde yazılmıştır.

Fotoğraf: Laughing Squid
Fransa vizesi Emekliler için istenen evraklar Reviewed by Vize Hocam on Pazartesi, Temmuz 10, 2017 Rating: 5 Fransa vizesi alacak Emeklilerin hangi belgeleri hazırlamaları gerektiğini sizlere açıklamaya çalışacağım. Başvuru sahibi Sosyal güvenlik ...

Bu yazı faydalı mı?

Hiç yorum yok:

Teşekkürler.

-