728x90

Güncel

-

Sıkça Sorulan Sorular1. Pasaport nedir ?

Pasaport yabancı ülkelere gidecek olanlara, yetkili kuruluşça verilen kimlik incelemesinde geçerli olan belgedir. Türkiye'de bordo,yeşil ve gri pasaportlar İl Emniyet müdürlükleri tarafından yurtdışında ise dış temsilciliklerce Örn. Konsolosluk verilirken, siyah pasaport verme yetkisi Dışişleri Bakanlığındadır.  Kaynak: Wikipedia

Kısacası Pasaport Uluslar arası geçerli, kimlik belgesidir.

2. Vize Nedir ?

Vize Bir ülkeye girmek veya bir ülkeden çıkmak için yetkili makamlardan, alınması gereken izin
Kaynak: Wikipedia

Vize pasaportun boş sayfalarına, Konsolosluk veya Büyük elçilikler tarafından özel baskı yöntemleri ile uygulanan, izin belgesidir. Vize üzerinde geçerlilik süreleri, gün sayısı, ve giriş sayıları Örn. Tekli grişi veya Çoklu giriş (Multi) son olarak eklenen parmak izi ibaresi bulunmaktadır.

3. Vize başvurusu sırasında Parmak izi ve biometrik neden alınır ?

Schegen vizesi başvurularında 23.09.2014 tarihinden itibaren parmak izi ve biometrik uygulaması başlamıştır. Vizenin üzerinde parmak izi alındığına dair ibare bulunmaktadır. Gideceğiniz schengen ülkesine girişiniz sırasında parmak izi ve biometri bilgileriniz kontrol edilir. Parmak izinizin geçerlilik tarihi 5 yıldır.

4. Vize ihlali ve sonuçları nelerdir?

Vize ihlali Almış olduğunuz vizenin geçerlilik tarihini ve sürenizi aşmanız (Vize verilen ülkede daha fazla kalmanız) anlamına gelmektedir. Bu ihlal sonucunda ziyaret gerçekleştirdiğiniz ülkeden sınır dışı edilirsiniz. Para cezası veya hakkınızda vize aldığınız ülkeye sürekli yada geçici giriş yasağı uygulanabilir.

5. Vize başvurusu sırasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ?

Vize başvurunuzu gerçekleştirmeden önce konsolosluk veya vize başvuru merkezlerinden randevu alın.
Başvuru sırasında sunduğunuz evraklar net olarak vize isteme sebebinizi anlatmalı.

Hiç yorum yok:

Teşekkürler.

-