728x90

Güncel

-

12 Ağustos 2017

Fransa vizesi geliri olmayanlar ve yeni mezunlar için gerekli evraklarFransa vizesi için başvuru yapacak kişi yeni mezun veya her hangi bir geliri bulunmuyor ise işlemler sırasın da hangi belgeleri, hazırlamaları gerektiğini bu yazımda açıklamaya çalışacağım. Öncelikle Tüm schengen vize başvurularında geçerli bir kural vardır. Bu kural, Kişinin her hangi bir geliri bulunmuyor ise Sponsor göstererek vize başvurusu yapabilmektedir. Fakat bu biraz riskli bir durum açıkçası, müracaat edecek kişinin sunacağı çalışma durumunu gösteren belgeler %50 ekonomik durumunu gösteren belgeler %50 olarak değerlendirilir. Fransa konsolosluğu başvuru sahibinin potansiyel mülteci olmadığını ispatlaması için kişiye seçenekler sunmaktadır. Anne veya babanın iş ve ekonomik durumunu gösteren belgeleri sunmalı ve müracaat edilen Konsolosluğa hitaben seyahat masrafları karşılayacaklarını belirten dilekçe sunmalıdır. Ayrıca yeni mezunlar içinde bulundukları durumu bir dilekçe ile Konsolosluğa sunmaları daha olumlu olmakta. Örnek olarak Okuldan yeni mezun olduğunuzu iş hayatına başlamadan önce ailesi ile birlikte tatil planı yaptığını ve seyahati tamamladığı zaman tekrar ülkesine döneceğini dilekçe ile açıklayabilirsiniz.
Fransa vize başvurusu sırasında geliri olmayalar ve yeni mezunlar için istenen evrak listesi

  • Fransa vizesi başvuru Formu: Başvuru sahibi tarafından bizzat imzalanmış olmalı ve eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Başvuru yapacak kişi reşit değil ise (18 yaşından küçükse) Anne ve baba tarafından imzalanmalıdır. 
  • Pasaport: geçerlilik tarihi 10 yıldan eski olmayan ve en az iki boş sayfası bulunmalı ayrıca müracaat edilen vizenin dönüş tarihinden itibaren 3 ay daha süresi bulunmalıdır. Örnek: seyahatiniz 10.06.2017 gidiş tarihi 25.06.2017 dönüş tarihi olsun Pasaportunuzun geçerlilik tarihi en az 26.09.2017 tarihine kadar geçerli olması gerekmekte
  • Schengen fotokopileri: Son üç yıl içinde aldığınız schengen vizesi varsa hemde vizenin bulunduğu pasaportun resimli sayfası fotokopileri (yarım sayfa kabul edilmez tam a4 sayfası olmalıdır.
  • Kimlik fotokopisi: a4 sayfasına çekilmiş olmalıdır.
  • Biyometrik fotoğraf: 2 adet 3.5 x 4.5 ölçülerinde son 6 ay içinde çekilmiş ve daha önce bir schengen vize müracaatında kullanılmamış olmalıdır.
  • Seyahat sağlık sigortası: Seyahat tarihlerinizi kapsayan 30000€ teminatlı seyahat sağlık sigortası (sigortanızın 1 yıllık olması vizenizin 1 yıllık çıkacağı anlamına gelmez seyahat süresi için yeterlidir.)
  • Ulaşım belgeleri:  Seyahatiniz sırasında kullanılacak ulaşım arcı uçak, tren ve benzeri ulaşım evraklar ile kanıtlanmalıdır.
  • Konaklama belgeleri: Başvuru sahiplerinden, konaklama yapacakları otel rezervasyonu sunmaları zorunlu evrak değildir. Konaklama sağlayacakları adres ve telefonlarının başvuru formunda açıkça doldurulmalıdır. Otel rezervasyonu sunmak isteyenler belgelerini başvuru dosyasına ekleyebilirler.
  • Sponsor: Başvuru sahibi çalışmadığı için Anne veya babaya ait iş ve ekonomik durumunu gösteren evraklar sunmalıdır. Sponsor olarak Baba / Anne / Eşi çalışıyor ise iş yerine ait belgeler olarak Sgk işe giriş bildirgesi, sgk 4a hizmet dökümü, iş yerinin ticaret ve sanayi odası kaydı, vergi levhası, imza sirküleri, resmi gazete fotokopileri, kızı / oğlu / eşi yapacağı masrafları karşılayacaklarını belirten dilekçe sunmalıdır. Sponsor olarak İş yeri sahibi Baba / Anne / Eşi ise iş yerinin ticaret ve sanayi odası kaydı, vergi levhası, imza sirküleri, resmi gazete fotokopileri ve kızı / oğlu / eşi yapacağı masrafları karşılayacaklarını belirten dilekçe sunmalıdır.
  • Sponsora ait Fransa'da kalacağı her gün için banka hesabında en az 120€ para bulunan banka hesap dökümü sunmaları gerekmektedir. Son 3 aya ait hesap dökümü banka tarafından kaşeli ve imzalı olması istenmektedir Düzenli geliri olduğunu gösteren son 3 aylık maaş bordrosu. Var ise Araç ruhsatı ve tapu fotokopileri kira ve benzeri belgelenebilir geliriniz bulunuyor ise başvuru dosyasına ekleyebilirsiniz.
Başvuru yaptıktan sonra Konsolosluk yukarıdaki evraklara ek olarak belge talebi olabilmektedir. Vize başvurusunun ret olma ihtimaline karşılık Otel ve uçak ücretlerini ödenmemesini tavsiye ediyorum. 

Bu yazı 12.08.2017 tarihinde yazılmıştır.

Fotoğraf: Joanna Saldivar
Fransa vizesi geliri olmayanlar ve yeni mezunlar için gerekli evraklar Reviewed by Vize Hocam on Cumartesi, Ağustos 12, 2017 Rating: 5 Fransa vizesi için başvuru yapacak kişi yeni mezun veya her hangi bir geliri bulunmuyor ise işlemler sırasın da hangi belgeleri, hazırlam...

Bu yazı faydalı mı?

Hiç yorum yok:

Teşekkürler.

-