728x90

Güncel

-

Soru cevap

Vize Hocam olarak sizlere daha iyi çözümler üretmek amacı ile yeni Soru cevap sayfasını açmış bulunuyorum burada şimdilik aşağıda ismi geçen ülkelerin vize başvuruları hakkında aklınıza takılan sorulara cevaplar vereceğim soruların yoğunluğuna göre makaleler hazırlamaya çalışacağım Alt kısımdaki yorum bölümünden sorularınızı yöneltebilirsiniz.
İlerleyen günlerde farklı ülkeler de eklenecektir.

Yunanistan vizesi
Bulgaristan vizesi
İspanya vizesi
Avusturya vizesi
Yorum Bölümünden Sorularınızı bekliyorum.  Teşekkürler

75 yorum:

 1. Yunanistan vizesi kaç gün de çıkar?

  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Başvuru tarihinden itibaren 5 ile 15 iş günü içinde sonuçlanır. Yunanistan konsolosluğunun bulunmadığı iller de kargo ile evraklar gönderildiği için gidiş dönüş 2 gün eklenir detaylı bilgi için linke bakabilirsiniz.

   Teşekkürler.

   http://www.vizehocam.com/2015/01/yunanistan-vize-basvurum-ne-zaman.html

   Sil
 2. Ahmet Turgut11 Kasım, 2015

  Yunanistan vizesi

  Ocak 2015 de ispanya vizesi almıştım parmak izim alınmştı. Aralık ayında Yunanistan vizesi için başvuru yapacağım tekrar parmak izi vermem gerekiyor mu?

  Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tekrar ispanya vizesi için başvuru yapacak olsaydınız parmak izi vermeniz gerekmeyecekti fakat Yunanistan vizesi ispanya vizesi sırasında alınan parmak izini tanımıyor bu yüzden tekrar parmak izi alınması gerekiyor

   Detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz

   http://www.vizehocam.com/2015/03/yunanistan-vizesi-parmak-izi-biyometrik-bilgileriniz.html

   Sil
 3. Serpil torla12 Kasım, 2015

  Merhaba

  Yunanistan ve makedonya turuna katılmayı planlıyorum vize başvurusu yaparken nasıl bir yol izlemeliyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yunanistan ve Makedonya'da konaklama otel, ulaşım belglerinizi tarihlerini ayrıntılı olarak bir tur planı hazırlamanız gerekiyor. Vize talebinde bulunurken multi (çok girişli) olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer tek girişli vize alırsanız schengen alanından çıktığınızda tekrar giriş Yapamazsınız. Vizenizi aldığınız da gün süresi başlangıç ve bitiş tarihlerini mutlaka kontrol edin

   Sil
 4. Bulgaristan vize başvurusu yapmak istiyorum. Ev hanımıyım, düzenli gelirim yok eşim çalışıyor maaş bordrosunu gelir evrakı olarak, verebilirmiyim?

  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim

   Elbette eşinizin güncel tarihli maaş bordrosunu gelir evrakı olarak sunabilirsiniz. Yada sizin veya eşinizin banka da yetrli bakiyesi bulunan hesabınız bulunuyor ise hesap özeti de alıp gelir evrakı olarak suna bilirsiniz

   Diğer evraklar için linke bakabilirsiniz.

   http://www.vizehocam.com/2015/10/bulgaristan-vizesi-ev-hanimlar-icin-gerekli-belgeler.html

   Sil
 5. Müzeyyen kıtık14 Kasım, 2015

  Yunanistan'da akrabalarımız var ziyarete gitmek istiyoruz Yunanistan vizesi için başvuru yaparken bize davetiye gönderecekler bununla başvuru yapabilirmiyiz? Başka hangi evrakları hazırlamalıyız?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ziyaret edeceğiniz, akrabalarınızın sizler için gönderdiği davetiye ile müracaatınızı yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra, tüm başvurular için istenen standart evraklar da hazırlamanız gerekiyor, ulaşımınızı kendi aracınız ile yapacaksanız ruhsat fotokopisini altına seyahat edecek kişilerin isimleri yazılmalı ve her kişinin ayrı ayrı dosyasına eklenmesi gerekiyor. daha detaylı bilgi ve istenen evraklara aşağıdaki linkten, ulaşabilirsiniz.

   http://www.vizehocam.com/2015/01/yunanistan-vizesi-aile-ve-akraba.html

   Sil
 6. İlk olarak böyle soru cevap sistemi oluşturduğunuz için çok teşekkür ederim.

  Sorum Bulgaristan vize başvurusu yapacağım yanımda oğlumu da götürmek istiyorum 13 yaşında babası bizimle birlikte gemeyecek ne yapamam gerekiyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi dilekleriniz için ben teşekkür ederim Leyla Hanım Sorunuza gelecek olursak Bulgaristan seyahatiniz sırasında baba yanınızda olmayacak dediniz Böyle bir durumda Babanın geçerli Bulgaristan vizesi yada schengen vizesi var ise fotokopisini dosyanıza ekleyebilirsiniz. Fakat Sınır geçişleri sırasında Noterden Muvafakatname göstermeniz gerekiyor Tavsiyem vize başvurunuz sırasında Noterden alacağınız muvafakatnamenin fotokopisini eklemeniz Böylelikle sorunsuz olarak başvuru sürecini atlatmış olursunuz. detaylı bilgi için linke bakabilirsiniz. http://www.vizehocam.com/2015/10/bulgaristan-vizesi-ogrenciler-ve-cocuklar-icin-istenen-evraklar.html

   Sil
 7. İspanya vize başvurusu yapacağım, otel ve uçak ödenmiş olması zorunlu mu?

  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Murat bey İspanya vize başvurunuz sırasında sizden istenen ulaşım ve konaklama evrakları olarak rezervasyon olması yeterlidir. (ödenmiş olması tavsiye edilmez) olası ret durumunda sorunlar oluşabilir.

   Rezervasyon yatırırken tarihlerine çok dikkat etmelisiniz, çelişkili ve uyumsuz olmaması gerekir.

   Sil
 8. Avusturya vize başvurusu yapacağım yurtdışında bulunan akrabalarım davetiye gönderecekler ama Bursa'da ikamet ediyorum. Hangi konsolosluğa, davetiye göndermeleri gerekiyor.

  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Serpil hanım Bursa'da ikamet ettiğiniz için İstanbul Avusturya başkonsolosluğunun görev bölgesinde bulunmaktasınız. Avusturya'da bulunan akrabalarınız İstanbul da bulunan Avusturya başkonsolosluğuna sizin isminize elektronik davetitye gönderecekler. ist ile başlayan davetiye numaranızı mutlaka bilmelisiniz. Gönderen kişinin vatandaşlığını, adres, telefon, pasaport numarası, doğum tarihi gibi bilgileri mutlaka öğrenmeniz gerekli başvuru formu doldurur ken ihtiyacınız olacak.

   Sil
 9. ismail Tufek25 Kasım, 2015

  Yunanistan adalarına seyahat için kapı vizesi almıştım. Şimdi Yunanistan turist vizesi için başvuru yapacağım. Emekliyim hangi evrakları hazırlamam gerekiyor?
  Web siteniz çok başarılı 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim ismail bey Yunanistan'a yapacağınız turistik seyahat için önce ikamet ettiğiniz il hangi konsolosluğun görev bölgesinde olduğunuzu öğrenmelisiniz. Aşağıdaki linkten istenen evraklara ulaşabilirsiniz. http://www.vizehocam.com/2015/01/yunanistan-vizesi-emekliler-icin-vize.html

   Sil
 10. Alper köroğlu14 Ocak, 2016

  Turizim amaçlı ispanya vizesi için başvuru yapacağım seyahat tarihinden kaç gün önce müracaat etmemi tavsiye edersiniz.

  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim Alper bey Seyahat tarihinizden 30 gün önce, ispanya vize başvurunuzu yapmanızı tavsiye ederim. Böylelikle seyahat planınızda gecikmeden dolayı problem yaşamazsınız. (ret olasılığı hariç) Bildiğim kadarıyla seyahat tarihlerine en fazla 9,10 iş günü kalanlar için son başvuru yapacakları tarihlerdir.

   Sil
 11. Merhaba çalışmadığım için babamın sponsorluğunda almanya vizesine başvurdum ancak red yedim. Şimdi yunanistana başvursam almanyadan red yediğim için ters teper mi çünkü yunanistandan çalışmayan bütün arkadaşlarım vize alabildi kolaylıkla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ret aldıktan sonra 3 ay geçmesi gerekiyor. daha sonra tekrar Almanya vizesi için başvuru yapıp daha detaylı evrak hazırlamaya özen gösterin profesyonel yardım da alabilirsiniz. Öncelikle reti temizlemeye çalışın. (Tekrar Almanya vizesi alarak ret temizlenmiş olur.) Yunanistan vizesi için başvuru yaparsanız Almanya dan aldığınız ret sorun oluşturabilir.

   Sil
 12. merhaba benım sorunum su 7 ocakta ıtalya ıcın vıze basvururu yaptım passaportuma 18ocakta vızeyı vermemısler ve red cevabı aldım 8.maddeden dolayı seyahatlerım ınandırıcı gelmemıs ıtalya konsolosluguna bunun ıcın bır dılekce yazmamı gerektınını soyledı ıdata ofısı bana suan yazmadım...dılekce yazdıgımda konsolosluk tekrar ılgılenıyormu rezervasyon yaptıgım otellere meal attım yardımcı olun dıye yardım ederlermı..yanı ılk vızem degıl daha onceden 2defa hollanda ve 1defa ıngıltere vızelerım var hıc sorunsuz gıttım geldım ama bu ıtalya red dedı anlamıs degılım sımdı ne yapmam gerekır ankara buyukelcılıge maıl atsam olurmu... tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Nuh bey idata vize başvuru merkezinde size söylendiği gibi itiraz dilekçesi yazın ve pasapotunuz ile birlikte teslim edin. Sizin için ayrılan itiraz sürsini geçmemesine dikkat edin. İtiraz dilekçenizin bir nüshasını italya konsolosluğuna fax gönderin. Ayrıca size belirtilen ret sebebindeki nedeni göz önüne daha özenli evrak hazırlayıp tekrar vize başvurusu yapabilirsiniz. Bu konuda yeterli bilgi sahibi değilseniz prrofesyonel destek alabilirsiniz.

   Sil
 13. Merhaba,
  Kanada'dan İstanbul'a dönerken uçak biletim Atina aktarmalı, transit uçuş için Yunanistan vizesi almam gerekir mi yine de?
  Teşekkürler

  YanıtlaSil
 14. Aktarmalı uçuşlar için vize talep edileceğini zannetmiyorum. Normal de hava alanı transit vize uygulaması diye bir işlem var fakat Yunanistan için geçerli olup olmadığını bilmiyorum açıkcası. Deneyimnizi paylaşırsanız, takipçilerim ve ben bilgi sahibi olacağız. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 15. Bahar aylarında Avrupa turu planlıyorum En çok ispanya'da kalacağım hangi ülkenin schengen vizesi için başvuru yapmalıyım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mert bey Schengen kurallarına göre en fazla hangi schengen ülkesinde konaklama yapılacak ise o ülkenin schengen vizesi için başvurmanız gerekir. İspanya'da daha fazla kalacağınızı söylediniz. Diğer Avrupa ülkelerin de yapacağınız konaklama ve ara geçişleri de rezervasyonlarını sunmanız gerekli Tavsiyem bir tur planı yapmanız hangi ülke de nekadar kalacağınızı belirtmeniz ve konaklama yapılacak otellerin ve ulaşım rezervasyonları belgleri ile başvuru yapmalısınız. İspanya'da daha fazla kalacağınız için İspanya vizesine başvurmalısınız.
   Not: Rezervasyonların ödenmiş olması gerekmiyor.

   Sil
 16. Merhaba mesleğim grafikerlik ancak son 4 aydır bir işyerine bağlı çalışmıyorum evimden freelance olarak çevreme iş yapıyorum ayrıca her ay bağkurumu isteğe bağlı olarak elden ödememi yapıyorum bankada 10bin tl nakit paramda var 10 günlük yunanistan gezisi yapmak istiyorum daha önce hiç Schengen vize almadım sizce alabilirmiyim vizeyi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Serhan bey İlk defa schengen vize başvurusu yapacaklar için Profesyonel danışmanlık hizmetinden faydalanmalarını kesinlikle tavsiye ediyorum. Bu linkte http://www.vizehocam.com/p/blog-page_16.html
   Sizden istenen bilgileri verdiğinizde sizinle iletişime geçilecek ve vize başvurunuzun başlangıç aşamasından sonuç aşamasına gelene kadar takibi sağlanacaktır.

   Freelance çalıştığınızı belirtmişsiniz, elde ettiğiniz gelirleri belgeleyebilir iseniz iş evrakları yerine sunabilirsiniz. Fakat böyle bir durum söz konusu değil ise işsiz olarak gözükeceksiniz. Başvuru sırasında Bankada bulunan Paranız %50 olarak değerlendirilecektir. Eğer kayıtlı bir işte çalışıyor olsaydınız diğer %50 tamam olacaktı. Bununla birlikte Üzerinize kayıtlı Araç ruhsatı, Tapu, Kira geliri gibi evraklar sunabilme durumunuz bulunuyorsa ekleyebilirsiniz. Durumunuz ile ilgili daha net bilgiye sahip olsaydık size daha fazla yardımcı olabiliriz. Yukarıdaki linke kayıt bırakırsanız en kısa sürede sizinle iletişime geçebiliriz.

   Teşekkürler.

   Sil
 17. Merhaba,
  Bilgilerinizi bizimle bu şekilde paylaştığınız için çok teşekkürler öncelikle. Ben Eylül ayında İtalya'ya 8 gün ve Kasım ayında Fransa'ya 4 gün gideceğim. Daha önceden 3 aylık schengen vizesi almıştım ve çalışıyor olduğum için İtalya'dan vize alabileceğime inanıyorum. Ancak Fransa seyahatimi de vizenin kapsamasını istiyorum.
  Tarihler arası 2 ay gibi bir süre olduğundan ve yurda dönüp tekrar gidiş yapacağımdan ötürü tur planı oluşturamıyorum. 30.000 Euroluk sağlık sigortasını nasıl ayarlayacağım konusunda ve İtalya için başvurumu yaparken Fransa için uçak, otel rezervasyonlarımı da vermeli miyim konularında yol gösterebilirseniz sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ceyda hanım italya vizesi için başvuru yaparken kasım ayında fransa seyahatiniz için otel uçak ve tarihleri kapsayan ek seyahat sağlık sigortası ekleyin rezervasyon ücretlerini ödemeyin ayrıca Fransa'ya yapağınız seyahat için İtalya konsolosluğuna hitaben dilekçe yazın ve durumunuzu açıklayın ve multi vize istediğinizi açıkca belirtin, Konsolosluk yeterli gördüğü taktirde istediğiniz gibi vize verecektir.

   Sil
  2. Merhaba,
   Bir sorum daha olacakSchengen başvuru formunu doldururken, Fransa gezimin de tarih ve otel detaylarını girmeli miyim? Yoksa sadece dilekçe yeterli olur mu?

   Sil
  3. Merhaba
   Ceyda hanım. Sadece vize başvurusu yaptığınız ülkede olan otel bilgisini forma doldurmanız yeterli diğer ülkeler de yapılaca konaklamalar için ayrı ayrı otel rezervafyonu ve tur planınızı belirten evrak sunmalısınız.

   Sil
 18. merhaba benim eşim avustuıryada yanına gitmek için evrakları hazırlama aşamasındayım ayrıca devam eden ceza mahkemem var bu sorun olur mu konsolosluk bunu gorebılır mı ve basvurduktan sonra vizemın cıkmasına engel olurmu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba ceza mahkemesinde davanız devam ediyor olduğunuzu belirtmişsiniz şayet Yurtdışına çıkış yasağı gibi bir durum söz konusu ise Vize alsanız dahi çıkış yapamazsınız. Avusturya vizesi için müracaat edebilirsiniz Fakat açıkladığım gibi Yurtdışına çıkış yasağı gibi bir durum olup olmadığını bilmeniz gerekiyor ve var ise konsolosluk bu durumunu anladığı taktirde başvurunuzun ret kararı vermesi muhtemeldir.

   Sil
 19. Merhaba,yunanistan vizesi aldım ancak gezi planım iptal oldu,iki hafta sonra çek cumhuriyetine vize başvurusu yapacağım,yunanistana girmemiş olmam vizemi kullanmamış olmam sorun olurmu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sorun olmaz Aslı hanım Çek konsolosluğu sizi telefonla ararsa seyahat planınızın iptal olduğu için Yunanistan vizesini kullanmadığınızı açıklarsınız.

   Sil
 20. başarılı bir site için öncelikle teşekkür ederim. öğrenciyim. Kasım ayında hollandaya arkadaşımla gitmek amacıyla başvuruda bulundum. hesabımda yeterinden fazla miktarda para bulunmaktaydı fakat 2 ve 3. maddelerden dolayı vizeden red aldım. sonradan öğrendim ki öğrencilerin bir sponsor göstermesi gerekiyormuş ben sponsor göstermedim. şimdi nisan ayında tekrar hollandaya gitmek için başvuru yapacağım fakat hollandadan red yediğim için yunanistan üzerinden annemi sponsor olarak gösterip başvuru yapmayı planlıyorum. Bu konu hakkında ne yapmalıyım görüşleriniz nelerdir hollandadan başvurmak yerine yunan iyi bir tercih mi? ayrıca annemin vize süresi de sona erdi kendisi de vizeye benimle beraber tatile gelecek şekilde başvru yapacak bunun bir yararı olur mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle web sitem için yaptığınız yorum için ben teşekkür ederim. Sorunuza gelecek olursak. Hollanda vize başvurusu sırasında aldığınız ret yapılan evrak hatasından kaynaklanmıştır. Ama hedef ülkemiz tekrardan Hollanda yani Yunanistan vizesi aldığınız da siz Doğrudan Hollanda'ya gitmek istiyorsunuz. Fakat Avrupa'da yaşanan terör olaylarından dolayı sınır geçişlerinde sorunlar yaşanıyor şöyle anlatayım kişi Yunanistan vizesi alarak doğrudan Fransa'ya gitmek istiyor, böyle olunca da yüksek fiyatlara uçak bileti alarak tekrar Türkiye'ye dönüyor. Nedeni Fransa Yunanistan vizesi ile giriş yapmayı denemesi son zamanlarda bu durumlar sıklıkla yaşanıyor. Sizin hedef ülkeniz Hollanda olduğu için tavsiyem tekrar Hollanda vizesi için başvuru yapmanız ve pasaportunuz daki ret sonucunu temizlemeniz olacaktır. Tekrar aynı hataları tekrarlamadan. İsterseniz profesyonel vize danışmanlık hizmetinden faydalanabilirsiniz.

   Sil
 21. Mehaba annemle fransaya gitmek istiyoruz ikimizde emekliyiz annenin evi var kardeşim yıllardır fransada ama daveyiesiz gitmek istiyoruz nasıl bir yol izlemek lazım birde bize vize verirlermi teşekkürler saygılar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fransa'da bulunan kardeşiniz size davetiye gönderirse işlemlernizi daha kolay olur. Turistik vize için başvuru yapabilirsiniz fakat gerekli belgeleri çok dikkatli hazırlaması gerekiyor ve sizden istenilen şartları yerine getirilmesi çok önemli. Aksi taktirde vize alamazsınız. İsterseniz profesyonel vize danışmanlık hizmetinden faydalanabilirsiniz

   Sil
 22. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anne veya babanızı sponsor olarak gösterebilirsiniz. Ve yapacağınız seyahat masraflarını karşılayacak kadar para bulunan bir banka hesap dökümü sunmalısınız.

   Sil
 23. Merhabalar 1 hafta once alman vize talebim 8.madden red geldi gerekce seyahat icin belge veya sozlu ifade dogru bulunmamis ve planlanan seyahat izin hakkiniz ile.bagdasmiyo diye 2 yildir ssk li olarak calistigim sirketin farkli firmasina is giris cikisim oldu son ise giris aralik ayinda oldu acaba bundan dolayi red yemis olabilirmiyim bunun icin ne yapmam gerekiyor nasil bi itiraz dilekcesi hazirlamam gerekiyor bide itiraz dilekcelerin olumlu etkisi olurmi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba ret almış olmanıza üzüldüm, Maalesef itiraz işlemlerinden pek olumlu cevap alınamıyor. Profesyonel danışmanlık hizmeti alarak tekrar başvuru yapabilirsiniz. Sunduğumuz otel rezervasyonlarında sorun olabilir. Eksik veya hatalı belge sunmuş olabilirsiniz.

   Sil
 24. Merhaba
  Çocuğumla İsviçre'ye turistlik ziyarette bulunmayı düşünüyoruz. Noter'den muvafakatname aldım.
  1-Vize işlemlerinde eşimin yanımızda bulunması gerekiyor mu?
  2-Vize aldığımız durumda havaalanında muvafakatnameyi yanımızda olması gerekiyor mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba
   Vize başvurusu sırasında eşiniz de yanınızda olması gerekebilir bazı ülkerin vize başvurusu sırasında eşiniz de gişede imza atması talep etmektedir. Eşinizin böyle bir imkanı bulunmuyor ise baş ürün formunun reşit olmayan lar da anne ve baba ibare eklenir ve babanın imzası olmalıdır ve bu imza muvafakat name de bulunan imza ile eşleşmesi gerekir.

   Yurt dışında çıkarken muvafakat namenin aslı yanınızda olmak zorunda aksi takdirde 18 yaş altı reşit olmayanlar tek ebeveyn ile yurt dışına çıkamaz.

   Sil
 25. Merhaba almanya turistik vizemden ret aldım itirazda bulundum fakat minimum 8 haftada sonuçlanacağını söylediler. Yunanistan vizesine başvurabilir miyim bu durumda ret alma olasılığım çok yüksek midir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer bir defa ret aldıysanız Bir sonraki vize başvurusu için çok dikkatli davranmanız gerekiyor. Tekrar ret almamanız için İsterseniz Profesyonel danışmanlık hizmeti alın ve olası riskleri en aza indirin Teşekkürler.

   Sil
 26. Merhabalar,
  31.07.2017 tarihinde almanya aile ziyareti (abim) için idata aracılığı ile başvuru yaptım. Yüksek lisans öğrencisiyim herhangi bir gelirim olmadığı için babamın yazdığı sponsorluk dilekçesini de yolladım konsolosluğa. Bugün 8. ve 9. maddelerden red kararı geldi. Bundan sonrası için itiraz dilekçesi yazmak mı ya da yeniden başvurmak mı daha mantıklı olur?

  Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emre bey Almanya bu sıralar ret oranını yaşanan güncel gelişmelerden dolayı biraz arttırdı. İş ve gelir durumunuzun istenen kriterleri karşılamadığını ve farklı bir niyetiniz olacağını gerekçe göstermiş İtiraz etseniz bile pek olumlu sonuç alınamıyor. Size Tavsiyem Profesyonel destek alarak veya kendiniz, istenen evrakları eksiksiz olarak hazırlamalı ve tekrar başvuru yapmanız.

   Teşekkürler

   Sil
 27. Merhaba, sömestrda iki haftalığına Hollanda’ya aile Ziyareti için vize müracaatında bulunacağım fakat Hollanda da on gün kalıp Almanya’ya geçmeyi ve Türkiye’ye dönüşü Almanyadan yapmayı planlıyorum multi vize mi almam gerekiyor ayrıca uçak bileti rezervasyonunda girişin Hollanda çıkışın Almanya olması durumunda Hollanda konsolosluğu Almanyada da nerede kaç gün kalacağıma dair bilgileri de ister mi ?

  YanıtlaSil
 28. Merhaba Merve hanım Hollanda vize başvurusu sırasında Almanya'da yapacağınız konaklama bilgisi sunmalısınız. Tek girişli vize alsanız bile schengen alanı dışına çıkmadığınız sürece sorun olmayacaktır. Önce Hollanda sonra Türkiye Dönüşü Almanya'dan yapabilirsiniz. vize talep edilen giriş sayısına multi seçeneğini işaretleyiniz. seyahat edilecek ülkeler seçeneğine Almanya ve Hollanda yazınız.

  YanıtlaSil
 29. Mali Müşavir serbest çalışmaktayım. Müşavirlik Ofisim var. Ayrıca eşim ve ben emekliyiz. Fransa'ya turistik gezi için vize müracaatında bulunduk. Red geldi. 08. öngörülen seyahatinizin nedeni ve koşulları ile ilgili vermiş olduğunuz bilgiler güvenilir değil. Merak ediyorum hangi bilgi güvenli değil. Daha sonra vize başvurularımızda sorun olurmu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Tülin hanım Fransa vize başvurusu sırasında sunduğunuz otel rezervasyonu düşmüş olabilir Fransa konsolosluğu bilgilerinizi teyit etmek için otel ile iletişime geçmekte rezervasyonlarınız düşmüş ise konsolosluk belgelerinizi inandırıcı bulmamaktadır böyle durumlarda maalesef vize başvurunuz reddedilebiliyor.

   Sil
 30. Hocam kolay gelsin benim en çok merak ettiğim konu
  Bir ülkeye vize için başvurduğumda orda görüşmede hangi dil konuşuyor lar türkçe mi yoksa İngilizce vs bilmek zorunlumudur

  YanıtlaSil
 31. Konsolosluklar da genellikle Türkçe konuşulmakta

  YanıtlaSil
 32. Hocam kolay gelsin öncelikle çok yararlı bir site olduğunu söylemeliyim. Ben İtalya'ya tur şirketi aracılığıyla vize başvurusunda bulundum. Ancak şu an freelance çalıştığım için red yedim.Daha önceden Macaristan ve Fransa'dan vize almıştım. Ne kadar süre sonra ve hangi ülkeden tekrar başvuru yapabilirim?

  YanıtlaSil
 33. İyi dilekleriniz için Teşekkür ederim. İtalya vize başvurusu için ret almanıza üzüldüm açıkçası Schengen vize reddinde önceleri 3 aylık bir kısıtlama bulunmaktaydı fakat bu uygulama kaldırıldı tekrar vize başvurusu yapmanıza bir engel teşkil etmemektedir. Daha önce almış olduğunuz ret belgesini ülkeden ülkeye değişen başvurularda sizden talep edilebilir.

  YanıtlaSil
 34. Merhaba Avusturya'ya 3 aylık davetiye ile turist olarak gittim donus yapali 3 hafta oldu tekrar gitmek istiyorum bunun icin herhangi bekleme suresi varmı yoksa hemen basvuru imkani varmi davetiyeyi ayni kisimi yapmali baska birisi yapsa olurmu tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. almış olduğunuz vizenin üzerinde başlangıç ve bitiş tarihleri ve Konaklama yapabileceğiniz gün sayısı bulunmaktadır. Tek girişli vize ise Schengen alanına 1 giriş çıkış için kullanılır ve geçerliliği biter 2 girşli ise 2 defa giriş çıkış yapabilirsiniz. Multi ise giriş çıkış yapmanızda sınırlama yoktur.

   Sil
 35. merhabalar

  istanbulda yasiyorum, 26 yasindayim , sigortali isim var, kendime ait dairem var
  ilk defa vize basvurusu yapcam
  acaba hangi ulkeye yapmam daha isabetli ve alabilme sansim daha yuksek olur ? sevgilim fransada yasiyor ve ona surpriz yapmak istiyorum
  acaba yardimci olabilirseniz cok sevinirim.
  nasil yapmam gerekli ? nereye basvurmaliyim ? bankamda ne kadar para olmasi gerekli ? red yememek icin nasil yapabilirim

  lutfen yardimci olursaniz cok sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Hedef ülkeniz Fransa olduğu için Fransa vizesi için başvuru yapmalısınız. Red almamak için evraklarınızın eksiksiz olması çok önemlidir. İş ve ekonomik durumunuzun iyi olması başvurunuzun olumlu sonuçlanması için yeterli görüyorum. fakat sunacağınız belgelerde hatalı veya eksik belge sunmamaya özen gösterin dilerseniz danışmanlık hizmetinden faydalanabilirsiniz.

   Sil
 36. merhaba ben üniversite öğrencisiyim 12 haziranda avusturyaya gitmek için biletimi aldım 24 ünde döneceğim arkadaşım ve ailesi orada yaşıyorlar bana davettiye gönderecekler öğrenci olduğum için sponsor belgesi felan isteniyor galıba bu konuda bı bılgı vermenız mumkunmu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar herhangi bir geliriniz yok ise sponsor olarak Anne veya babanızın iş ve gelir durumunu gösteren belgeler sunmalı ve yapacağınız masrafları karşılayacaklarını beyan eden dilekçe sunmalısınız. Dilerseniz danışmanlık hizmetinden faydalanabilirsiniz böylece eksik veya hatalı başvuru yapmazsınız.

   Sil
 37. İş yerinden yazım gidiş dönüş tarihim .Euro ve Tl hesabımda para olmasına rağmen Fransa'dan vize reddi yedim. Şimdi Yunanistan'a başvurmak istiyorum ne gibi bir yol izlemeliyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Başvurunuz reddedildiyse mutlaka profesyonel destek alın Yunanistan vizesi için başvuru yapabilirsiniz.

   Sil
 38. İş seyahati için hollandaya gideğim bana pasaport al dediler bende 6 aylık aldım en az 1 yıllık al hollanda vizede 6 aylık pasaporta sıkıntı çıkarıyormuş herahalde dediler doğrumu ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yani schengen vizesi alacaksanız en az 1 yıllık vize almanızı tavsiye ederim.

   Sil
 39. Merhabalar ismim özgür temmuz ayında kendi aracımızla ailecek kosovaya geçmek istiyoruz bunun için shengen almadan transit vize ile geçiş sağlayabiliyormuyuz . Transit vize için ne gibi evraklar gerekli en kısa yoldan nasıl çözebiliriz acaba yardımcı olma imkanınız varsa sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yunanistan üzerinden geçiş yapabilmek için Yunanistan schengen vizesi almanız gerekiyor. Dilerseniz vize danışmanlık hizmetinden faydalanabilirsiniz.

   Sil
 40. Merhaba, Schengen vize başvuru formunda 25. maddede sorulan "ön görülen ziyaret süresini" talep ettiğimiz vize süresine göre mi, yoksa uçuş tarihlerine göre mi yazmamız doğru olur?

  YanıtlaSil
 41. Merhaba,

  1'i Almanya'dan 3'ü İtalya'dan olmak üzere toplamda 4 Schengen vizem var. En sonuncusu İtalya'dan 1 yıllık Schengen vizesiydi. Vize sürem sona erdi. Tekrar İtalya üzerinden başvurmak istedim ve dün aldığım red yanıtı ile şaşkına döndüm. Sebep olarak 8. madde;"Öngörülen seyahatin amacı ve şartlarını gösteren kanıtlayıcı belgeler
  inandırıcı değildir". Nedenler olarak aklıma gelenler;

  - 1 yıllık İtalya vizem süresince sadece 1 defa İtalya'ya gitmiş olmam.
  - Satın alınmış uçak biletim olmasına rağmen, geçersiz bir booking rezervasyonumun olması.

  Bu bilgiler doğrultusunda yeniden başvuru konusunda bana tavsiyeniz ne olur? Seyahatim 14-20 Eylül tarihleri arasında. Idata yetkileleri direkt olarak konsolosluktan başvuru alıp, birebir derdimi anlatmamın daha iyi olacağını önerdi. Ancak en erken tarih 28 Ağustos. Sizce risk alıp bu tarihte mi başvurayım? Yoksa Booking'den kesin bir rezervasyon yapıp bu hafta içi Idata'dan mı randevu alayım? Tavsiyelerinizi bekliyorum.

  YanıtlaSil
 42. Merhaba yunanistan tek giriş vizem var. 20 Gün içinde 10 gün kalma izni veriyor.
  Yunanistana girip oradan almanyaya geçsem çıkışımı almanyadan yapsam sorun yaşar mıyım?

  YanıtlaSil

Teşekkürler.

-